DOLAR 18,6443 0.02%
EURO 19,4227 -0.04%
ALTIN 1.051,02-0,01
BITCOIN 3092090,59%
Adana
19°

AÇIK

17:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Gürer” Öğretmene öğret diyorlar, Hakkını vermiyorlar”

Gürer” Öğretmene öğret diyorlar, Hakkını vermiyorlar”

ABONE OL
23 Kasım 2022 12:35
Gürer” Öğretmene öğret diyorlar, Hakkını vermiyorlar”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Milletvekili Gürer’in 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı…

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 24 Kasım Öğretmenler günü öğretmenlerin artan sorunları ve yetersiz özlük hakları iyileştirmesine vesile olacak gün olmasını temenni ettiği söyledi.Cumhuriyet tarihi en karmaşık ve sorunlu sürecinin eğitimde AKP iktidarları döneminde yaşandığına işaret eden Gürer” eğitimde müfredat ve uygulama değişiklikleri ile oluşan sorunlar yanında öğretmenlere hak ettiği değerin verilmemesi eğitimi sorunlu kılmaktadır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 24 Kasın 1928’de Milli Mekteplerin açılışı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘başöğretmenlik’ unvanını kabul ettiği günün yıldönümlerinin, 1981 tarihinden bu yana ‘Öğretmenler Günü’ olarak kutlandığını hatırlattı.
Toplumun refahı, huzuru, gelişimi ve düzeni için icra edilen tüm mesleklerin kutsal olduğunu ancak öğretmenlik mesleğinin, en kutsal meslekler arasında olduğuna vurgu yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Öğretmenlerimiz, eğitim öğretimin yanısıra, çocuklarımıza iyi ve kötünün, doğru ile yanlışın ayırt edilmesinde, çocuklarımızın hayatlarının iyi yönde şekillenmesinde, kişiliklerinin belirlenmesinde, yurt sevgisi ve ülke değerlerinin sahiplenilmesinde önemli işlev görmektedirler ” dedi.

Kutsal bir görevi yerine getiren öğretmenlerin, hem sosyal ve kültürel olarak hem de ücretler bakımında son yıllarda ciddi mağduriyet yaşadığına işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “AKP döneminde son 20 yıldır eğitim sistemi sürekli değişti. Her bakan değiştiğinde sistemin de değişikliğe uğradığını ülkemizde, öğretmenlerimiz de öğrencilerimiz de mağduriyet yaşadı ve ne yazık ki bu mağduriyet devam ediyor” diye konuştu.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sivas'da ekmeğe indirim!

Sosyal haklar ve ücretler bakımında da öğretmenlerin mağdur olduğuna vurgu yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, günümüzün ekonomik koşullarında hayatlarını idame ettirecek kadar dahi ücret alamayan öğretmenlerin bir kısmının öğretmenliğin yanında farklı işler yaparak evini geçindirme çabası içinde olduklarını aktardı.

Öğretmenler arasında kadrolu, geçici, vekil, ücretli gibi statülerin olmasının yarattığı olumsuzluğun tümü kadrolu olarak görevlendirilip sonlandırılması isteyen Ömer Fethi Gürer, tüm öğretmenlerin asli kadroya alınarak, eşit işe eşit ücret uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Öğretmenler için yapılan son düzenlemeye de verilen tepkiler dikkate alınıp vazgeçilmesi çağrısı yaptı.Öğretmeni farklı tanımlara ayırarak ve ayrıştırarak eğitim sağlıklı sürdürülemez” dedi
Yüzbinlerce öğretmen adayının atama beklerken, okullarda öğretmen açığının hat safhada olmasındaki tezada da değinen Gürer, “Ülkemizde öğretmen açığı ne kadar çok ise o kadar çok öğretmen de atama bekliyor. Bu sorun da en kısa sürede çözülmelidir” ifadelerini kullandı.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer,”Öğretmenler de dert çok,çözeceğim diyen iktidar yok. Bu da sorunların artışına neden oluyor.Öğretmen mesleki olarak sorunlu,Özlük haklar bakımından sahipsiz kaldığı bir süreç yaşıyor. Öğretmene öğret diyorlar,Hakkını vermiyorlar. Doğal olarak öğretmen mutlu değil. Kira, ulaşım, ısınma,gıda,giyinme giderleri artışa uygun oranda ücretlerde iyileştirilme sağlanmalıdır. Öğretmen olabildiğince yaşamını kısıtladığı görülüyor. Bunun sonucu olarak öğretmenler Sosyal yaşamın dışına düştü.Kadrolu öğretmen yanında vekil,ücretli,sözleşmeli,geçici gibi tanımlamalarla öğRetmenler ayrılıştırılması sona erdirilmelidir.. Öğretmen öğretmendir ve düşük ücret için bu kadar parçalama ve taşeron anlayışı ile öğretmen görevlendirilme eğitimin içeriğini boşaltığı görülmelidir.Öğretmenine gerekli değeri veremeyen toplum ilerleyemez.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Doğalgaz bütçeyi yakıyor vatandaşı ısıtmıyor

Ayrıca öğretmenlik kadro boşluğunu başarıyı etkiler. En az 100 bin öğretmenin ataması bir an önce sağlanmalıdır.Sözleşmeli öğretmenlerde yıllardır kadro talebi karşılanmıyor.Bu sorunda artık bitirilmelidir..Okul öncesi öğretmenlerin özlük hakları iyileştirilip çalışma saatleri düzenlenmesi talepleri de bakanlık dikkate almalıdır. Halk eğitim ve mesleki eğitim merkezlerinde ek ders ücreti karşılığı olarak herhangi bir statüye sahip olmadan çalışanlarında özlük hakları iyileştirilmelidir” diye konuştu.
Gürer 24 kasım öğretmenler için övgüler söylendiği kadar sorunlarına da çözüm günü olması gerektiğini belirterek sözleri şöyle tamamladı ”Cumhuriyetin özverili öğretmen ve eğitimcileri yetiştirecek, yeni nesil öğretmenlerin eseri olacak’ diyen Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere yaşamını kaybetmiş tüm öğretmenlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor, görev başında olan ve emekli olmuş tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum” ifadelerini yer verdi.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.