DOLAR 8,63360.06%
EURO 10,15120.28%
ALTIN 495,520,69
BITCOIN 3808542,98%
Adana
25°

HAFİF YAĞMUR

05:19

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gitar Akordu Nasıl Yapılır?

Gitar Akordu Nasıl Yapılır?

ABONE OL
24 Ağustos 2021 19:18
Gitar Akordu Nasıl Yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gitarist olmak için adım adım ilerliyoruz. İlk önce kendinize en uygun olan gitarı satın aldınız. Şimdi ise en basit şekilde gitar öğrenme yolunda ilerliyorsunuz. Gitar derslerinde gördüğünüz birçok uygulamayı yaptınız ama gitardan gelen sesler sizi hoşnut etmiyor. Çünkü bu ses akordu yapılmayan bir gitarın sesi. Peki akort nasıl yapılır?

Gitar Nasıl Akort Edilir?
Akort yapmanın birçok yolu vardır. Gitarınızın sap kısmına bir akort cihazı yerleştirir veya telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazlardan akort uygulaması indirip kolay bir şekilde dakikalar içinde yapabilirsiniz. Ama önemli olan bu cihazlara bağlı kalmamaktır. Yani gitarınızın akordunu kendiniz sese bağlı olarak yapmalısınız. Bu durum kulak ile yapılan akort diye adlandırılmaktadır. Tabi bu yeni başlayan bir gitarist adayı için oldukça zordur. Siz şimdilik en yakın enstrüman mağazasından bir akort cihazı satın alın ve bunu kullanın.

Kulaktan akort yapmak için ise parmak geliştirirken perdeleri tek tek geçiyorsunuz bu çalışmalar ve ritim çalışmaları, sürekli cihazdan akort yapmak ile birlikte zamanla kulaktan akort yapmaya başlayabilirsiniz. Boş zamanlarınızda akort ayarlarını bozun ve tekrar yapmaya çalışın. Bu çalışmanızda aman dikkat! telleri koparmayın, Bu işlemi yaparken teller kopsa dahi yüzünüze gelmeyecek bir biçimde gitarınızı tutunuz.
Teller ve Notalar
Akort yaparken bazı harfler göreceksiniz ve bu harflerin ne anlama geldiğini bilmelisiniz. Öncelikle bu harflar birer notadır. Bu notaların bir sıralaması vardır, ki bu sıralama evrensel (mecburi sıralama veya batılı anlamda) nota sıralamasıdır. Şu şekilde;

A – La
B – Si
C – Do
D – Re
E – Mi
F – Fa
G – Sol

Bizde (Türkiye’de) ise “do, re, mi, fa, sol, la, si” dir(ilkokulda flüt çalanlar bilir). Ama biz yinede “la, si, do, re, mi, fa, sol” şeklinde de bilelim ve hafızamıza kazıyalım.

Gitarınızın telleri çok önemlidir çünkü buna göre akort cihazlarınızı kullanacaksınız. Öncelikle tellerin isimleri üstten altta doğru;

E – Mi (Kalın)
A – La
D – Re
G – Sol
B – Si
E – Mi (İnce)

Bu notaların 1,2,3,4,5,6 diye sıralaması ise şu şekilde;

6- E – Mi (Kalın)
5- A – La
4- D – Re
3- G – Sol
2- B – Si
1- E – Mi (İnce)

Klasik, akustik, elektro gitarlar için tel isimleri ve sıralaması bu şekildedir. Bas gitar için ise;

1- G – Sol
2- D – Re
3- A – La
4- E – Mi

Tellerin isimlerini de öğrendikten sonra gelelim akort ayarını nasıl yapacağımıza. Öncelikle daha önceden dediğimiz gibi bir adet akort cihazı almalısınız. Örnek olarak aşağıdaki resim;

1

Bunun gibi aletleri gitarın sağına bağlayın. Sonrasında manuel ise manuel olarak tel ismini ayarlayın. Örnek olarak D (Re) telini ayarlayacaksınız “D” harfini seçin ve varsa orta çizgiye gelene kadar sürekli çalın ve o telin burgusunu çevirin. Orta çizgiden uzaklaşıyorsa çevirdiğiniz yönün tersine çevirin.. Böylelikle ortayı bulacaksınız..

Otomatik çevirecek ve akortu yapabilecek bir cihaz yok mu? Tabi ki var ama Türkiye’de şuan satışı var mı, yok mu bilinmiyor. İlla alacağım diyorsanız amazondan 370 dolara alabilirsiniz.

Kulaktan Akort Yapmak
Bir adet referans tel bulalım; 5. Tel olabilir. Bu tel üzerinden teker teker bir üst telleri referans göstereceğiz. Sırasıyla;

6. Tel: 5. tel’den çıkan la notası ile, 6. tel 5 perdeye basacaksınız, 6. tele ait gitar burgusunu çevirerek, sesler aynı olana dek devam edin. iki ses aynı ise 6. tel’in akortunu başarı ile yaptınız demektedir. Sonrasında devam edin;
4. Tel: 5. tel 5. perdeden referans: re notası ile, 4. tel’i akortlayınız.
3. Tel: 4. tel 5. perdeden referans: sol notası ile, 3. tel’i akortlayınız.
2. Tel: 3. tel 4. perdeden referans: si notası ile, 2. tel’i akortlayınız.
1. Tel: 2. tel 5. perdeden referans: mi notası ile, 1. tel’i akortlayınız.
Tablet ve Telefonlar için En İyi Akort Uygulamaları
Daha önceki yazılarımda bir akort uygulaması tanıtmıştım. GuitarTuna uygulaması en iyi akort uygulaması olarak sizlere sunduk. Şuan lider konumda halen GuitarTuna bulunmaktadır. Lakin bir önerimiz daha var. Bu akort uygulaması size alternatif bir uygulama olabilir. Tun-d 2 Free ile akort yapmak kolaylaşabilir. Ücretli versiyonuda mevcut, daha gelişmiş ve profesyoneller için..

GuitarTuna: Google Play | Apple Store
Tun-d Free Guitar Tuner: Google Play
Tun-d Guitar Tuner: Google Play | Apple Store

Kaynak: http://www.gitarogrencisi.com

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.