DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 651147-17,81%
Adana
18°

AÇIK

17:44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Gürer: “Sera gazına dikkat!”

Gürer: “Sera gazına dikkat!”

ABONE OL
14 Kasım 2021 08:37
Gürer: “Sera gazına dikkat!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Milletvekili Gürer, sera gazının etkilerini sordu. Bakan Pakdemirli yanıtladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, iklim değişikliğine neden olan sera gazından kaynaklanan olumsuzluklara dikkat çekmek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin karbon haritasının çıkarıldığını açıkladı. Bakan Pakdemirli, buğday ve mısır ekili alanlar ile hayvancılık işletmelerinde atmosfere salınan sera gazlarının ölçüm ve izlenmesi için başlattıkları çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Bakan Pakdemirli, İklim değişikliği ve tarımsal kuraklıkla mücadele kapsamında kuraklığa dayanıklı 22 adet Ekmeklik Buğday, 9 adet Makarnalık Buğday, 13 adet Arpa çeşidi geliştirildiğini de açıkladı.

GÜRER, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, iklim değişikliklerine neden olan sera gazlarının atmosfere salınımından kaynaklanan olumsuzlukları, Tarım ve Orman Bakanlığı’na yönelttiği yazılı soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi.

İKLİM DEĞİŞİKLĞİ İLE MÜCADELE HANGİ AŞAMADI?

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yazılı soru önergesinde, “İklim değişikliğine neden olan sera gazı emisyonlarının azaltılması ve iklim değişikliği ile mücadele kapsamında yapılan çalışmalar nelerdir?

2015 yılından itibaren sera gazı salınımı oranlarının yıllara göre dağılımı nedir?

Sera gazı salınımını en aza indirmek ve önlemek için yapılan çalışmalarda beklenen fayda sağlanmış mıdır?” şeklindeki sorularına yanıt verilmesini istedi.

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çevre amaçlı tarım arazi korunması ve modern sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması, yenilenebilir enerji kaynaklarının kurulması gibi faaliyetler ile sera gazı emisyonlarının azaltılmasına çalışıldığını belirtti.

SERA GAZIYLA MÜCADELE

Bakan Pakdemirli değişikliğine uyum ve sera gazı emisyonlarını azaltıcı faaliyetler arasında Yağmur Hasadı, Tasarruflu Su Kullanımı, Azaltılmış Toprak İşleme, Anıza Doğrudan Ekim Yöntemleri, Rüzgâr Perdesi, Arazi Toplulaştırma, Tarım Sigortaları, Organik Tarım ve Biyoenerji Kaynaklarının Kullanımı gibi projelerin yer aldığını belirtti. Önerge sahibi Ömer Fethi Gürer, Bakanların sorulara sonuç değil devam eden çalışmalarla yanıt verdiğini, 20 yıldır iktidar olan AKP döneminde bu anlamda önemli büyük bir projenin tamamlanmadığını, toplulaştırma gibi önemli bir çalışmanın dahi bitirilemediğini söyledi. Gürer, yıllardır süregelen bu mücadelelerin geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Projelerin adı var ancak zamanında, sorunu engelleyecek büyük projelerin bitmediği ve devam ettiği görülüyor. Bu bağlamda İklim değişikliğinin giderek arttığı süreç dikkate alınarak projelerin uygulanmasında daha faal olunmalıdır” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yangın Bölgesindeki Mesire Alanı Ağaçlandırıldı

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN TARIM ÜZERİNE ETKİLERİ

CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bakan soruma verdiği yanıtında tarımsal faaliyetlerden kaynaklı atmosfere salınan sera gazı miktarını belirlemek, izlemek ve salımı azaltmak amaçlı bölgesel ve ülkesel projeler yürüttüklerini de anlatıyor. İklim Değişikliğinin Tarım Üzerine Etkileri projesi, İklim Değişikliğinin Bazı Önemli Tarım Ürünleri Uygunluk Alanları Üzerine Etkilerinin Belirlenmesi projesi, Kısıtlı Su Koşullarında Sulama Programlarının Oluşturulmasına yönelik proje yürütüldüğünü ifade ediyor.20 yılda bu projeler içinde sonuçlarla ilgili veriler nedir? Bu konuda ise bir bilgi vermiyor. Sağlanan fayda ölçümlenmesi sağlanıyor mu? Küresel bir mücadele gereken bu alanda hangi noktadayız? Bunlarında açıklanması gerekir” diye konuştu.

KURAKLIĞA DAYANIKLI BUĞDAY VE ARPA ÇEŞİTLERİ

Gürer,“Kuraklığa dayanıklı 22 adet Ekmeklik Buğday, 9 adet Makarnalık Buğday, 13 adet Arpa çeşidi geliştirilmiş ve bu çeşitlerin bölgelere göre tavsiye listeleri oluşturulması bu bağlamda Bakanlığın olumlu bir çalışması, ancak bu konuda da Bakan ne kadar alanda, ne kadar ton ekim yapıldığını da açıklamamış, Tohum var, ekim hangi boyutta, bunun bilinmesi çalışmanın başarı oranını yansıtır” dedi.

TARLALARDA SERA GAZI ÖLÇÜMÜ

Tarım alanlarında Ülkesel Karbon Haritası çıkarıldığını ve Tarım Bilgi hizmete sunulduğunu önergeye yanıtta açıklayan Bakan Pakdemirli, “Sulama, toprak işleme, gübreleme ile hayvansal üretimden kaynaklı (gübre yönetimi) kaynaklanan ve atmosfere salınan sera gazlarının (Karbon dioksit, metan ve nitroz oksit) ölçüm ve izleme çalışmaları başta Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Trakya ve Ege Bölgelerinde buğday ve mısır olmak üzere pamuk ve çeltik üretimi yapılan alanlar ile hayvancılık işletmelerinde yürütülmektedir” dedi. Gürer, ”Bakan yanıtında yine kapsam ve sonuç üzerine bir bilgi vermeden kaçınmış, proje başarı oranı bu bağlamda açıklama da yer almalıydı. Sera gazının iklim değişiklikleri üzerindeki etkisinin kapsamlı veriler doğrultusunda, anlatılması konunun ne kadar takip edildiğinin de göstergesi olurdu” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gaziköy Lisesi Ağaçlandırma ve Çiçeklendirme Çalışması Yapıldı

ÖNLEMLER ALINMALI

İklim değişikliğinin tüm dünyayı tehdit eden önemli bir sorun olduğunu kaydeden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tüm dünyada ve ülkemizde sıcaklıklar artıyor. Bu yaz son 90 yılın en sıcak günlerini yaşadık. Buzullarda ki erime, tayfun, hortum, çöl sıcakları, kum fırtınası ve benzeri iklim değişikliği hareketleri her geçen yıl biraz daha artıyor. İklim değişikliğine neden olan en önemli olgular arasında gösterilen sera gazının atmosfere salımı arttıkça, bu olumsuzluklar da artıyor. İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için sera gazı salınımının makul seviyede tutulması gerekiyor. Bu konuda ülkelerin tek başına alacağı önlemlere ek tüm dünyada bu konuda ciddi önemler alması gerekiyor” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet