DOLAR 13,59421.12%
EURO 15,47990.91%
ALTIN 789,730,48
BITCOIN 568730-0,83%
Adana

HAFİF YAĞMUR

18:07

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Gaz ve Tesisat Teknolojisi

Gaz ve Tesisat Teknolojisi

ABONE OL
10 Ocak 2022 20:08
Gaz ve Tesisat Teknolojisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gaz ve tesisat teknolojisi alanı; doğal gazla çalışan sistem ve cihazların kurulumu, montajı, işlemesi, bakım-onarımıyla ilgili bir alandır. Doğal gaz, organik maddelerin yeryüzünün alt katmanlarında milyonlarca yıl süren doğal dönüşümü sonucunda oluşmaktadır. Kaynağından çıkarıldığı hâliyle herhangi bir işlemden geçirilmeden kullanılabilir.

Doğal gaz aynı zamanda temiz bir gazdır. Yandığında kül ya da kimyasal bileşikler oluşturmaz, diğer yakıt türleri gibi asit yağmuruna yol açmaz. Bu nedenle çevre dostu bir yakıt türüdür. En önemli avantajlarından biri de ekonomik olmasıdır. Bu özelliklerinden dolayı tüm dünyada doğal gaz tüketimi her yıl düzenli oranlarda artış göstermektedir.

Günümüz gaz teknolojisi, doğal gazın birçok alanda güvenle kullanılmasını olanak tanımaktadır. Doğal gaz konut ve iş yerlerinde; ısıtma-soğutma, sıcak su elde etme, ocakta pişirme gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Ayrıca, küçük sanayi atölyelerinde, demir-çelik, çimento, kimya sanayisinde, tekstil sektöründe, cam ve kiremit imalâtında doğal gazdan yararlanmak mümkündür. Türkiye’nin elektrik ihtiyacının büyük bir kısmı doğal gazla çalışan santrallerde üretilir.

Diğer ülkelerde de elektrik üretimi için doğal gazı değerlendirme oranı oldukça yüksektir. Doğal gaz sektörü stratejik bir endüstri olarak öteden beri ülkelerin yakın ilgisini çekmiş ve devletlerin özel planlamalarına konu olmuştur. Ülkemizde de gaz ve tesisat teknolojisi hızla yayılan ve genişleyen sektörlerden biridir. Bugün büyük şehirlerimizin bir kısmında doğal gaz kullanımı mümkündür; ayrıca birçok ilimizde alt yapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından hizmete sunulacaktır. Doğal gaz ülkemizde çoğunlukla ısınma amacıyla kullanılmaktadır.

Türkiye’nin bu konudaki mevcut kaynaklarının sınırlı kalması dışa bağımlı olmamıza neden olmaktadır. Diğer yandan doğal gazın diğer yakacaklardan birçok üstünlüğünün bulunması bu enerjinin kullanılmasını kaçınılmaz hale getirmektedir. Bu nedenle doğal gazın etkili ve verimli değerlendirilmesi ile ilgili özel tedbirler alınması gerekir. Ülkemizde doğal gazın hızla yayılmasından dolayı bu sektörde büyük oranda istihdam açığı oluşmuştur. Alanın genişlemesine paralel olarak doğal gazı yakmak için gerekli olan özel cihazların üretimini yapan firmalar artmıştır.

Bu sektörde teknolojinin gereklerine göre yeni ürünler geliştirilmiş ve teknolojik alt yapı yenilenmiştir. Dolayısıyla alanda eğitimli ve yetişmiş servis elemanına daha fazla ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Gaz ve tesisat işlerinde görev yapan kişilerin meslekî eğitim alması hayatî önem taşır. Doğal gaz sistemleri için gerekli olan sıhhî tesisat yanlış yapılırsa binaya ekstra yük getirir. Bu da yapının darbelere, sarsıntılara karşı dayanma gücünü ve statiğini bozmaktadır. Bu nedenle deprem kuşağında olan ülkemizde, binalarda bulunan tesisatların uzman kişiler tarafından ve hatasız şekilde kurulması çok önemlidir. Bunu da ancak, teknolojinin gereklerine uygun bilgi ve beceri sahibi, kaliteli iş üretebilecek, eğitimli kişiler sağlayabilir.

Bu alanda çeşitli kademelerde görev yapan tesisat elemanları su ve ısıtma tasarımı, projelendirme, teknik montaj, bakım-onarım işlemlerini yürütmektedir. Doğal gazın kullanılmaya başlamasıyla bu mesleklerde iş bulma imkânı daha da artmıştır. Bu alanda iş yapma yeterliliğinin ölçütleri; meslekî eğitim, teknik bilgi ve montaj yeteneğidir. Bu yeterliliklere sahip meslek elemanları sadece Türkiye’de değil Avrupa Birliği ülkelerinde de rahatlıkla çalışabilir. Yabancı dil bilen ve mesleği konusunda kendini yenileyebilen tesisatçıların yurt dışında iş bulma şansı her zaman daha yüksektir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet