DOLAR 18,0510 0.56%
EURO 18,3004 -0.17%
ALTIN 1.020,650,37
BITCOIN 420349-0,66%
Adana
30°

AZ BULUTLU

04:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

50 okunma

Goji Berry Faydaları

ABONE OL
25 Ekim 2016 21:10
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Goji Berry Faydaları

Goji Berry faydaları, küçük yumuşak meyveleri bulunan goji, Tibet’te 1700 yıldır üretilen çalı formundaki bir bitkidir. Tibetliler tarafından yüzlerce yıldır böbrek ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Goji mutluluk meyvesi olarak tanımlanmakta, sulu ve tatlı, tadı yabanmersini ve kirazı andıran bir meyvedir. Meyvenin yaprakları, sapları, meyvesi, posası, kurutulmuşu her parçası şifa kaynağıdır. Goji berry ülkelerde farklı isimlerle anılır. Çin’de himalaya gojisi, Tibet gojisi, evlilik şarabı gibi isimlerle bilinir.

Goji Berry faydaları nelerdir?

Ömrün uzatılması için tüketilmeli: Vücutta bulunan hücreler serbest radikallerin saldırısına maruz kalır ve bu etki yaşlanmanın hızlanmasına neden olur. Uzun ömrün meyvesi olarak tanımlanan goji, içeriğinde olan polisakkaritler ve antioksidanların etkisiyle erken yaşlanmaya engel olur.

Enerji ve dayanıklılığın arttırılması için tüketilmeli: Goji egzersiz toleransının, gücün ve dayanıklılığın artmasına neden olur. Hastalıklardan sonra nekahat dönemindeki bitkinlik ve halsizlik yakınmalarının ortadan kaldırılmasını sağlar.

Genç hissetmek ve genç görünmek için tüketilmeli: Hipofiz bezinden salgılanan büyüme hormonunu arttıran goji, bu hormonun yararlı etkileri olan vücuttaki yağ oranının azaltılması, uyku düzensizliklerini giderilmesi, hafızanın güçlendirilmesi, cinsel isteğin düzenlenmesi gibi etkilerle vücutta genç bir görünüm sağlar.

Kan basıncını düşürmek için tüketilmeli: Yüksek tansiyon her dört yetişkinden birini etkisi altına almaktadır. Kan basıncının kontrol altına alınamaması felç riskini, kalp krizi geçirme riskini ve diğer sorunları arttıran bir etkendir. Goji içeriğindeki polisakkaritler nedeniyle kan basıncındaki yükselmeyi önlemektedir.

Kanserden korunmak için tüketilmeli: Goji içeriğindeki kanseri önleyen Germanium maddesiyle yeryüzünde buna sahip olan tek bitkidir. Kansere sebep olacak genetik değişimler içeriğindeki polisakkaritler ve antioksidanlarla sağlanır. Özellikle karaciğer kanserinden korunmak için goji tüketilmelidir.

Sağlıklı kolesterol seviyeleri için tüketilmeli: Goji içeriğindeki beta sitosterol maddesiyle kolesterol seviyelerini düşürür. Antioksidanlar sayesinde kolesterolün oksidasyonunu önler ve damarlarda plak gelişimine mani olur. İçeriğindeki flavonoidler sayesinde ise, atardamarların açık kalmasına ve elastikiyetinin sağlanmasına neden olur.

Kan şekerinin dengelenmesi için tüketilmeli: Erişkin tip diyabette kan şekerini ve insülin miktarını dengeleyici etkisi olan goji, içeriğindeki betain maddesiyle karaciğer yağlanması ve damar sorunlarının önlenmesini sağlar.

Cinsel güç ve fonksiyonların düzenlenmesi için tüketilmeli: Bitkinin cinsel isteği tetiklediğine inanılmaktadır.

Goji Berry Faydaları

Kanda testosteron seviyesini arttırarak, kadın ve erkekte cinsel gücün arttırılmasını sağlar.Kilo vermek için tüketilmeli: İçeriğindeki polisakkaritler besinlerin yağ olarak depolanmasını önleyerek, enerji olarak kullanılmasını sağlar. Bu nedenle aşırı kiloları olan kişilerin tüketmesi gereken bir bitkidir.

Baş ağrısı ve sersemlik etkisinin giderilmesi için tüketilmeli: Çin tıbbında baş ağrısı ve sersemlik hissinin yaşam özü (Yin) ve fonksiyon (Yang) yetersizliği nedeniyle oluştuğuna inanılır. Goji bu dengenin kurulmasında etkili bir bitkidir.

Uykunun düzenlenmesi için tüketilmeli: Goji imsomnia yani uykusuzluk tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bunu kullanan hastaların uyku kalitesinde iyileşme meydana gelmektedir.

Görme sorunlarının iyileştirilmesi için tüketilmeli: Bitkinin meyveleri görme sorunlarını gideren etkiye sahiptir. Loş ışıkta görüş kalitesini iyileştirmekte, karanlıkta uyumu arttırmaktadır. İçeriğinde bulunan antioksidan karotenoidler sayesinde katarakt oluşumunu engelleyebilir.

Kalbin güçlendirilmesi için tüketilmeli: Goji içeriğinde kalp ve kan basıncını ayarlayan cyperone bulunmaktadır. Ayrıca kalp damarlarında dayanıklılığı arttıran, anthocyanin maddesi içerir.

Hastalıklara karşı direnç kazandırılması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için tüketilmeli: Süperoksit serbest radikallerden olup, hastalıkların oluşmasını ve ilerlemesini sağlar. Bu vücuttaki süperoksit dismutaz enzimiyle etkisizleştirilir. Ancak bunun yaşla birlikte azalması nedeniyle, hastalıklara karşı direnç düşmektedir. Goji tüketimi bu değerlerin % 40 oranında artmasını sağlayarak, hastalıklara karşı direnç kazanılmasına neden olur. Goji berry aynı zamanda vücuttaki savunma mekanizmalarını yöneten bağışıklık sistemini destekler. Vücutta lenfosit miktarını arttırarak, savunma sisteminin güçlenmesini sağlar.

Kanserle savaşmak için tüketilmeli: Bitkinin tüketimi kanser ilacını kullanan hastalarda, sadece ilaç kullananlara göre % 250 oranla hastalığın iyileştirilmesinde daha olumlu sonuç vermektedir. Goji berry vücutta tümörlerin büyümesini önlemektedir. Kanser tedavisi sırasında kemoterapi ve radyoterapinin yaptığı olumsuz etkileri engellemektedir.

Karaciğerin desteklenmesi için tüketilmeli: Goji berry karaciğerin hücre koruyucu olan serebrozid içermesi nedeniyle, yüksek toksik etkide olan klorlanmış hidrokarbonlara bile korunmayı sağlar.

Doğurganlığın artması ve sabah bulantılarının önlenmesi için tüketilmeli: Kadın ve erkek kısırlığında kullanılan bitki, doğurganlık oranlarının arttırılmasında etkilidir. Gebelik döneminde meydana gelen sabah bulantılarında, goji çayı içilmesi faydalı olur.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.