DOLAR 13,58131.04%
EURO 15,44090.65%
ALTIN 789,880,50
BITCOIN 563168-1,54%
Adana

HAFİF YAĞMUR

18:07

AKŞAM'A KALAN SÜRE

GDO lu 30 Ürünün Kullanılmasına İzin Verildi

GDO lu 30 Ürünün Kullanılmasına İzin Verildi

ABONE OL
20 Ekim 2014 09:38
GDO lu 30 Ürünün Kullanılmasına İzin Verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

GDO lu 30 Ürünün Kullanılmasına İzin Verildi

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bünyesinde, genetiği değiştirilmiş ürünlerin değerlendirilmesi için kurulan Bilimsel Komite, şimdiye kadar 4 toplantı yaparken, “30 GDO’lu ürünün değişik amaçlar için kullanılmasının uygun olacağı” yönünde kanaat bildirdi. 

Komite, T25 kodlu GDO’lu mısır çeşidinin yem ve gıda olarak tüketimini ise uygun bulmadı.

Gıda ve Yem Amaçlı Genetik yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerin İthalatı, İşlenmesi, ihracatı, Kontrol ve Denetimine Dair geçen yıl Ekim ayında çıkarılan yönetmelik uyarınca kurulan Bilimsel Komite, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün (TAGEM) daveti üzerine yaptığı ilk toplantıda, ithalata ilişkin bazı kriterleri de belirledi. 

Buna göre komite, bilimsel ve teknolojik gelişmeler çerçevesinde, modern biyoteknoloji kullanılarak elde edilen GDO’lu organizmalar ve ürünlerinden kaynaklanabilecek risklerin engellenmesi, insan, hayvan ve bitki sağlığı ile çevrenin ve biyolojik çeşitliliğin korunması, sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla yaptığı değerlendirmeler sonucunda gıda ve yem ürünlerinin GDO’lu olarak değerlendirilmesi ve etiketlenmesi için, “GDO eşik değerinin yüzde 0,9 (binde 9)” olarak kabul etti.
Bilimsel Komite yaptığı toplantılarda 3 kolza, 1 şekerpancarı, 1 patates, 6 pamuk çeşidi ile 1 bakteri biyokütlesi ve mayanın değişik amaçlarla kullanılmasının insan ve hayvan sağlığı açısından istenmeyen bir etki oluşturmayacağı yönünde kanaat bildirdi.

Komite, GDO’lu kolza çeşitleri hakkında kanaat bildirirken, “Türkiye’de bu türlerin yabanileri bulunmadığından gen kaçışının önlenmesi için tedbirlerin alınması” önerisinde bulundu. Kolza çeşitleri yem, gıda (rafine yağ) olarak kullanılabilecek. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gürer: “Pancar çiftçisi isyanda”

Olumlu kanat bildirilen şekerpancarı, yem ve gıda olarak patates çeşidi ise sadece endüstri amaçlı (kağıt ve kimya) kullanılabileceği kaydedildi.

GDO’lu bakteri kütlesi ile maya yem katkısı olarak, GDO’lu pamuk çeşitleri ise yem, gıda (rafine yağ) ve pamuk lifi olarak kullanılabilecek.
Bakanlıkça onaylanarak internet sitesinde yayımlanan kararlar uyarınca, komite, “T25 kodlu mısır çeşidi yem ve gıda olarak kullanımı uygun olmayacağı kanısına varılmıştır” yönünde görüş bildirdi.

Komite, GDO’lu 16 mısır çeşidinin belirtilen amaçlarla kullanılmasını uygun olacağı yönünde görüş beyan etti. Buna göre, bazı GDO’lu mısır çeşitleri sadece yem, bazıları gıda ve yem sektöründe ancak, “taze, konserve, un, irmik ve mamulleri gibi doğrudan tüketim dışında” kullanılabilecek.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet