Gıda mühendisliği

Gıda mühendisliği

Gıda Mühendisliği Bölümü fizik, kimya, biyoloji, matematik, mikrobiyoloji ve beslenme gibi bilimlerin; gıdaların işlenmesinde, saklanmasında, taşınmasında, pazarlanmasında uygulama alanı bulduğu bir mühendislik dalıdır. Gıda mühendisinin temel görevleri beslenme değeri yüksek ve sağlık açısından güvenli gıda üretmek, gıda işlemede biyokimyasal, teknolojik ve ekonomik değerlendirmeleri yaparak yeni işleme teknikleri ve yöntemleri geliştirmek, gıda maddelerini değerlendirmek, kaynak savurganlığını önlemek, nitelik ve nicelik yönünden korunmasını sağlamak ve gıda çeşitliliğini arttırmaktır.

GIDA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ İKİ DALA AYRILIR

Gıda Bilimi:Gıdaların kimyası,biyokimya,enzim bilimi,gıda mikrobiyolojisi,kalite kontrolü vb. konularla ilgilidir. Gıda Teknolojisi:Gıda mühendisliği temel işlemleri,tüm bitkisel ve hayvansal gıdaların işlenmesi ve biyoteknoloji konuları ile ilgilidir.

GIDA MÜHENDİSİNDE BULUNMASI GEREKEN NİTELİKLER

Gıda mühendisliği bölümüne girmek isteyen bir kimsenin normalin üstünde bir genel akademik yeteneğe sahip;matematik,biyoloji,fizik ve özellikle kimya ve ekonomi ile ilgili olması gerekir.Ayrıca,gıda mühendisliği temelde disiplinler arası bir yapı gösterdiğinden bu bölümü tercih eden kişilerin okumayı seven,araştırmaya yönelik çalışmalar yapabilecek,sürekli çalışmayı göze alabilecek ,yenilikleri izleyecek bir yapıda olmaları ve olumlu insan ilişkileri kurmaları beklenir.
 

GIDA MÜHENDİSİNİN TEMEL GÖREVLERİ

*Beslenme değeri yüksek ve sağlık açısından güvenli besin üretmek
*Gıda işlemede biyokimyasal,teknolojik ve ekonomik değerlendirmeleri yaparak yeni işleme teknikleri ve yöntemleri geliştirmek.
*Gıda ham maddelerini değerlendirmek,gıda kaynak savurgalığını önlemek,nitelik ve nicelik yönünden korunmasını sağlamak.
*Gıda atıklarını değerlendirmek
*Gıda ham maddelerinden çok yönlü yararlanma ve böylece gıda çeşitliliğini arttırmak.
*Gıda hammaddelerinin besin değerlerini kaybetmeden, standartlara uygun olarak verimli bir şekilde işlenmesini, korunmasını ve depolanmasını planlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saman altın gibi tonu 1.250 TL oldu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN