DOLAR 15,9702 0.14%
EURO 16,7832 0.41%
ALTIN 930,430,04
BITCOIN 465859-2,31%
Adana
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Göz Tansiyonu

Göz Tansiyonu

ABONE OL
02 Ekim 2014 20:32
Göz Tansiyonu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Göz Tansiyonu

Normal kabul edilen göz basıncı değeri 10-21 mmhg değeridir. Fakat 21 mmhg’ nin üzerinde ve ya 10 mmhg ‘nin altında olan göz içi basıncınız var ise göz tansiyonunun başlangıcıdır.

Göz tansiyonunun türleri

1. Açık açılı göz tansiyonu; Çokça görülen türüdür. Genellikle 40 yaş üzeri insanlarda ortaya çıkan bu çeşidi başlangıçta belirti göstermeden ilerlemektedir. Nasıl meydana çıktığı tam anlamıyla bilinmemektedir. Göz içindeki sıvının dışa atılamayarak göz içerisinde birikimiyle meydana gelir. Bu basınç zaman içinde göz içindeki sinirlerde hasara yol açar, zedelenme yapar.

2. Kapalı açılı göz tansiyonu; Gözde çok şiddetli ağrının olması, kızarma, bulanık görme, istifra, mide bulantısı ve hassasiyetin ortaya çıkması belirtileridir. Göz içindeki basınç çok yüksek seviyede olur ve bu basınç düşürüldükten sonra ameliyat edilmelidir. Müdahale edilmez ise gözde görme kaybına yol açabilir.

3. İkincil göz tansiyonu; Bazı göz hastalıkları( katarakt, iridosiklit) ve ya romatizma, diyabet rahatsızlığı nedeniyle ortaya çıkan göz tansiyonu türü, göz içerisinde kanama, iltihap şeklindeki belirtiler gösterir.

4. Doğuştan olan göz tansiyonu; bu türü çoğunlukla iri gözlü ve de sürekli sulanmakta olan gözleri olan bebek ile çocuklarda meydana çıkar. Bu hastalar ışığa çok duyarlı olur, iştahsız olur. Göz bebekleri hızla büyür, küçülür.

Bunlardan başka çok yaygın olmayan, Eksfoliasyon, Neovasküler, Pigmenter, Uveit isimli türleri de bulunmaktadır.
Göz Tansiyonu Riski Taşıyanlar
40 yaşın üzerindekiler
Diyabet hastaları
Romatizmal rahatsızlığı olanlar
Miyobu yüksek olanlar
Akrabalarında göz tansiyonu olanlar
Kortizon tedavisi görenler
Anemi olanlar
Şok geçirmiş kişiler

Belirtileri ve Teşhis

Göz tansiyonu türüne göre belirtisi de değişiklik gösterir, ama en çok görülen türü açık açılı göz tansiyonudur ve gözde görme kaybı olana kadar belirti görünmez. Bu sebeple aralıklı olarak göz muayenesi yapılmalıdır, göz için basıncının ölçülmesi gereklidir. Genellikle muayenede meydana çıkar.

Göz tansiyonunun diğer türlerinde baş ağrıları, bulanık görme, kızarma, göz yaşarması şeklindeki belirtiler gösterebilir.

Erken teşhis hastalığın yapacağı zararı en aza indirir.
Tedavi Yöntemleri
Göz tansiyonunun tamamen yok edilmesi mümkün olmaz. Tedavinin amacı, rahatsızlığın yapacağı zararı en aza indirmek, gözün görme kalitesini korumaktır

Tedavi türleri şu şekildedir;
Göz damlası kullanımı
İlaç kullanımı
Lazer tedavisi
Ameliyat


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.