Gaziköyün Kuruluşu ve Menşei

Gaziköyün Kuruluşu ve Menşei

Merhum Recep MANGA’nın
Objektif Gazetesi 5 Kasım 1999 tarihli yazısı

Doğusunda Hacıbeyli, batısında Hamamköyü ve mahalleleri, kuzeyinde Alapınar ve Yassıçalı, güneyinde ise Ayşehoca köyleri ile çevrili merkezi bir yerleşim birimi olan Gaziköy Kasabası Kozan’ın il olması konumunda ilçe olmaya kesin aday bir beldedir. Gaziköy Kasabasında esnaf, sanatkâr ve küçük sanayisinde 100 ün üzerinde iş yeri bulunmaktadır. İlköğretim okulu ve lise binalarında yıllardır eğitim veren Gaziköy okulları bölge halkının büyük bir eğitim kaynağı olmuştur.

Gaziköy’de kasaba ve bölge halkının sağlık sorunları için Sağlık Ocağı, asayişi sağlamak için 2 katlı modern bir jandarma Karakolu hizmet vermektedir.

Üreticilerin mahsûllerini değerlendirmek için Çukobirlik tesisleri mevcut olan belde de Belediye sarayı ve bağlı kurumlar da yer almaktadır. Bir zamanlar çok hızlı gelişme gösteren kasaba işsizlik sorununa el atılamaması ve yeni iş yerlerinin kurulmasının teşvik edilememesi yüzünden Türkiye’nin her vilâyetine beyin göçü vermiş ve yavaş yavaş küçülmeye başlamıştır. Yaklaşık 1.600 hanesi dışarıda bulunan Gaziköy; Cumhuriyet, Adalet, Hürriyet ve Yeni mahalle olmak üzere 4 mahalleden oluşmakta ve mevcut 500 hane, 1983 kişi olup 1200 seçmeni mevcuttur.
1922 yılında Recep Hoca (Toy), Yazıcı Mümin (Şen) ve Veli Ağa (Özener) Mustafa Kemal Atatürk’ün çok yakın arkadaşı olan Hüsrev sami Bey’den Gaziköy arazisini satın alarak kendileri gibi Selanikli ve yörük asıllı olan Serez Ovası, Koçoğlu, baloğlu, Şabanlar, Mozgallı gibi köylülerden müteşekkil 75 hanelik Gaziköy Kasabasını kurdular. Kurucular Selânik kökenli oldukları için Atatürk’ün adına izafeten Gaziköyü adını verdiler. Bu isim zamanla Gaziköy olarak kullanılmaya başlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ADANA KOZAN'DA SAĞANAK, SU BASKINLARINA NEDEN OLDU

Kaynak: Recep Manga www.kozanbilgi.net

Bütünşehir yasasıyla Gaziköy Kasabası Kozan İlçesinin Mahallesi konumuna getirilmiş, bütün araç gereç ve donanımları büyükşehir ve Kozan Belediyesi tarafından ellerinden alınarak Gaziköy tamamen hizmet alamayan kaderine terk edilmiş bir konuma gelmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın