DOLAR 13,5226-0.09%
EURO 15,3183-0.02%
ALTIN 788,48-0,07
BITCOIN 5731521,87%
Adana

HAFİF YAĞMUR

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gürer: “Ekonomik krizlerden basın kuruluşları da olumsuz etkilendi”

Gürer: “Ekonomik krizlerden basın kuruluşları da olumsuz etkilendi”

ABONE OL
10 Ocak 2022 11:58
Gürer: “Ekonomik krizlerden basın kuruluşları da olumsuz etkilendi”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi  Gürer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, ekonomi krizlerin neden olduğu olumsuzluklardan basın kuruluşlarının da etkilendiğini belirtti.

Tüm  basın-yayın kuruluşları sorunlar yaşadığına dikkat çeken  Gürer, “Yerel  basın kuruluşlarının ekonomik krize karşı ayakta kalamayıp kapandığını, işsiz gazeteci sayısını. Her geçen gün yenileri eklendiğini  belirtti. 

GAZETECİLER, ZOR ŞARTLARA ÇALIŞIYORLAR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, mesajında gazetecilerin her geçen gün ağırlayan şartlara  ve siyasi iktidarın baskılarına rağmen  görevlerini yerine getirmek için fedakarca mücadele ettiğine vurgu yaptı.

YEREL BASIN CAN ÇEKİŞİYOR 

Özellikle yerel basın kuruluşlarının ekonomik sorunlar nedeniyle büyük mağduriyet yaşadığına dikkat çeken Gürer, “ 2013 yılında 7.158 olan toplam gazete ve dergi sayısı 2020 yılında 4 bin 746  düştü ve 2021 yılında  ekonomik buhran derinleşmesi, yerel basını belirli günlerde çıkmaya ya da yeni  kapanmalara  yol açtı. Yerel ve ulusal basında ciddi ekonomik sorunlar devam ediyor. Gazetelerde el değiştirmeler, kapanmalar ,gazete sayısı azaltarak ayakta durmaya çalışma ve sonuçta çalışanları işten çıkarmak zorunda kalmalar devam ediyor..  süreçte artan yerel ve görsel basında binlerce gazeteciyi işinden ediyor. Ülkemizde yayınlanan  gazetelerin yüzde 91,1’i yerel, yüzde 6,5’i yaygın (ulusal),yüzde 2,4’ü ise bölgesel yayından oluşuyor. Buna karşın toplam tirajının yüzde 82,4’ünü yaygın (ulusal), yüzde 16,9’unu yerel ve yüzde 0,7’sini bölgesel yayımlanan gazeteler, dergilere ait. Gazetelerde önemli traktör kayıpları da yaşanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Öğrenciler Çaresiz... Kredi: 20 bin lira Faizi: 28 bin lira

TGS’nin SGK’dan edindiği verilere göre ülkemizde 23.306 gazetecinin önemli bölümü zor şartlarda görevini yapıyor. Ya da işsiz. Gazetcilik mezunlarında işsizlik oranı genel  işsizlik oranının iki katından fazla duruma erdi. Yerel Gazeteler yayın yaptıkları yörelerin sorunlarını gündeme getiren, zor şartlara rağmen illerinin, ilçelerinin her anlamda kalkınması için mücadele veren basın kuruluşları, artan girdi maliyetleri karşısında bir bir kapılarına kilit vurmak zorunda kalıyor.Yerel basına reklam verebilecek özel kuruluşlar ekonomik sorunlar nedeni ile  ilk tasarrufu  basına verdiği desteği kesmek oluyor. Resmi ilan bedellerinin olması gereken rakamların çok altında kalması sonucu yerel gazeteler varlıklarını sürdüremeyecek duruma gelirken, ulusal gazetelerde kağıt fiyat artışı ve diğer  matbaa ve genel giderlerle zor şartlarda yayınını sürdürüyor. Bu nedenle çok sayıda  gazete ya kapanmış ya da daralıp asgari seviyede çalışır duruma gelmiştir. Radyo ve TV’lerde yerel yayın yapanlarında çok zor şartlarda çalışmalarına devam ediyor. Bu durum çalışamayan gazeteci sayısını her geçen gün artırmasına neden oluyor ” diye konuştu.

MUHALİF BASIN KURULUŞLARINA CEZA YAĞDIRIYOR

Ekonomik sorunların yanı sıra iktidar baskısının da gazetecileri meslekleri adına olumsuz etkileyen önemli bir etken olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Diğer taraftan iktidarın hoşuna giden tek yanlı iktidara övgü düzüp yaşanan sorunları gündeme getirmeyen yandaş medya, iktidarın sağladığı destek ile ayakta kalmaya çalışırken, özgür ve tarafsız gazetecilik yapmaya çalışan basın kuruluşları da ,eleştirel haberlerinden dolayı    resmi ilan kesme cezalarına çarptırılmakta, her türlü baskı uygulanmakta, televizyon kanalları da RTÜK tarafından baskı altında tutulmaktadır” saptamasında bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Üretici, son çare inek satarak elektrik faturasını ödüyor

GAZETECİLİK YAPABİLMEK ZORLAŞTI 

Ekonomik baskılar yanında, özgürce çalışma olanağının da sınırlı duruma geldiğini ve AKP iktidarının basın kartları konusunda bile hakkaniyetli olamadığını ifade eden  Ömer Fethi Gürer, bu koşullar altında gerçek manada gazetecilik yapabilmenin zorluğuna rağmen, görevlerini yapmaya çalışan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum” diye konuştu.

Ülkemizde baskı altında olmadan, ekonomik sıkıntı yaşamadan, gazetecilik mesleğinin yapılabildiği şartların oluşmasının, her şartta  meslek etiğinin korunmasını temenni eden CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer” Her olumsuzluğu aşarak görevlerini fedakârca yerine getirmeye çalışan tüm gazetecilerin gününü kutluyorum” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet