KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

GÜLE GÜLE PENÇİK GÜLE GÜLE

GÜLE GÜLE PENÇİK GÜLE GÜLE

Sevgili okurlarım Pençik kelimesinin anlamını sanıyorum çok bilen yoktur. Çukurova bölgesinde seyrekte olsa kullanılan Pençik kelimesi, Osmanlı döneminden, yöresel ağızlara geçmiş bir kelimedir.

Üzerinde çalıştığım romanımda, PENÇİK kelimesini bir bölümde kullandım. İlk önce yöresel ağızlar konusunda bana çocuk yaşta bilgiler veren babama, anneme ve atalarıma teşekkürü her zaman borç bilirim.

Yöresel ağızlar hiç bir zaman unutturulmamalı. Aslı olmayanın nesli olmaz. Yani aslını unutan, neslini bilemez.

Yöresel ağızlar konuda hassasiyetim her zaman çok fazla olmuştur. Bu nedenle köşe yazılarımda ve romanlarımda sıklıkla yöresel ağız kullandığım gibi, bildiklerimin tamamını da çocuklarıma öğretmeye çalıştım.

Yöresel dili korumak, bölgelerin tarihsel ve kültürel dokusuna zenginlik katmaktır.

Heyamola yayınlarından çıkacak olan romanımda yaratmış olduğum karakterimin bir diyaloğunda bu kelimeyi kullandım.
“Hümber eşek! Hem de eşek oğlu eşşek! Acımayın, binin sırtına dümbüğün! Allah onu Pençiklikten geri komasın”
Peki, bu Pençik ne demekti ona bakalım.

Benim yöremde PENÇİK; çıkarının olduğu kişinin ya da kişilerin gözüne girebilmek için, ona kendini köle eden, hizmetçiliğini yapan, hatta yan itliğini yapan anlamına gelmektedir.

Örneklemeleri vardır.
Bu pençikler her alanda mevcuttur.

Örneğin, Melih bir pençiktir. Ankara semalarından bakıldığında, Melih Pençiğine, geri bas, yol al bakalım dendiğinde, step by step yol alırken, kesesini doldurup giden bir pençiktir. Çıkarlara uşaklık etmiştir. Gerekirse çıkarları ve efendileri için çamur olmuş, çamura da yatmıştır.

Bu tür kirli ilişkilerde, her türlü al gülüm, ver gülüm dolapları döndüğü için, bu tür pençiklerin ayağının altında da muz kabuğu vardır.
Efendisinin kafası attığında, o muz kabuğu pençik olanı yağ gibi kaydırır.
Eee sonuçta ne olur?

BİR PENÇİK GİDER, DİĞERİ VUKU BULUR.

Şimdi bakalım yöresel ağız olan bu PENÇİK kelimesinin Osmanlı dönemindeki anlamına.
Pençik, kelimesinin sözlük anlamı beşte birdir. Pençik sistemi olarak geçer. Savaşlarda ele geçirilen esirlerden beşte biri alınarak askerlikte kullanılır.
Bu sistem, İslam hukukunun ganimetlerle ilgili prensiplerden doğmuştur.
Pençik sistemi, Osmanlı Devleti’nde savaşlar sonunda elde edilen bütün ganimetler ve esirler, gazilere teslim ediliyordu. Gaziler bu esir ve ganimetleri İslam hukuku kuralları çerçevesinde istedikleri gibi kullanabiliyordu.
Osmanlı Devleti’nde Acemi Oğlanlar, birliğe iki şekilde alınıyordu. İlki Pençik sistemi ile savaşlarda elde edilen erkek esirlerin beşte birinin alınmasıyla elde ediliyordu. İkincisi ise Osmanlı vatandaşı olan Hristiyan çocukların alınmasıyla gerçekleşmekteydi. Harpler sonucunda elde edilen esirlerin beşte birinin alınmasıyla ilgili Pençik Kanunu düzenlenmişti.
Bu kanunla beraber alınan esir oğlanlara, Pençik Oğlan adı verilmiştir. Alınan bu esirler Pençikçi adı verilen bir memur tarafından tespit edilirdi. Bu memur, on ile on yedi yaş arasındaki esirlerden vücut bakımından kusursuz ve sağlıklı olanları teşhis ederdi. Teşhis edilen bu esirler, devlet tarafından üç yüz akçe karşılığında satın alınırdı. Bu şekilde acemi ocağının ilk birliği Pençik sistemi tarafından oluşturulurdu.

Benim nezdimde, o dönem savaşta esir düşmüş insanın zorunlu pençikliği, esiri asla itibarsızlaştırmaz. Çünkü adı esir ve zorla köleleştirilmişlerdir.
Bu dönemde ise paraya ve çıkara esir düşmüş insana itibarsız köleler demekteyiz. İpleri efendisinin elindedir. Çıkarı ve parası kadar bile değeri yoktur.
Yerler, yutarlar ama en ufak bir yanlışta giderler. Bize de arkasından yalanın talanın senin olsun, bize yargılanmadan gideceğin yeri söyle demek düşer.

GÜLE GÜLE PENÇİK GÜLE GÜLE, GİDİŞİN OLSUNDA GELİŞİN OLMASIN!
PARSEL PARSEL ARSALAR, ŞİMDİ SENİ DE TIRMALAR…

AYÇA ÖZTORUN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın