KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Güneş Enerjisini Canlılar Nasıl Kullanır ?

Güneş Enerjisini Canlılar Nasıl Kullanır ?

Bitkiler Güneş Enerjisini Dönüştürüp Hücrelerinde Tutabilen Canlılardır.

Fotosentez olayı; ışık tepkimeleri ve karanlık tepkimeleri olmak üzere iki aşamada gerçekleşir. Işık tepkimeleri aşamasında ATP sentezlenir. Işık enerjisi ile ATP sentezlenmesi olayına fotofosforilasyon denir. Işık tepkimeleri aşamasında bir karbondioksit molekülü kullanılarak 2 basamakta 3 ATP sentezlenir. Bir glikoz molekülü için 6 karbondioksit molekülü kullanılarak 18 ATP sentezlenir. Karanlık tepkimelerinde 18 ATP kullanılarak bir glikoz molekülü üretilir. O halde glikoz molekülünün sentezlenmesi için harcanan enerji klorofilin güneş enerjisini soğurarak oluşturduğu ATP enerjisi ile sağlanır.

Bitkilerin yapraklarında ve genç gövdelerinde klorofil denilen özel bir madde bulunur. Bazı bitki hücrelerinde bulunan yeşil renkli klorofil maddesi güneş enerjisini soğurur. Bitkiler, soğurdukları güneş enerjisini kullanarak ATP molekülleri sentezlerler. ATP moleküllerindeki enerjiyi bitkiler, hücrelerinde kullanabilirler.Hayvanlar alemindeki canlılarda klorofil hücreleri bulunmaz. Bu nedenle insanlar ve hayvanlar güneş enerjisini soğurarak ATP molekülü üretemez.
Güneş Enerjisinden Yararlanma Yolları

1.) Meyve, sebze, çamaşır kurutma
2.) Seraları ısıtma
3.) Çatılara yerleştirilen ve güneş panelleri denilen araçlarla su ısıtma
4.) Güneş pilleri ile elektrik üretme
5.) Güneş pilleri, uzay araçları, fotoğraf ve hesap makinelerinde kullanılır.
6.) Güneş enerjisi ile otomobiller çalıştırılır.
7.) Güney Amerika’daki ülkelerin bir çoğunda güneş fırını olarak kullanılır.

GÜNEŞ ENERJİSİNDEN YARARLANMA

Güneş ısı ve ışık kaynağıdır

Güneşte meydana gelen ısı ve ışık dünyaya ulaşmaktadır. Böylece bizler ısınmakta ve aydınlanmaktayız. Güneşin ısı ve ışığı olmadan hiçbir canlı yaşayamaz. Bu nedenle Güneş canlıların varoluş nedenidir. Yaşam kaynağıdır.

Dünyamızdaki tüm Enerji türlerinin kaynağı güneştir.

Kömür,petrol,doğal gaz gibi yakacaklara fosil yakacaklar denir. Bunlar milyonlarca yıl toprak altında kalıp; ısı ve basıncın etkisiyle değişime uğramıştır.

Dünyamıza gelen Güneş ışığının bir bölümü yeşil bitkiler tarafından kullanılır .İşte yeşil bitkilerin, su ile karbondioksiti Güneş ışığının etkisiyle birleştirip, besin yapma olayına fotosentez (özümleme) denir. Bitkiler özümleme yapabilmek için karbondioksit, su ve ışık enerjisine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle bitkiler sadece gündüz özümleme yaparlar.

Güneş Enerjisinden çeşitli alanlarda yararlanılmaktadır. Bazılarını sayacak olursak; Güneş pilleriyle elektrik enerjisi üretilir. Bazı saat ve hesap makineleri bu enerjiyle çalışır. Ayna ve paneller yardımıyla, Güneş enerjisi ısı enerjisine dönüştürülebilir.
Güneş enerjisi yeryüzüne ısı ve ışık enerjisi olarak ulaşır. Böylelikle dünya aydınlanır ve çevremizdeki her şeyi görürüz. Aynı zamanda bütün dünya ısınır.

Yurdumuzun özellikle Ege, Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu Bölgeleri Güneş enerjisinin kullanımı için elverişlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın