DOLAR 18,6322 -0.02%
EURO 19,3583 -0.29%
ALTIN 1.044,41-0,69
BITCOIN 301206-2,08%
Adana
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Göçmen Kuşlar

Göçmen Kuşlar

ABONE OL
23 Kasım 2022 09:09
Göçmen Kuşlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Göçmen kuşlar için Anadolu geçiş ve konaklama yeridir. Avrupa’dan ve İskandinav ülkelerinden Afrika’ya veya Afrika’dan bu yerlere geçişte Anadolu güzergâhını kullanan göçmen kuşlar vardır. Asırlar boyunca bu devam etmiştir, halende etmektedir.
Göçmen kuşlar nelerdir? Göçmen kuşlar hangileridir? Göçmen kuşların isimleri gibi göçmen kuşlar hakkında bilgi edinmek insanlar için hep merak konusu olmuştur.

Anadolu’ da yaşayan göçmen kuşların özellikleri:

Göçmen kuşların özellikleri aşağı yukarı birbirine benzer. Göçmen kuşları Anadolu’da ikiye ayırmak mümkündür. Bunlar Afrika’dan ve Uzakdoğu’dan gelip Anadolu ‘da kalan göçmen kuşlar, ikincisi Afrika’dan ve uzak doğudan gelip Anadolu’da konakladıktan sonra Avrupa’ya geçen göçmen kuşlar olarak sınıflandırabiliriz. Aynı konaklama dönüş göçünde de tekrarlanır.
Bu iki kategoride de göçmen kuşların ekseriyeti kışlarını Anadolu ve Avrupa ‘nın değişik yerlerinde geçirmektedirler. Bu Kuşları kısaca incelersek hangileridir nereden nerelere gitmişler bir bakalım.

Göçmen Kuşlar Hangileridir:

Anadolu’daki göçmen kuşlar hangileridir, göçmen kuşların isimleri ile tek tek inceleyelim. Esasında göçmen kuşların isimleri yaşadığı ve göç ettiği bölgeye görede değişiklik gösterir.

1 – Leylek :

Uzunluğu 1 metre, kanat aralığı 1,70 metredir. Bütün Avrupada ve Batı Asyada yazın yuva yaparak, yaşayan göçebe bir kuştur. Güz gelmeden göçerek Afrika da kişi geçirirler. Su kenarlarında küçük hayvanlarla beslenirler. Yurdumuzda özellikle çok sevilen bir hayvandır. Yurdum insanı İlkbaharda leyleklerin gelmesini dört gözle bekler. Yurdumuzda leylekle ilgili çok deyim vardır. Bunlardan bazıları Leylek getirdi, leylek gibi, leyleği havadamı gördün, yılan kaçtı leylek arıyorum.
– Oğlum veya kızım seni leylekler getirdi. (Anne ben dünyaya nasıl geldim? Sorusuna)
– Leyleği havadamı gördün? (Çok seyahata çıkanlar için)
– G … .. yılan kaçtı çıkartmak için leylek arıyorum. (Zorda kalanların söylediği)
– Leylek gibi (İnce Zayıf, bir deri bir kemik olanlar için söylenir.)
-”Göçmen kuşlar gibi” şarkı ve türkü sözü olmuştur.
Bu deyimleri çoğaltabiliriz. Anadolu da yöreye göre leylekle ilgili birçok deyim mevcuttur.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Anadolu’ da yaşayan göçmen kuşların özellikleri

2 – Gök Güvercin veya Tahtalı Güvercin:

Uzunluğu 40 cm kanat aralığı 75 cm civarındadır. Ekseriyetle Anadolu’da Toros Dağlarında ve Kuzey Anadolu’ da ağaçlarda yuva yaparak yaşar. Afrika’ya göç mevsiminde sürülerle göç ederler.

3 – Guguk:

Vücut uzunluğu 32 cm. kanat aralığı 60 cm. ötüşü ve asalak yaşamı ile ünlüdür. Yaz aylarında Anadolu ve Avrupa ‘da kış aylarında Afrika’ ya göç ederek yaşar. Dişi guguk kuşu yumurtalarını ötücü Kuşların yuvasına bırakır. Guguk kuşları böceklerle beslenir.

4 – Kırlangıç:

Vücut uzunluğu 20 cm. kanat aralığı 35 cm civarındadır. İlkbaharda gelen ilk göçmen kuşlardandır. Yaz aylarında Avrupa ve Anadolu’da kış aylarında Afrika’ da kışlar. Yuvalarını insanların çok bulunduğu saçak ve damlara çamurdan yaparlar. Uçarak havadaki böceklerle beslenir.

5 – Kara Sagan:

Vücut uzunluğu 16 cm. kanat aralığı 40 cm. civarındadır. Avrupa’da ve Anadolu’ da yaşar Afrika ‘da kışlar. Çok hızlı uçarlar. (200 km /sa) kanatları tırpan biçimindedir. Akşamları çığlık atarak uçarlar. Uçarak böcekleri avlayıp beslenirler. Bu kuş gökte uçarak uyuyabilir.

6 – Yaban Kazları:

Yaban kazları Anadolu ‘yu göç ederken kullanmaktadır. Bir düzen içerisinde uçarak hem geçerken ve hemde dönerken Anadolu üzerinden geçer. Bu geçiş esnasında Anadolu’nun değişik yerlerinde konaklar. Kışı Avrupa ‘da geçiren yaban kazları kişi Afrika’da Nil nehri kıyılarında ve Asya nın güney kısımlarında geçirir. Geçiş esnasında Anadolunun Fırat Nehri kıyılarında, Ceyhan ve Seyhan nehri kıyılarında, Dicle nehri kıyılarında veya Anadolu ‘nun değişik nehir kıyılarında görmek mümkündür.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Anadolu’ da yaşayan göçmen kuşların özellikleri

7 – Yaban Ördekleri:

Yaban ördekleride aynen yaban kazları gibi Anadolu’da bulunur. Yaban ördeği kışı Anadolu’da geçirir. Yaban ördeklerinin birçok türü mevcuttur. Avcıların gözde kuşlarından bir tanesidir. Anadolu’da avcıların en çok hikayesini anlattığı kuşlardandır. Eti lezzetlidir.

8 — Kelaynak Kuşları :

Kelaynak kuşlarıda göçmen kuşlardandır ancak, koruma altında oldukları için göçmelerine müsaade edilmemektedirler. Kelaynak kuşlarıda Anadolu ‘da yaşamaktadır. Ağustos Eylül aylarında Afrika’ya göç etmektedirler. Yukarıda belirttiğimiz gibi koruma altında olduklarından göçlerine müsaade edilmektedirler.
Göçmen kuşlar yönünden anadolu değişik bir yere sahiptir. Anadolu’dan geçiş yapan veya göçmen kuş olarak yaşayan başka kuşlarda olabilir. Var ise bir sonraki konumuzda inceleyebiliriz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.