Funda Yaprağı Faydaları

Funda Yaprağı Faydaları

Funda Yaprağı Faydaları

Funda yaprağı faydaları, idrar söktürücü ve ödem attırıcı özelliği ile funda yaprağı kilo vermek amacıyla yaygın bir şekilde kullanılan şifalı bitkilerdendir. Funda yaprağı, kilo ile mücadele eden kişilerin kilo verme sürecinde katkı da bulunmaktadır. Özellikle vücut yapısına uygun bir diyet ile birleştirildiğinde vücutta önemli etkileri olur.

Funda Yaprağının Faydaları

 • Funda yaprağı zengin içeriği ile ödem attırıcı ve idrar söktürücü olarak kullanılabilir.
 • Böbrek taşı ve kumunu dökmek için kullanılabilir.
 • Gut hastalığında olumlu etkileri vardır.
 • Anne sütünü arttırır.
 • Enfeksiyonlara karşı iyi gelir.
 • Soğuk algınlığına karşı olumlu etkileri vardır.
 • Öksürüğe faydalıdır.
 • Prostata karşı iyi gelir.
 • Karın ağrısına iyi gelir.
 • Uyku problemlerinde faydalıdır.
 • Funda yaprağı lapa şeklinde hazırlanarak kullanılırsa ağrı kesici olarak faydalanılabilir. Ayrıca kas tutulmalarında da etkili olur.
 • Funda yaprağı hakiki zeytinyağı ile harmanlanarak krem kıvamına getirilir. Bu hali ile cilt lekeleri, sivilce sorunları, egzama ve çıbanlar üzerinde olumlu etki sağlar.

Funda Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Funda yaprağı yalnız başına bitkisel çay olarak hazırlanabildiği gibi bazı bitkisel çaylara katılarak da kullanılabilir. Kilo vermek için kullanılabilecek en etkili çaylardan birisi funda yaprağı çayıdır. Bu nedenle tek başına tüketildiğinde kişiye ağır gelebilir. Özellikle yeşil çay, kekik çayı, mate çayı ve biberiye çayı ile karıştırılarak kullanılması daha uygun olur.

Funda yaprağı çayı ile 1 ay kadar kısa bir süre içinde 5 kilo verilebilir. Çay şeklinde hazırlanabileceği gibi suyu da kullanılabilir. Kaynatılmış suyun içine atılarak 15-20 dakika bekletildikten sonra elde edilen funda yaprağı suyunun yağ yakıcı, idrar söktürücü ve ödem attırıcı özelliğinden yararlanılabilir.

Funda Yaprağı Faydaları

. Funda yaprağı ile hazırlanan su ya da çay uzun süre kullanılmamalıdır. Belli bir süre kullandıktan sonra mutlaka ara verilmelidir. Aksi halde mide bulantısı, kusma, tansiyon düşüklüğü gibi bazı sorunlara yol açabilir. Kullanım miktarı ise kişinin vücut yapısına göre ayarlanmalıdır.Funda çayı Nasıl Hazırlanır?

Yarım litre kadar kaliteli su kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır. Ardından 3 tatlı kaşığı funda yaprağı suyu kaynatılmış suyun içine atılır. 15 dakika demlendikten sonra tercihe göre bal ile tatlandırılarak tüketilir. Gün içinde en fazla 2 fincan kadar tüketilmelidir. Funda çayı kurutulmuş yapraktan hazırlanabileceği gibi taze yapraklar kullanılarak da hazırlanabilir. Kurutulmuş funda yaprağı ışık ve hava almayan bir kap içinde saklanmalıdır.

Funda Yaprağı Nedeni İle Oluşabilecek Yan Etkiler

Funda yaprağı çayı ya da suyu aç karnına tüketilirse bağırsak sorunu olan ya da hassas bir bağırsağa sahip kişilerde şiddetli ishale yol açabilir. Ancak ishal durumu bilinçsiz ve uzun vadede kullanan kişiler için söz konusudur. Çünkü funda yaprağının bağırsak rahatlatıcı ve boşaltıcı etkisi vardır. Funda yaprağı ile hazırlanan kürler en fazla 15 gün kullanılmalıdır. 15 günlük kullanımdan sonra 15 gün ara verilerek tekrar kullanılmalıdır.

Funda yaprağı nedeni ile oluşabilecek bir diğer yan etki ise tansiyon düşüklüğüdür. Tansiyon sorunu yaşayan kişiler funda yaprağını çok dikkatli bir şekilde kullanmalıdır.

Emzirme ve gebelik döneminde her hangi bir bilimsel açıklama olmamasına rağmen funda yaprağı kullanılmamalıdır. Kullanılacaksa da mutlaka uzman bir doktora danışarak kullanılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın