DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 652784-16,17%
Adana
18°

AÇIK

17:44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Gürer: “Kooperatifler amaca uygun yapılandırılmalıdır”

Gürer: “Kooperatifler amaca uygun yapılandırılmalıdır”

ABONE OL
14 Kasım 2021 08:40
Gürer: “Kooperatifler amaca uygun yapılandırılmalıdır”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Pakdemirli Türkiye’de 9 bin 853 tarımsal amaçlı kooperatifin bulunduğunu açıkladı

Bakan, tarımsal kooperatiflerinin borç ve alacakları ile ilgili soruyu yanıtsız bıraktı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in tarımsal amaçlı kooperatiflerle ilgili soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019 yılının Ocak ayından bu yana kooperatiflere yönelik 118 denetim yapıldığını açıkladı.

KOOPERATİFLERİN NE KADAR BORCU VAR?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde ülkemizdeki tarımsal üretim kooperatiflerinin sayısı, bunların ne kadarının doğrudan Bakanlığa bağlı olduğunu, borç ve alacaklarının miktarı ile son 2 yılda kooperatiflere yönelik yapılan denetimlerin sayısının açıklanmasını istedi.

TARIM BAKANLIĞININ İZİN VERDİĞİ KOOPERATİFLER

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Bekir Pakdemirli, Bakanlık olarak Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri, Sulama Kooperatifleri, Su Ürünleri Kooperatifleri, Pancar Ekicileri Kooperatifleri ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kuruluşlarına izin verildiğini bildirdi

BAKAN PAKDEMİRLİ, BORÇ VE ALACAK MİKTARINI AÇIKLAMADI

Kooperatiflerin borç ve alacaklarıyla ilgi soruyu yanıtsız bırakan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye genelinde 9 bin 853 adet Tarımsal Amaçlı Kooperatif bulunduğunu kaydetti.

45 İNCELEME, 73 SORUŞTURMA

Pakdemirli, 01.01.2019-31.08.2020 yılları arasında 45 adet inceleme ve 73 adet soruşturma olmak üzere kooperatiflere yönelik toplam 118 adet denetim yapıldığını ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gaziköy Lisesi Ağaçlandırma ve Çiçeklendirme Çalışması Yapıldı

GÜRER: “KOOPERATİFÇİLİK AMACA UYGUN YAPILANDIRILMALI”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımsal amaçlı kooperatiflerin daha işlevsel hale getirilmesi için kooperatifleri ilgilendiren mevcut yasa ve yönetmeliklerin, günümüzün şartlarına göre revize edilmesi gerektiğini kaydetti. Gürer, “Yapısal olarak bağımsız ve amaca uygun kooperatiflerin çiftçilerin kontrolünde, siyasal baskıdan arındırılmış yapıya ermesi şart” dedi.

KOOPERATİFLER DAHA İŞLEVSEL HALE GETİRİLMELİ

Türkiye genelindeki 9 bin 853 tarımsal amaçlı kooperatifte 4 milyona yakın üyenin bulunduğunu belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tarımsal amaçlı kooperatif sayısına bakıldığında, hatırı sayılır bir rakam ortaya çıkmaktadır. Dünyadaki her 10 tarımsal amaçlı kooperatiften 1’inin ülkemizde olduğu ifade edilmektedir. Ancak kooperatiflerimizin işlevine bakıldığında, kooperatiflerden beklenen işlevin tam anlamıyla yerine getiremediği ortaya çıkmaktadır. Dünyanın önemli bir tarımsal potansiyeline sahip olan ülkemizde, kooperatifler amacına uygun olarak faaliyetlerini sürdürebilmiş olsaydı, tarımsal açıdan ülkemiz içinde bulunduğu durumdan çok daha iyi bir noktaya taşınmış olurdu. Kooperatiflerin amaçlarına uygun işlev yapabilmesi için mevcut yasa ve yönetmeliklerde düzenleme yapılması, çağımıza uygun bir yasa çıkartılarak, milyonlarca üyeye sahip olan kooperatiflerimizin, kendilerinden beklenen faaliyetleri yapabilmeleri için önlerinin açılması gerekir” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet