Gaziköy İlkokulunun Bitmeyen Kantin Sorunu

Gaziköy İlkokulunun Bitmeyen Kantin Sorunu

Gaziköy İlköğretim Okulunda illegal olarak yapılmış yasal olmayan bir kantin var. Okul müdürü Mustafa Özcan ne kadar yasal dese de Mustafa Özcan’ın çevirdiği dolap ve düzenle Kozan Kaymakamına dahi yalan söylenerek yapılmış bir işletme var. Bu yazımı özellikle Kozan Kaymakamı Sayın İzzettin Sevgili’nin de okumasını isterim.

Okul Aile Birliği Başkanlığı yaptığım dönemlerde bir söz vermiştim Gaziköy Kasabasına yeni bir ilköğretim okulu binası kazandırıp çocuklarımızın daha iyi bir ortamda okuyarak ülkesine, kasabasına, ailesine yararlı bireyler olması için mücadele edeceğim diye.

Bu mücadelem tam üç yıl sürdü daha önce de anlatmıştım yine de tekrar etmekte fayda görüyorum. Önce beni yalancılıkla suçladılar. “Milleti kandırıyor, Türkeş Manga kim okul yaptırmak kim? Belediye Başkanı bile cesaret edip yaptıramıyor ki Türkeş Manga’mı yaptıracak” sözleri kasabada ve okulda dolaştıkça sürekli hayal kırıklığına uğrayıp yıkıldım. Yıkıldıkça da inancım daha da artarak o yıllarda “Gaziköy İlköğretim Okulunda Eğitim Açılımı İstiyoruz” başlıklı yazmış olduğum makalem büyük ses getirdi.

İlk önce öğrencilerin sıcak günlerde rahatsız olmamaları, soğuk günlerde üşümemeleri için şu an okul binalarında kullanılan bütün klimaları taktırarak ilk hizmetime başladım. Bu arada şunu da belirteyim tek bir öğrenciden 1 TL dahi para dilenmedim. Allah razı olsun beni seven birbirinden değerli gerek iş dünyasından, gerek siyaset dünyasından arkadaşlarım, dostlarım 1 er tane klima ricamı olumlu karşılayarak bir gün sonra taktırdılar. Klimanın birini de en büyük yardımla ben taktırdım. Klima için şeref sözü verip te taktırmayan tek kişi Gaziköy Belediye Başkanı Sefer Bitirici olmuştu ve yalnızca bir sınıf klimasız kaldı.

Okulun ön tarafına yaptığım üzeri kapalı platform ve mermer çeşmeden sonra ön sahayı betonla kapladık. Bu ara yeni okulun inşaatı başlamış ve bitmek üzereydi. Okulun avlu duvarında kullanmak için bir hayırsever vatandaşa aldırdığım 1.000 tane bireketin bir çoğu bir hafta sonu benim ve arkadaşlarımın izni ve haberi olmadan gece kondu gibi örülerek okulun kantinini çalıştıran Gönül Duman’ın eşi İsmail Duman ve Okul Müdürü Mustafa Özcan tarafından kolonları, krişleri olmayan baraka olarak ördürülmüş. Bunun için okul müdürü ile çok tartıştım.

Okulun Elektrik sorunu için Tedaş ve Özel İdare yetkilileri ile birlikte kontrole gelen Kozan Kaymakamı Sayın İzzettin Sevgili’nin de bu derme çatma baraka dikkatini çekmiş ve “Türkeş Bey şu çirkin görüntüleri yıkın okulun önü açılsın, okul hava alsın ve binanın güzelliği görünsün” deyince okul müdürü Mustafa Özcan “Kaymakam Bey orayı odunluk için yaptırıyoruz, odunluğumuz yok” dedi. Kaymakam Beyde “Peki o zaman odunluk olarak kalsın” dediler.

Daha sonra kantin yapma amacı hızla yükselen ve kantin işletmecisi İsmail Duman’ın ortağı gibi görülen okul müdürü Mustafa Özcan’a, yönetimde bulunan bazı arkadaşların yanında “Kaymakam Beye yalan söylemeye utanmadın mı? Ne yüzle kantin haline getireceksin” diye sordum. Mustafa Özcan, “Her şeyin bir yolu var odunluk diye onay alırım, ihtiyaçtan kantine çeviririm Kaymakam Beyde tıpış tıpış imzalar, onaylar. Daha sonra odunluğu kantine çeviririm. Buranın ita amiri benim” dedi. (Bu arada belirtmek isterim, o odunluk açılır açılmaz kantin olarak kullanılmaya başlandı. Sanırım oluru da aldılar.) Bu çirkin sözden sonra çok moralim bozuldu ve Mustafa Özcan’la şiddetli tartışmalarımız oldu, kantinin günü de yaklaştığı için ihalesiz verilmemesini mutlaka ihale yapılmasını 5 Bin lira verecek kişilerin olduğunu söyledim.

Bunu ilçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Faruk Sönmez ve şube Müdürü Sayın Bayram Köküsoy’a anlattım. İsmail Duman’ın güvenilmez biri olduğunu okul için yarın içinden çıkılamayacak gelişmelerin olabileceğini belirttim. Ama gerek Faruk Beyin, gerekse bayram beyin sanırım kulakları kapalı olduğu için feryadımızı duyamadılar ve aile birliğinin alacağı karara saygılıyız dediler. Daha sonra tesadüf karar defterini kontrol ederken müdür Mustafa Özcan bir sayfayı atlamaya çalıştı. Defteri elime alıp baktığımda şok oldum.

Karar defterinde aynen şunlar yazılıyor. “Kantinin uzatılması konusunda yönetim kurulu üyeleri toplantıya davet edilmiş fakat Başkan Türkeş Manga, Muhasip Halil Yağız, Üye Halil Talu toplantıya katılmadıkları için katılanlar arasında yapılan oylamada oy çokluğu ile kantinin 1.500 TL bedelle 1 yıl işletmeci Gönül Duman’a uzatılmasına karar verilmiştir.” Yazmışlar. İnanın biz ne davet edildik ne de haberimiz oldu.

Bu belgeyi Milli Eğitim Bakanlığına 29 Şubat 2012 tarihinde suç duyurusu olarak gönderdim ama aradan geçen onca zamana kadar bizden defalarca ifade almaktan başka bir şey yapmadılar.

Oysa kantini tutmak için 5.000 TL verecek adaylar varken 1.500 TL ye yeniden uzatılarak okul ve devlet zarar ettirildi. Mustafa Özcan’ın yaptığı bu çirkin davranıştan sonra istifa ettim. Sayın Kaymakam Bey’e de bu durumu bir türlü anlatamadık. Çünkü ne zaman ziyaretlerine gidersek hep toplantıları yada misafirleri olduğu için hiçbir şeyi anlatamadık.

Daha sonra beni okulda sürekli kötülediler. Öğrenciler “Türkeş abi öğretmenimiz anlattı okulu sen yaptırmamışsın devlet yaptırdı Türkeş Manga ile alakası yok Türkeş Manga sizi kandırdı” demişler. Her şeyi, tüm emeklerimi, tüm hayallerimi ve hak etmediğim alçaklıkları sineye çektim ama tek üzüntüm okul hizmete girdikten sonra Sayın Kaymakamımız bir defa da olsa örgenci velileri ve okul yönetimi ile bir araya gelip benim eğitim adına verdiğim sevda ve azmi anlatamadılar.

Evet sonuçta okulu devlet yaptı ama beni okulda kötüleyen kişiler unutmasınlar ki; “DEVLETİ GAZİKÖY’E İLK DEFA BEN GETİRDİM”

Ve sonucu açıklamak istiyorum.

  1. Kantin işletmecisi Gönül Duman’ın eşi İsmail Duman (Aslında gerçek işletmeci, eşi kâğıt üzerinde) okul yolundan geçen gariban bir simitçiyi evire çevire dövmüş fakat gerek okul müdüründen, gerek aile birliğinden gerekse ilçe milli eğitimden kınama almamıştır.
  2. İsmail Duman’ın oğlu yaşı küçük ve ehliyetsiz olmasına rağmen okul içindeki kantine arabaları ile defalarca çok süratli olarak girip öğrencilerin hayatını riske atmıştır. jandarma trafik tarafından cezai işlem yapılmıştır.
  3. Kantin çalıştırıcısı İsmail Duman zengin dul bayanları evlenme vaadi ile kandırarak onların paralarını gasp etmiş ve bu konuda magdurelerden biri İzmir’den gelerek İsmail Duman hakkında suç duyurusunda bulunmuştur. Daha sonra bu konuda haber yaptığım için İsmail Duman tarafından mahkemeye verilen şahsım lehine şahit olarak ifade vermiştir.
  4. Kantinin aylık kira ücretleri ve milli eğitim katkı payları 3 aydır kantin işletmecileri tarafından yatırılmamakta ve gerek okul, gerek milli eğitim zarar ettirilmekte, okul yönetimi, aile birliği ve milli eğitimden kantinin kapatılması için uyarı yapılmamaktadır.
  5. Kantin için mal alınan firmalara borçları ödenmediği belirtilmekte ve okula bir çok icra takibi gelmektedir. Okul için çirkin bir davranış olan icra takibine rağmen kanunsuz olarak temeli atılan kantine hala dur denmemektedir.

Bu vesile ile öğrencilerimize insanca eğitim görecekleri bir okulu kazandıran başta Kaymakamımız Sayın İzzettin Sevgili’ye ve özellikle eski İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Kasım Taşkın’a çok teşekkür ediyor, onları ömrüm yettiğince ayakta alkışlıyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın