Geyik Böceği

Geyik Böceği

Geyik Böceği, dünya çapında oldukça pahalı ve değerli olan bir böcek çeşididir. Geyik böceğinin vatanı ise Türkiye ve herkes altı antenli geyik böceği olarak tanımaktadır. Geyik böceği özellikle Hatay’ın Amanos dağında bulunmaktadır. Bu böceğin boyu yaklaşık olarak 20 cm çapında olmasından dolayı dünyadaki yaşayan böceklerin içinde en büyüdür. Çoğunlukla 15-20 cm arasında boyutu olan bir geyik böceği yaklaşık olarak 100 bin dolar civarındadır. Ayrıca geyik böceğini Japonlar evcil bir hayvan gibi beslemektedir. Almanlarda çoğunlukla geyik böceklerini koleksiyon amaçlı olarak toplamaktadırlar. Geyik böcekleri çoğunlukla dünyada yaşayan ve omurgasız böceklerin kralı olarak bilinmektedir. Geyik böcekleri yapraklı olan her ağacın üzerinde kolaylıkla yaşayabilir. Aynı zamanda ağaçların içerisinden dışarıya süzmüş olan çatlaklarda mevcut olan öz su ile beslenmektedirler. Genellikle çürüyen odunlar da, hasta olan ağaçlarda ve kurtçuklarda rahatlıkla yaşayabilirler.

Geyik böcekleri, ormanlık bölgelerde yaşarlar ve kesinlikle zararsız olan hayvanlardır. Ancak geyik böceğinin kıskacına oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü yakaladığı zaman insanın büyük ölçüde canının acımasına sebep olabilir. Kayıtlara alınmış olan herhangi bir toksik etkisi bulunmamaktadır. Genellikle üremek için larva şeklinde doğarlar ve ileride başkalaşım geçirmektedirler.

. Dişli geyik böcekleri özellikle yumurtalarını çürümeye başlamış ya da çürümüş olan kayın, ardıç veya meşe ağaçlarının köklerine bırakırlar. Dişi geyik böcekleri tek yumurtlamada yaklaşık 12-24 adet yumurta bırakmaktadır. Bu yumurtalar olgunlaşma evresine geçtiklerinde larva olarak devam eder. Daha sonra larva döneminde çürüyen ağaç kütüğünde takriben 3-5 yıl kadar kaldıkları ortaya çıkmıştır. Çoğunlukla larva döneminde iken odun yiyicidir. Özellikle geyik böceği dal parçalarını ve çam kozalaklarını yerler. Bunun için bu böcek çevreye dost olan bir böcektir. Geyik böcekleri erişkinliğe geldikleri zaman yaprak çeşitlerinden küçük böceklere kadar geniş bir beslenme ağına da sahiptir.Geyik Böcekleri, yaz aylarının ortalarında ortaya çıkan geyik böcekleri çoğunlukla antenleri sayesinde iletişime geçebilmektedir. Erkek geyik böceklerinin dişi geyik böceklerine göre çene yapıları daha büyük olmaktadır. Genellikle köy halkına bu böcekleri toplamaları için 10-20 lira arasında paralar teklif edilirken, aracı firmalar ise geyik böceğinin başına 150 lira vermektedir. Özellikle Japonya da geyik böceklerinin fiyatı yaklaşık 15 bin dolar civarında satılmaktadır. Ayrıca Japonlar geyik böcekleri için 100 bin liraya kolaylıkla müşteri bulabilmektedir. Japonya da özellikle küçük çaptaki geyik böceklerine yaklaşık olarak 7.500 liraya satıyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın