DOLAR 13,69810.25%
EURO 15,56170.1%
ALTIN 785,760,87
BITCOIN 750651-3,68%
Adana
17°

KAPALI

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gürer: “Gelir kaybına uğrayanlara destek verilmelidir”

Gürer: “Gelir kaybına uğrayanlara destek verilmelidir”

ABONE OL
06 Kasım 2021 14:13
Gürer: “Gelir kaybına uğrayanlara destek verilmelidir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, pandemi döneminde emekli, işçi, çiftçi ve esnaf başta olmak üzere toplumun çoğunluğunun sorunlarına çözüm üretilmediğini ve gelir kayıpları yönünden destek verilmediğini belirtti.

Bu süreçte ücret, kıdem ve ihbar tazminatı alamadan işten çıkarılan işçilerin olduğuna da dikkat çeken Gürer, Genel Kurula hitaben, “Sorunların çözümü için getirilen önergeleri değerlendirmeliyiz, kanun tekliflerini Meclisten geçirmeliyiz ve buradan bu ülkenin insanının mutlu yaşayacağı çözümler üretmeliyiz” dedi.

Çalışma hayatındaki sorunların çözümü için TBMM’ye sundukları kanun tekliflerinin görüşülmediğini, buna karşın Bakanlardan milletvekillerine verilen ve halkın doğrudan yaşamıyla ilgili olmayan konuların görüşüldüğünü anlatan Gürer, “Bu pandemi döneminde olsun, işçinin, emekçinin, engellinin, çiftçinin, esnafın sorunlarını çözecek çözümleri birlikte üretelim” diye konuştu.

ÇALIŞMA YAŞAMINDAKİ SORUNLAR ÇÖZÜLEMİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, Türkiye’de çalışma hayatında yaşanan sorunları gündeme getirdi ve çözüm önerilerini sıraladı.

PANDEMİ DÖNEMİNDE MAĞDURİYETLER ARTTI

Esnaf, işçi, emekli, engelli, işsiz, çiftçi başta olmak üzere toplumun önemli bir çoğunluğunun sorunlarının pandemi döneminde çözülmediğini ifade eden CHP Milletvekili Gürer, bu kesimlere gelir kayıpları yönünden destek verilmediği için de ciddi mağduriyetler oluştuğunu kaydetti.

SORUN YAŞAYANLARIN ANKARA’YA YÜRÜMESİNE İZİN VERİN DE GÖRÜN…

Türkiye’nin sorunlu bir süreçten geçtiğine dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İçişleri Bakanının, “işçiden, esnaftan, çiftçiden sorunlu olanlar Ankara’ya yürüyebilir” şeklinde bir talimat vermesi halinde, “Bu ülkede sorun yok” diyen Cumhurbaşkanı ve AKP’li milletvekillerinin sorunları net bir şekilde görebileceğini ifade etti. Yürümek isteyen Birleşik Metal iş ve Ermenek maden işçilerinin yürüyüş haklarının dahi engellendiğini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gürer: “Kadına karşı şiddetin önlenmesi için basın desteği şart”

KAMUDA HALEN TAŞERON OLARAK ÇALIŞANLAR…

İşçilerin pandemi sürecinde dahi hayatlarını hiçe sayarak çalışıp üretmeye devam etmesine rağmen iş güvenliği ve işçi sağlığı açısından gerekli önlemlerin alınmadığını anlatan Gürer, PTT’de 17 bin işçinin halen taşeron olarak çalıştığını, kamuda kiralık araç şoförleri, hastanedeki bilgi işlemciler, görüntüleme merkezi çalışanları, sosyal tesis çalışanları, yemekhane çalışanları, güvenlikte görev yapanların da canlarını hiçe sayarak görev yapmalarına rağmen halen taşeron olarak çalıştırıldıklarını belirtti.

13 YIL ÖNCE İŞTEN ÇIKARILANLAR BİLE HALEN TAZMİNAT ALAMADI

İşçilerle ilgili düzenlemelerde AKP’nin nedense ağır davrandığını vurgulayan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 13 yıl önce işten çıkarılan Uzel Makine işçilerinin halen kıdem tazminatlarını alamadıklarını belirtti.

İŞ GÜVENLİĞİ DÜZENLEMESİ ŞART

Bugün işten çıkarılanların da kıdem ve ihbar tazminatlarını alamadıklarına dikkat çeken Gürer, “İş güvenliğiyle ilgili düzenleme yapılmıyor, mağduriyetler katlıyor ve emekçilerin, ne yazık ki evlerine ekmek götürme mücadelesindeki insanların sağlığı hiçe sayılıyor. Yapılacak bir araştırmayla bunların durumunun görülmesi, mağduriyetlerini giderici düzenlemeler yapılması Meclisin asli görevi olmalıdır” şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI…

TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerine çağrıda bulunan Gürer şu ifadelere yer verdi:

“ Her konuda vermiş olduğumuz kanun teklifleri var. Emekli için, işçi için, çiftçi için, esnaf için iyileştirmeler talep ediyoruz. Bunları niye istiyoruz? Halkımız mutlu yaşasın, hiçbir çocuk akşam yatağa aç girmesin, iş aş sorunu bu ülkede kalksın, insanların yüzü gülsün diye istiyoruz. Değerli arkadaşlar, bu, hepimizin sorunu olmalı. Varsa sorun, bu sorunun açığa çıkması için el birliği içinde getirilen önergeleri değerlendirmeliyiz, kanun tekliflerini Meclisten geçirmeliyiz ve buradan bu ülkenin insanının mutlu yaşayacağı çözümler üretmeliyiz. Ne yazık ki Meclis bu konuda bizim vermiş olduğumuz kanun tekliflerini görüşmüyor, Bakanlardan milletvekillerine verilen ve onlar eliyle gelen, halkın doğrudan yaşamıyla ilgili olmayan konuları görüşüyor. Bu pandemi döneminde olsun, işçinin, emekçinin, engellinin, çiftçinin, esnafın sorunlarını çözecek çözümleri birlikte üretelim diyorum.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet