DOLAR 16,8171 0.28%
EURO 17,5489 0.25%
ALTIN 975,08-0,07
BITCOIN 3350044,31%
Adana
30°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Gelişimi Etkileyen Faktörler
79 okunma

Gelişimi Etkileyen Faktörler

ABONE OL
29 Haziran 2015 18:38
Gelişimi Etkileyen Faktörler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gelişim;kalıtım ve çevrenin etkileşmesi sonucu ortaya çıkar.Bu gelişimi kalıtım mıyoksa çevre mi daha çok etkiler sorusunu ortaya atar.Örneğin;çocuğun ana babasından birine benzemesi kalıtımın daha fazla etkili olduğunuçocuğun dil gelişiminde ve toplumsal davranışlarında çevrenin daha fazla etkili olduğunu gösterir.
Kalıtım
Annenin yumurtası ile babadan gelen spermin döllenmesi sonucu “zigot” oluşur ve insan yaşamı başlamış olur.Her hücre gibidöllenmiş hücrenin de başlıca üç kısmı vardır.(1)Çekirdek (2)Protoplazma (3)Zar. Kalıtım bakımından önemli olan çekirdektir.Çekirdeğin içerisinde kromozom vardır.Yumurta ve spermde bulunan 23’er adet kromozomun birleşmesiyle zigotun çekirdeğinde 46 adet kromozom bulunur.Bir kromozomda 20.000 gen vardır.Genlerin yapıtaşı DNA aminoasitleridir. Bütün kalıtımsal özelliklerle ilgili kodlar DNA’dadır.Yüzlerce yumurta ve spermden sadece bir tanesi döllendiğinden dolayı aynı anne ve babadan farklı özellikte çocuklar doğar.
Annenin cinsiyet kromozomu “X” babanın cinsiyet kromozomu “X” ve “Y”dir.Dişinin (X)’i erkeğin (Y) kromozomu birleşince (XY) kromozomlu erkekdişinin (X)’i erkeğin (X)’i birleşince (XX) kromozomlu kız birey oluşur.
Genotip ve fenotip canlının kalıtımsal yapısını tanımlar.Genotip canlının ana babasından kalıtımla sahip olduğu genetik kodlamaların genelidir. Fenotip kişinin genotip ‘inin göstergesidir.
Hormonlar :Endokrin bezlerinden salgılanan hormonlar kan ile vücuda yayılır.Vücut büyüklüğünüiç dengeyi ve üremeyi sağlar.Büyüme ve gelişmeyi ayarlar.
Hipofiz Bezi :Hipofiz hormonları diğer endokrin bezlerinin salgılarını denetler. “Somototropin” hormonu büyüme çağından sonra fazla salgılandığında el ayak ve kafa tası kemikleri fazla büyür.Bu anormallik akromegalidir.
Tiroit ve Paratiroit Bezi : Tiroksin hormonu vücut aaaabolizmasını düzenler.Küçük yaşlarda fazla salgılanması “kretenizm” denilen cücelik ve zeka geriliğine sebep olur. Erişkinlerde az salgılanırsa aaaabolizma yavaşlar ve vücut ısısı düşer. Paratiroit bezi vücudun fosfor dengesini kemiklerin gelişmesini kasların ve sinir sisteminin çalışmasını etkiler.
Böbrek Üstü Bezleri : Kortizol;kan şekerini arttırırkarbonhidratprotein ve yağı düzenler. Adrenalin ve Nöradranalin;heyecan korkusinirlenme üzüntü vs. gibi olaylarda salgı artar.Kandaki seviye artarkalbin atışı hızlanırkan basıncı yükselir.Nöradranalin ise etkilerin etkisini azaltır ve fazla yorulmamayı sağlar. Adrenal Eşey Hormonu;fazla çalışırsa erkeklerde erken ergenliğe girmekızlarda ise ses kalınlaşırsakal çıkarerkeksi özellik görülür.
Eşeysel Bezler kişilerde çift yumurtalık ergenlik dönemine ulaştığı östrojen ve progesteron hormonları salgılar.Östrojen ses gelişiminiüreme organlarının gelişiminidişiye özgü vücut yapısını kazandırır.Progesteron gebeliğe hazırlar. Erkeklerde testeron hormonu ile sakalbıyık çıkmasısesin kalınlaşmasıkemiklerin gelişmesi ve kasların yapısını belirler.
Çevre
Doğum öncesi ve doğum sonrası gelişimi etkileyen çevre faktörleri kalıtım bağlamında sahip olan özelliklerin ortaya çıkmasını sağlarlar.
Hastalık :Anne hamileyken şeker hastalığıyüksek tansiyonşişmanlık gibi aaaabolizma hastalıklar geçirirse ölü doğum ve düşüklere sebep verir.Eğer kızamıkgripsuçiçeği gibi hastalıklar geçirirse sağırkörgeri zekalıkalp rahatsızlığı olan bebekler doğar.
Kimyasallar ve Çevre Kirliliği doktor denetimi dışında kullanılan muhtelif ilaçlarsigara çevre kirliliği düşük kilolu ve düşüklere sebep olur.
Beslenme: Annenin kötü beslenmesi fetüs’ü olumsuz etkiler.
Stres :Anne hamileyken stresaşırı uyarılmaaşırı heyecan ve korku yaşamışsa fetüs’te damak dudak gelişimini aksattırır.Düşük kilolusinirli ve sindirim sorunları olan bebekler doğar.
Gelişimi etkileyen dış etkenler;özdeksel(maddi) ve tinsel(manevi) olmak üzere iki büyük kısım’a ayrılır.Özdeksel olarak aldığı besin önemlidir. Çocuğun özellikle ilk yaşlarda iyi besine gereksinmesi vardır.Etsütyumurta gibi hayvansal besinler çocuğun beslenmesinde büyük rol oynar.
Vitaminler bedenin en önemli organı olan iç salgı bezlerinin çalıştırıcılarıdır.Bunlar sebzelerden ve meyvelerden alınır. A vitamini görme işinin olması için; B vitamini sinir sisteminin sağlığı için; C vitamini bedenin hastalıklara karşı direncini arttırmak için; D vitamini kemiklerin sertleşmesini sağlamak için gereklidir.
Tinsel etkiler ;üzüntü ve kaygı gibi duygu ve coşku halinde kişinin iştahı etkilenir.İştahın azalması bedenin zayıflamasına sebep olur.
Diğer Faktörler
Yetiştiği kültürakrabalarıailesiarkadaş çevresiokuluana baba tutumu doğum sırası cinsiyet göç olgusu boşanmalar.
Anne ve babanın özgeçmişleri ve kendi anne babalarının tutumları onların davranışlarını etkiler. Otoriter aileler çok baskıcı olabilir ve çok hoşgörülü ailelerde vardır bunlar çocuğu etkiler.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.