Gürer “Teknikerler Türk Telekom’da işbaşı yapmak için 2 yıldır onay bekliyor “

Gürer “Teknikerler Türk Telekom’da işbaşı yapmak için 2 yıldır onay bekliyor “

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İŞKUR ile 2018 yılında yapılan protokol kapsamında Türk Telekom’a alınacak 2 bin 500 teknikerin halen işe başlatılmamasının nedenlerini, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na yönelttiği yazılı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan gelen yanıtta, Türk Telekom’un önceliklerinin değiştiği, ihtiyaç analizlerinin yeniden yapıldığı belirtilerek, yakın zamanda işbaşı eğitimi programı kapsamında tekniker alımına başlanacağı ifade edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına, 2 yıldır işbaşı yapabilmek için onay bekleyen teknikerlerin akıbetini sordu. Gürer, yazılı soru önergesinde, 2018 yılının Mart ayında Türk Telekom ile İŞKUR arasında 2 bin 500 tekniker istihdamı yapılacağına dair ön protokol imzalandığını hatırlattı.

YAPILAN SINAVI KAZANDILAR AMA…

1 Nisan 2018 itibariyle sınav ve mülakat aşamaları başlatıldığını, Temmuz 2018 itibariyle sınav ve mülakat aşamalarının sonlandırıldığını anımsatan Gürer, “ Adaylar mülakat sonuçlarını beklerken 2018 Ağustos ayında, Türk Telekom Lübnanlı Hariri ailesinin sahip olduğu OTAŞ hisseleri Akbank, Garanti ve İş Bankasına devredildi ve bu süreçte adaylara herhangi bir bilgi verilmedi” dedi.

SON DURUM NE?

Gürer, 16 Nisan 2019 tarihinde Türk Telekom ve Türkiye Haber-İş Sendikası 13. Dönem Toplu İş Sözleşmesi ilk görüşmesinde, Türk Telekom İK Regülasyon ve Destek Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Kutlu tarafından 1500 kişinin işe alım çalışmasının devam ettiği belirtiğini de hatırlatarak “ O tarihten bugüne adaylara herhangi bir geri dönüş yapılmadı. Şu an istihdamın Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı onayında olduğu belirtilmektedir. Bu bağlamda son durum nedir?” şeklindeki sorusunun yanıtlanmasını istedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Erdoğan yeni önlemleri açıkladı: Sokağa çıkma kısıtlaması, uzaktan eğitim…ÖNCELİKLER DEĞİŞTİ

Gürer’in soru önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan verilen yanıtta, Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin (Türk Telekom) iş yapma biçimleri ile ilgili değişen öncelikleri ve işletmesel gerekliliklere bağlı olarak yeniden değerlendirme ve ihtiyaç analizi çalışmalarının yapıldığı belirtildi.

YAKIN ZAMANDA…

Açıklamada ayrıca, yakın zamanda istihdamları sağlanmak üzere İŞKUR ile yapılan anlaşma gereği işbaşı eğitim programı kapsamında tekniker alımı sürecine yeniden başlanacağının ifade edildi.

Önerge sahibi Ömer Fethi Gürer ise işsizlik rekorlarının kırıldığı ülkemizde, korona virüsle mücadele kapsamında alınan kararlar gereği çok sayıda işletmenin geçici olarak kapatıldığını ve milyonlarca çalışanın işsiz kaldığını belirterek, “Böyle bir dönemde, 2 yıl önce alınacağı açıklanan ancak halen onay bekleyen tekniker adaylarının işe başlatılması, 2 yıldır umutla bekleyen teknikerler için bir moral niteliğinde olabilir” ifadesini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın