KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Gezi Parkı Eylemi, Toplum Psikolojisi, Provokasyon!

Gezi Parkı Eylemi, Toplum Psikolojisi, Provokasyon!

Bu satırları 03-06-2013 saat 23.00 te yazıyorum. Yazı iki gün sonra çıkacak, bu iki gün sonunda neler değişecek bilmiyorum. İnşallah bu yazıyı değiştirmeme neden olacak gelişmeler olmaz.

Hala ortalık karışık, at izi it izine karıştı.
Gayet güzel başlayan ve tamamen haklı nedenlere dayanan demokratik bir eylem, devletin polisinin hoşgörüsüzlüğü, iktidarın basiretsizliği ile zıvanadan çıktı.

Haklı olan haksız, mazlum olan zalim gibi lanse edilecek sahneler yaşanmaya başladı.
Provokasyona gelmeyin feryatları gaz bombaları ve tazyikli su sesleri arasında kayboldu.
Gezi parkı eylemi iktidarı yıkmaya teşebbüs eylemi gibi lanse edilecek sahnelerle süslendi.
kim ne tepki göstereceğini bilemez hale geldi. Ben kendi adıma gezi parkı eylemini açıktan destekledim. Bu bir demokratik tepki idi, bu bir anayasal hak idi. Polisler orantısız güç kullanarak bu insanlara eziyet ettiler, yine eylemcileri destekledim. Halk galeyana gelerek eylemcilere destek verme adına sokağa döküldü yine destekledim. Hatta sağcısı solcusu bir arada diye, FB lisi GS lisi BJK lisi bir arada diye sevindim …Ülkede samimi bir birlik havası oluşturuldu ki buna ihtiyacımız vardı.
Ama…
İş çığırından çıktı, olaylar abartıldı, provoke edildi, bir yandan bölücü çete üyeleri bir yandan olayları siyasi ranta dönüştürmek isteyenler işin tadını kaçırdı. Korkum o ki bu işin neticesin de ölümlü vakalar, sabotajlar, yağmalar olacak.
Bu hiç istenmeyen bir durum. Bunu ne eyleme başlayanlar ister ne de aklı başındaki devlet görevlileri ister. Ama görünen o ki iş çığırından çıktı, olayları artık eyleme başlayanlar değil derinlerde bir hesabı olanlar yönetiyor. Dünden bu yana eylemi başlatanların çığlıklarını duyuyorum, tahriklere kapılmayın, provokasyona gelmeyin, haklı olduğumuz davada haksız duruma düşeceğiz diye…
Bu arada insanlarımızın da kafası çok karıştı. Aynı hamurda yoğrulmuş, aynı düşünceye sahip insanlarımız farklı yorumlar yapmaya başladı. Şahsi kanaatim ne cami de bira içen sığınmacılar var ne de üzerinden panzer geçtiği için ölen var… Tamam yetkiyi kötü kullanan sapıkça saldıranlar vardır mutlaka ama bu kadar da değil… Benim insanım zil zurna sarhoş iken bile bir ezan sesi duyduğunda kendini toparlar, benim en gaddar polisim bile tepkiyi gösterirken Allah korkusunu yüreğinde hisseder.
Toplum psikolojisi uzmanı provokatörler bu iki taraflı sinirleri gergin çoğunluğu kullanıyor. Bir tarafa gidip ” insanları öldüren, üzerinden tomo geçen göstericiler” olduğu pompalanırken diğer tarafa gidip “polis aracını yaktılar, içindeki memurları linç ettiler” gibi abuk sabuk haberlerle insanlarımızı zıvanadan çıkarıyorlar…..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ESİR VE YAS İLANI

İnsanlarımıza düşen görev şu aşamada sahadan çekilmek. Evlerine dönmek. Provokatörleri ortada bırakmak. Çünkü insanlarımız çekilirse olayları yönlendirerek prim yapmaya çalışan zihniyet çıplak, yalın bir şekilde ortada kalacak ve onlarda inlerine çekilmek zorunda kalacaklar.

Unutmayın bu memleket bizim!
Emperyalist ülkelerin, ülkemiz üzerinde ki hesapları, üzerimize yazdıkları senaryoları biz sabrımızla, aklıselim davranarak çözebiliriz!
İktidar mesajı almıştır!
Bu Millet onlarca şehidine rağmen sabreder, PKK çakallarına gösterilen imtiyazlara rağmen sabreder, Reyhanlı katliamını yapan beslediğimiz ÖSO lara rağmen sabreder ama bardak taştımı üç beş ağaç için sokağa iner ve sabrettiği tüm birikimlerin hesabını sorar..
Gezi parkı eyleminin tüm ülkeye yayılmasında ki temel mantık budur ve iktidar bu mesajı çok net almıştır. Eskilerin tabiri ile ” maksat hâsıl olmuştur”
Şimdi evlere dönme zamanıdır. Şimdi sağduyu, itidal zamanıdır…
Türk Milletinin asil evlatları !!!
Nasıl tüm Dünya’yı şaşırtan bir kararlılıkla meydanlara sel gibi taşarak, coşarak doldu iseniz şimdi aynı kararlılıkla evlerinize dönün!
Bunu yapın lütfen…..
Her şerde bir hayır vardır Yarabbim.
Bu şerrinde hayırlara vesile olmasını nasip eyle…

Şükrü IŞIK / Gaziantep

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın