DOLAR 15,7529 1.32%
EURO 16,6488 2.4%
ALTIN 925,501,61
BITCOIN 4834724,72%
Adana
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Göz Tembelliği

Göz Tembelliği

ABONE OL
03 Ekim 2014 22:38
Göz Tembelliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Göz Tembelliği

Tıp dilinde ambliyobi olarak adlandırılan göz tembelliği; çocukluk yıllarında görülmekte olup, genelde bir gözde, bazense her iki gözde de görülebilen, keskin görememe şeklinde gerçekleşen bir göz problemidir.

Göz tembelliğinin doğuştan gelme olması kuvvetli muhtemeldir. Fark edilmesi güç olan bu hastalık zamanında teşhis konulması halinde, tedavisi gayet basittir. Oluşum şekli kullanılmayan göz sinirlerinin pasif duruma geçmesinden kaynaklanmaktadır. Bu görme bozukluğunun oluşmasının en büyük sebebi şaşılıktır. Bu sebepten ötürü ebeveynlerinde şaşılık problemi olan kişiler erken yaşta göz doktoruna hiçbir sorunları olmasa dahi muayene olmalıdırlar. Tabi bu konuda ailelerin de bilinçli olması gerekmektedir çünkü 9 yaşından sonra görme sistemi gelişimini tamamlamış olacağından bu yaştan önce, hatta 4 yaşına kadar, şaşılık problemi yaşayan aileler çocuklarını göz muayenesinden geçirtmelidirler.

Göz tembelliğine şaşılık gibi birkaç faktör daha neden olabilmektedir bunlar;
Reaktif farklılık, tek gözün diğerine oranla daha miyop,hipermetrop veya astigmat olmasından kaynaklanan göz tembelliğine yol açar.
Göz dokularında şeffaflık bozulması, en ağır göz tembelliğine yol açan bu durum, katarakttan kaynaklanmaktadır.

Şaşılık, kayan gözün görmesiyle birlikte o gözden kaynaklanacak görüntüyle birlikte çift görme gerçekleşeceğinden , kayan gözden gelen görüntüyü beyin yok sayar bu sebepten ötürü bu göz tembelleşir.

Göz tembelliği görme bozukluğu olan insanlar, detay işleri yapmakta ve odaklanmakta güçlük çekerler. Bu durum çoğu zaman fark edilmemektedir. Bu hastalığın teşhisi için doktor muayenesinden geçmek şarttır.

Göz tembelliği için birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Fakat görme düzeyi yüzde 20’nin üzerinde olan kayma düzeyi 8 prizma altında bulunan hastalar için Neurovision tedavi yöntemi en uygunudur. Bu tedavi şartlarına uyan hastalar yaklaşık 40 seans civarında uygulamadan geçmektedir. Fakat bu 40 seansın tamamı hastanede değildir.

Hastanede uygulanan ilk seans ardından tedavinin geri kalan sürecini hasta evinde bilgisayar programları sayesinde gerçekleştirmektedir. Uygulamaya başlayan hastanın bu bilgisayar programı ile hastalık seviyesi belirlenir ve göz tembelliğini yenebilmesi adına bu program, hastaya yapması gereken çalışmaları söyler. Aynı program doktorda da var olduğundan doktor da sisteme giriş yaparak hastanın ilerleyiş sürecini kontrol ederek gerekli noktalarda hastaya müdahale eder. Seansların eksiksiz olarak uygulanması ile birlikte ve doktor kontrolleri ile hasta 3-4 ay kadar bir sürede tedaviden başarı elde edebilir.

Göz tembelliği hastalığının hiçbir cerrahi yanı yoktur hasta olan kişi hastalığının tespiti ile birlikte, kendi iradesi ile bu hastalığı yenmek zorundadır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.