DOLAR 15,5402 0.39%
EURO 16,2317 0.67%
ALTIN 906,270,51
BITCOIN 454910-2,82%
Adana
24°

AZ BULUTLU

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Güneydoğu Neden Fitnenin İçinde?

ABONE OL
13 Eylül 2014 21:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Suriye ordusu Esed rejimini devirmek isteyenlerle boğuşurken, birbirlerine gönderdikleri bombalar sınır ötesinde bizim insanlarımızı öldürmeye başlamış. Bunu, savaşa başlama an meselesidir, şeklinde seslendirenler var.

Rizk altında olan, Güneydoğu Bölgesidir. Oranın sanayici ve işadamları savaş olmasın diyeceklerdir. İşadamlarının, savaş ortamına çekecek gelişmeden uzaklaşmasını AKP hükümetinden istenemeleri yerinde ise de, bunca zaman oluşturulan hatalar o uzaklaşmayı mümkün kılmayacaktır.

Dindar bilinen halk, dindar gördüğü için bu AKP yönetimine bel bağladı. Bu yönetimin ehliyetsiz kişilerden oluştuğu, kendi yaptıkları kanunları kendilerinin bile anlamadığı dikkate alınmadı. Dindar fikir sahiplerinin bu yönetimin icra hatalarına dikkat çekmesi gerekiyordu; yapmadılar. Hep 60 – 70 yıl önceki yönetimin yanlışlıkları öne çıkarıldı dindarlarca. Onun zulüm işlemişliği dikkate verildi; şimdiki yönetimin kaos oluşturmasına imkan tanındı.

Güneydoğulu işadamları, ateş içinde kalacakları endişesiyle, ”Fitne ateşi büyümeden söndürülmeli” diye sızlanıyorlar. Bkz: http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id=43062&blnKayit=True

Bu fitne ateşi nasıl söndürülmeli acaba?.. İşadamlarının bir fikri var mıdır?

Bir fitne, durduk yere oluşmayacağına göre, ne edildi de bu fitne ateşi ortaya çıktı diye düşünülecek midir?

Deniz Baykal’ın, Cumhuriyet Halk Partisi Genel başkanı iken, Türkiye’nin Güneydoğu tarafından bir ateşe doğru sürüklendiği açıklamasını hatırlıyorum. Fitne ateşini söndürmesi istenen hülkümetin başı Erdoğan, Deniz Baykal’la cedelleşiyor, Deniz Baykal, dindar bilinenlerce İslam’ı engellemiş partinin başkanı olarak gösteriliyordu.

Güneydoğu’nun ateşe adım adım yaklaştığını fark eden Güneydoğulu İşadamı Kasım Fincan şunu demiş: ”Masum insanları öldürmeye kimsenin hakkı yoktur”.

Masum insanları öldürtmeye de kimsenin hakkı olmamalı. Öldürtenin önü kesilirse öldürme olmaz. İşadamı Kasım Fincan, öldürtenler olduğunun farkında mıdır?

Kasım Fincan şunu da demiş: ”Suriye hükümeti, Türkiye’yi kendi düştüğü bataklığa çekmeye çalışıyor”

Başımızdaki yönetim bataklığa çekilmeye meraklı ama… Egemen Bağış’ın tahrik ve teşvik kokulu açıklamasını işverenler duymamış mıdır? Okuyalım: ”Bugün Türkiye’nin askeri gücü Suriye’yi bir kaç saat içersinde yok edecek noktadadır çok şükür. Ama bizim Suriye halkıyla bir sorunumuz yok”. ( Bkz: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1102891&CategoryID=78&Rdkref=6 ) Öyleyse Suriye’nin rejimiyle bir sorunu var hükümetin. Halkın kaçabileni kaçıyor Türkiye’ye, kaçamayanı, ya Esed’i devirmeye çalışıyor ya da ölüyor. Kaç kez açıklama yaptılar hükümettekiler ”Suriye halkının yanındayız” diye?..

Şu tuhaf sözü bile demiş İşadamı Kasım Fincan: ”Suriye yönetiminin gayri ahlaki davranışını şiddetle kınıyoruz. Suriye halkının egemenlik ve demokrasi taleplerine saygıyla davranılmasını talep ediyoruz”.

İşadamı Kasım Fincan iyi laf mı etti şimdi burada?.. Geçen yıl başlamıştı ”Esed devrilecek” bağırtıları. Tatbikat sahasına kondu; öldürmeler başladı. Bu aşamaya gelindiğinde ahlaka uyma tavsiyesi işe yaramaz. Bir yıl önce Esed’i devirmek isteyenlere sessiz kalanların, şimdi, ”söndürülsün bu fitne” sızlanması da işe yaramaz…

Suriye’ye bindirmeye hevesli ama bindiremeyen başımızdaki yönetimden hâlâ ümitli olunduğu müddetçe!..

 

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 7 Ekim 2012 tarihinde yayınlanmıştır


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.