Gebelikte Kanama

Gebelikte Kanama

Gebelik döneminde kanama dönemine göre pek çok farklı durumun habercisi olabilmektedir. Kanamalar gebeliğin erken dönemi (İlk üç ay ) ve daha sonraki dönemlerde farklı değerlendirilmektedir.

Gebeliğin ilk 3 aylık dönemindeki kanamalar erken gebelik kanamaları olarak adlandırılır. Bu dönemdeki kanamalar anne adayını en çok endişelendiren kanamalardır. Bu dönemde kırmızı lekelenmeler ya da daha yoğun olan kanamalarda mutlaka kontrolünde olduğunuz doktoru aramalısınız. Kanamalar ters giden durumların habercisi olabildiği gibi endişe edilmesine gerek olmayan durumlara da işaret edebilir.

Döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmeye çalışması hafif lekelenme tarzı kanamalara neden olabilmektedir.

Hamile kadınlarda oluşan hormonal değişiklikler nedeni ile normal adet döneminde hafif ve kısa süreli bir kanama görülebilmektedir.

Erken gebelik döneminde normal olan bu kanamalar dışında endişelenilmesi gereken kanama türleri de vardır. Bu dönemdeki kanama düşük belirtisi olabilir. Karın ağrısı ile birlikte görülen ağır kanama bir düşük yaşandığının işareti olabilmektedir. Bu noktada düşüğü durdurmak için yapılabilecek herhangi bir şey yoktur. Ancak doktorunuz sizi tıbbi kontrol altına almak isteyebileceğinden hekime başvurulması gerekmektedir.
Erken dönemde görülen diğer tehlikeli kanama nedeni dış gebeliktir. Dış gebelikte döllenen yumurta rahim dışında yerleşir ve tam olarak gelişemez. Bu durumda karın ağrısı ile birlikte kanama görülmektedir.

Her iki durumda da embriyo normal gelişemez ve gebelik sona erer.

3. Aydan sonra yani orta ve geç dönem gebelik kanamalarının nedenleri arasında ise en sık görülenler rahim ağzının açılmış olmasıdır. Cinsel ilişki nedeni ile zorlanma en sık rastlanılan nedenidir.

Plasenta ile ilgili problemler ve bebeğin yanlış konumlanması kanama nedeni olabilmektedir. Kanamanın miktarı ve ağrının şiddeti problemin derecesine bağlı olarak değişmektedir.

Çok yaygın olmamakla birlikte orta dönem ve geç gebelik döneminde düşükler görülebilmektedir. Bu dönemdeki düşükler genellikle bir kaç gün süren pembe bir akıntı ya da bir kaç hafta devam eden ve rengi değişmekte olan az miktarda kahverengi akıntı ile belirginleşir. Ağır kanama ve krampların başlaması durdurulamayacak bir düşüğü ifade etmektedir.

Karın ve sırt ağrısı ile seyreden kanama doğumun da işareti olabilir. Orta dönem gebelikte oluşması halinde bebeğin gelişini durdurabilmek için en kısa sürede müdahale edilmesi gerekmektedir. Hamileliğin son iki haftası içinde meydana gelmesi halinde doktorunuz muhtemelen sizi doğuma alacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN