Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Çinde Bir Dizi Anlaşma İmzaladı

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Çinde Bir Dizi Anlaşma İmzaladı

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, resmi Çin ziyaretine başladı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Hollande’yi, Pekin’deki Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda bugün askeri törenle karşıladı. Sonrasında ise heyetlerarası görüşmelere geçildi. Görüşmelerin ardından iki ülke arasında bir dizi işbirliği anlaşması imzalandı. İmza töreninin ardından da iki lider basın mensuplarının sorduğu iki soruyu yanıtladı. İklim değişikliğiyle ilgili soruya verdiği yanıtta Hollande, bu yıl Fransa’nın başkenti Paris’te yapılacak BM İklim Değişikliği Konferansı için umutlu olduğunu söyledi. Xi Jinping ise Paris’te yapılacak iklim değişikliği konusundaki çabalarını desteklediklerini ve bu konuda Fransa ile ortak bir bildiri yayınladıklarını ifade etti.

Fransa, Paris’teki konferansta küresel ısınmanın önlenmesi, sera gazı boşaltımı gibi konularda tarafların anlaşma imzalamasını istiyor.Çinli lider, ikili ilişkilerin gelişmesini nasıl gördüğü yönündeki soruya verdiği cevapta ise Fransa’nın Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinden biri, AB’nin büyük bir ülkesi ve Çin’i diplomatik olarak tanıyan ilk Avrupalı ülkelerden olduğunu belirtti. Xi, stratejik ilişkilerin beklenenin üstüne çıkarak yeni bir gelişme seviyesine yükseldiğini kaydetti

ÇİN VE FRANSA’DAN 22 MİLYAR DOLARLIK NÜKLEER ATIK ANLAŞMASI

Bu arada Fransız medyasına göre, Fransa ve Çin, nükleer atık geri dönüşüm üzerine 22 milyar dolar değerinde bir sanayi işbirliği anlaşması imzaladı. Fransa hükümetine göre, bunun Areva SA’nın pazarının yarısına denk geliyor ve Areva’nın hisseleri yüzde 5,2 yükseldi.Ayrıca, atomik santral operatörü Çin Ulusal Nükleer şirketinin (CNNC) de Areva’nın hisselerinden alacağı belirtildi. Ancak CNNC’nin Areva’nın kaçta kaçına ortak olacağı ve ne kadar ücret ödeyeceği henüz açıklanmadı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın