DOLAR 13,55100.81%
EURO 15,43620.63%
ALTIN 789,690,47
BITCOIN 566148-1,90%
Adana

HAFİF YAĞMUR

15:45

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Göz Kusurları

Göz Kusurları

ABONE OL
08 Ekim 2014 21:31
Göz Kusurları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Göz Kusurları

İnsanın dış dünyayla bağlantısını sağlamakta hiç şüphesiz en önemli organı olan göz, görme olayının gerçekleştiği yegane organdır.Göz hastalıklarının(kusurlarının) önemi de bu nedenle yüksektir. Göz kusurları hakkında bilginiz olursa hangi kusura sahip olduğunuzu da kısmen tespit edebilirsiniz.
Gözün çalışma sistemi tıpkı fotoğraf makineleri gibidir. Dış dünyadan aldığı görüntüleri; ışık miktarına göre büyüyüp küçülerek kendisini ayarlayan gözbebeği, gelen ışınlarda odaklanmayı sağlayan merceği ve en arka kısımda adeta bir film şeridi görevini üstlenen retinası yardımıyla, görüntüyü oluşturur. Burada oluşan görüntü ilk olarak terstir, gözden beyne giden sinirler vasıtasıyla sarı leke üzerinde oluşan görüntü, beyin merkezinde düz bir görüntü halini alır ve görme işlemi tamamlanmış olur.
Görme olayının saliselerle ifade edilebilecek zaman diliminde gerçekleştiği düşünülecek olursa bu sistemde yer alan en ufak bir bozukluk, bu şahane görme olayını sekteye uğratacaktır.
Gözü genel olarak 3 kısma ayırmak mümkündür. Bunlar; gözakı(sert tabaka), kornea(saydam tabaka) ve retina(ağ tabaka) şeklindedir. Bu 3 kısımdan herhangi birinde varolan veya meydana gelecek sorunlara genel olarak göz kusurları denir.
Başlıca göz kusurları ise hipermetrop, miyop, presbiyop, astigmat, katarakt, şaşılık, glokom(göz tansiyonu), renk körlüğü olarak sayılabilir.
Bu hastalıklardan bazılarını yaşayan fakat henüz bundan emin olmayan, başka bir ifadeyle anlayamamış hastalar mevcuttur. Bu tür durumlarda derhal bir hekime başvurulmalıdır. Ancak evde bunu anlamak adına yapılabilecek bazı testler vardır. Örneğin miyop veya hipermetrop olunduğu yazıları uzaktan ve yaklaşarak okuyarak anlaşılabilir. Renk körlüğü renkler arasına gizlenmiş sayı veya harfler yardımıyla tespit edilebilir. Fakat göz kusuru şüphesi olanlar derhal bir hekime başvurmalıdırlar.
Bu tür görme bozukluğu olanların nasıl gördüklerinden kısaca bahsedecek olursak;
Astigmatlı Göz
 ; bu göz kusurunda göze gelen ışınlar iki değişik noktada odaklanmaktadır. Bu göz kusuru olan kişiler cisimleri net bir şekilde göremezler.
Glokomlu Göz
 ; bu göz kusurunu fark etmek son derece güçtür, çünkü bu göz kusurunda, odaklanılan kısım net bir şekilde görülmektedir fakat odaklanılan kısmın kenarları karartı şeklinde görülmektedir, erken teşhisi olmadığı taktirde geri dönüşü olmayacak hatta gözün kaybına dahi sebep olabilir.
Kataraktlı Göz
 ; bu göz kusuruna sahip kişilerde; görüntü soluk izlemlenir. Genelde yaşın ilerlemesiyle görülen bir hastalıktır.
Miyop Göz
 ; uzağı net olarak görememekten kaynaklanan göz kusurudur.
Hipermetrop Göz
 ; yakın olan cisimleri net bir şekilde görememekten kaynaklanan göz kusurudur.
Kısacası göz insanın dış dünya ile bağlantısını gerçekleştiren, son derece büyük bir nimettir. Göz kusuru şüphesi olan kişilerin uzman bir hekime derhal başvurması bazen hayati önem taşımaktadır.
Göz hastanelerinde gözlerinizi mutlaka 6ayda bir muayene ettirin.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet