Gölgeni Ardına Al – İlker Mutlu

Gölgeni Ardına Al – İlker Mutlu

GÖLGENİ ARDINA AL
Kayıp Ruhların Peşinde Bir Yolculuk
(Roman)

Arka kapak yazısı:
“Yakasında karanfiliyle Elçin Beg, oteldeki odasında koltuğu duvarı kaplayan manzara resmine dönük, dalgın oturuyordu. Bunu yapmayı adet edinmişti. Pencereden göreceği neredeyse otele değecek kadar yakın bina, sokak hayvanları ve nadiren oradan geçen insanlardı. O da alternatif bir pencere seçmişti kendine. Uyuyamamıştı, yorgun gözleri kapandı kapanacak. Yine de sabah olunca kalkıp, tıraş olmuş, giyinmişti. Her gün kendini böyle yeni güne hazırlıyordu. Gönlünde her gün, kızıyla buluşacağı gündü. Onu böyle, mağrur, yakışıklı, temiz, düzgün giyimli görmeliydi. Tabakası açık, dizindeydi. Uzanıp, fotoğrafı okşadı. O fotoğrafın yanındaki boşluğa yıllar öncesinden bir anı yansımıştı yine. 1974 yazının İstanbul’u olmalıydı. Sonsuz merhameti ve bir o kadar acımasızlığıyla Kasım, onu kızının olduğu yetimhaneye getirmişti. Sözünü almıştı yolda; kızı Şirin’i gösterecekti ona, geminin kalkmasına bir saat kala, pis, dar bir zamanda. Odada, yaşları üçle altı arası, birbirinden sevimli beş kız çocuğu, bir divanın kıyısına dizilmiş, televizyona bakıyordu. ‘Hangisi?’ diye sordu Elçin Beg, alacağı cevaba canı teslim.”

Sağ kulak:
Yılmaz Güney’in sanatına saygı duruşu fikriyle yola çıkılan bu kitap yazılırken ilk hedefim, yönetmenin her birinde başkarakterini öldürdüğü pek çok başyapıtını başka bir boyuta taşımak ve o kahramanların hayatlarını devam ettirdikleri başka bir evren ortaya koymaktı. Yedi sene evvel koyulduğum bu yolculuk, beni bambaşka bir öyküye getirdi. Tam bir kayıp ruhlar galerisine…
Her birinize keyifli okumalar dilerim…
Sol kulak:
İLKER MUTLU
1972’de Samsun’da doğdu. 1995 yılında başladığı sinema yazarlığı, Sinema, Geceyarısı Sineması gibi dergilerde sürdü. Son on yıldır Sekans Sinema Kültürü Dergisi’nde yazmaktadır. Asıl mesleği inşaat mühendisliği olan yazarın çalışmaları şunlardır:

Muhtelif dergilerde sinema yazıları (1995-…)
BİR MÜHENDİSİN SİNEMA EĞİTİMİ (Gece Kitaplığı, 2017)
ÇIT YOK (NOT A SOUND, Heather Gudnkauf, Çeviri, Dorlion Yayınları’ndan çıktı)
HOMO LUDENS (Huizinga, Çeviri. Bitmek üzere. Dorlion Yayınları’ndan çıkacak)
KUŞLAR DA GİTTİ (Kısa Belgesel, yönetmen, 2016)
GÖLGELER (Kısa Film, senarist ve yönetmen, 2017)
ESKİ USÜL (Kısa Film, senarist ve yönetmen, çekim hazırlığı sürüyor)
HÜZÜN TERAPİSİ (Uzun Metraj Film Senaryosu, 2011)
MASAL RENKLERİ (Uzun Metraj Film Senaryosu, 2012)
HAVAATAR (Uzun Metraj Film Senaryosu, 2014)
TAŞ ATIMINDA BİR KUŞ (Uzun Metraj Film Senaryosu, 2014)
BAHARIM SENSİN (Uzun Metraj Film Senaryosu, 2016)
HABER (www.habergazetesi.com.tr) HAYAT DAMARI adlı köşe.
HABERHAYAT (Aylık dergi) FENERİN BÜYÜSÜ adlı köşe.
www.sinegazete.net
www.ilkermutlu.org
www.sekans.org

KONU:
Roman, yurt dışına kaçmak durumunda bırakılan bir adamın uzun yıllar sonra yurda dönmesini ve adını bilmediği, yüzünü tanımadığı kızını aramasını anlatıyor. Bu gözü kara, romantik adamın etrafı türlü düşmanlarla doludur, ama adam kararlıdır. Girdiği yolda sonuna dek gidecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın