DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 649650-17,32%
Adana
18°

AÇIK

17:44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Gürer: “TÜVTÜRK’ün muayene ücret artışına kim dur diyecek?”

Gürer: “TÜVTÜRK’ün muayene ücret artışına kim dur diyecek?”

ABONE OL
14 Kasım 2021 08:45
Gürer: “TÜVTÜRK’ün muayene ücret artışına kim dur diyecek?”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, önergesine Bakan Kurum yanıt verdi…

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TÜVTÜRK istasyonlarında, son üç yılda neredeyse iki katına çıkan ve araç sahiplerinin büyük tepkisine neden olan periyodik teknik muayene ücretlerindeki yüksek artışı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

TÜVTÜRK’te 2019 yılında toplam 3 milyon 656 bin 927 aracın, 2020 yılının ilk altı ayında ise 1 milyon 470 bin 584 aracın olumlu egzoz emisyon ölçüm sonucu aldığını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ömer Fethi Gürer’in önergesine verdiği yanıtta, “Egzoz muayenesi zorunludur. Teknik muayene ücretlerindeki fiyat artışları Bakanlığımızı ilgilendirmiyor” dedi.

GÜRER, 422 LİRALIK ‘SOYGUNUN’ GEREKÇESİNİ SORDU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2017 yılında 191 lira iken bu yıl 342 liraya çıkan TÜVTÜRK’ün periyodik araç muayene ücretlerindeki fahiş fiyat artışına dikkat çekmek amacıyla yazılı soru önergesi verdi. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yazılı soru önergesinde, yetkili servislerde yapılan muayeneden farklı bir işlem yapılmadığı halde TÜVTÜRK’ ün hizmet bedeli olarak egzoz muayene ücretiyle birlikte 422 lira almasının gerekçesini sordu.

KAÇ ARAÇ MUAYENEDEN GEÇTİ?

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ayrıca, 2019 yılı ve 2020 yılının ilk 6 ayını kapsayan sürede muayenelerini TÜVTÜRK’ te yaptıran araç sayısının da açıklanmasını istedi.

BAKAN KURUM: “FİYAT ARTIŞLARI BİZİ İLGİLENDİRMEZ”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlığının görevinin; motorlu kara taşıtlarının egzoz emisyonlarının kontrol ve denetimini sağlanmak olduğunu belirterek, “TÜVTÜRK istasyonlarında gerçekleştirilen, araçların periyodik teknik muayeneleri ile ilgili hususlar Bakanlığımız uhdesinde bulunmamaktadır” dedi.

EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜMÜ YAPTIRMAK ZORUNLU

Bakan Murat Kurum, Çevre Kanunun ilgili maddesi gereği motorlu taşıt sahiplerinin, egzoz emisyonlarının yönetmelikle belirlenen standartlara uygunluğunu belgelemek üzere egzoz emisyon ölçümü yaptırmak zorunda olduğunu ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gürer: “Zincir marketlere kesilen para cezası çiftçiye gübre ve tohum desteği olarak dağıtılsın”

EGZOZ GAZI YÖNETMELİĞİ

Bakan Kurum, trafikte seyreden motorlu taşıtlarından kaynaklanan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin etkilerinden canlıları ve çevreyi korumak, egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak, ölçümler yaparak kontrol etmek ve uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla, 2017 yılında “Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinin” yayımlandığını da hatırlattı.

EGZOZ EMİSYON ÜCRETİ 80 TL

Egzoz gazı emisyon ölçüm ve yetki belgesi bedellerinin, her yılın Aralık ayında Bakanlıkça belirlendiğine işaret eden Bakan Kurum, bu kapsamında 2020 yılı için egzoz gazı emisyon ölçüm bedelinin KDV Dahil 80 TL olarak belirlendiğini anımsattı.

GEÇEN YIL 3 MİLYON 656 BİN ARAÇ EGZOZ ÖLÇÜMÜNDEN GEÇTİ

TÜVTÜRK’te gerçekleştirilen araç muayenelerine ilişkin hususlar Bakanlığımız görev ve sorumlulukları arasında bulunmadığını söyleyen Bakan Kurum, “ Bakanlığımız kayıtları incelendiğinde, 2019 yılında toplam 3 milyon 656 bin 927 aracın, 2020 yılının ilk altı ayında ise 1 milyon 470 bin 584 aracın olumlu egzoz emisyon ölçüm sonucu aldığı tespit edilmiştir” dedi.

GÜRER: “MUAYENE ÜCRETLERİ 3 YILDA NEREDEYSE İKİ KATINA ÇIKTI”

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise 2017 yılında binek otomobiller için 191 lira olan TÜVTÜRK’deki araç muayene ücretlerinin, 2018 yılında 7 liralık artışla 198 liraya, 2019 yılı 28 liralık artışla 226 liraya ve 2020 yılında ise 63 liralık artışla 342 liraya yükseldiğine dikkat çekti.

EMİSYON ÖLÇÜM ÜCRETLERİ 50 LİRADAN 80 LİRAYA YÜKSELDİ

Araçların periyodik teknik muayenelerindeki artışın son 3 yılda neredeyse 2 katına çıktığını belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ 2017 yılında 50 lira olan egzoz gazı emisyon ölçüm fiyatı, 2018 yılında 5 liralık artışla 55 liraya, 2019 yılında 10 liralık artışla 65 liraya ve 2020 yılında ise 15 liralık artışla 80 liraya çıktı. 3 yıl içindeki artış oranı yüzde 80’i buldu” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Orhan Sümer, “İthal tarım, hem yerli çiftçinin hem ekonominin belini büküyor.”

FİYAT ARTIŞLARINI KİM DUR DİYECEK?

Ömer Fethi Gürer, “TÜVTÜRK’te araç muayene ücretlerindeki fahiş artışın gerekçesini sorduğumuz soru önergemize yanıt veren Bakan Kurum, bu konunun Bakanlıklarını ilgilendirmediğini ifade ediyor. Peki bu kadar artışı kim belirliyor? Özel bir firma olan TÜVTÜRK, 3 yılda iki katına varan zam yaparken, bu kadar artışa kim dur diyecek, muayene fiyat artışının araç sahipleri dolaylı soyguna döndüğünü söylüyor. Neden fiyatlar sürekli artırılıyor. Devlet yerine özel şirket ile oluşturulan tekel ile alınan ücret artışları nedeniyle araç sahipleri mağdur durumdadır ” diye konuştu.

SERVİS ÜCRETİ GİBİ MUAYENE ÜCRETİ

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TÜVTÜRK istasyonlarında yapılan muayenede araçların tamiri veya eksikliklerinin giderilmesiyle ilgili hiçbir işlem yapılmadığını da belirterek, “Servislerde muayenesini, tamirini yaptıran araç sahipleri, TÜVTÜRK’e giderek yaptırdıkları muayene ve tamiratı gösteriyor ve bunun karşılığında emisyon ölçümü hariç 342 lira para ödüyor. Bu miktar egzoz muayenesiyle birlikte 422 lirayı buluyor. Bunun adı resmen dolaylı bir soygundur. Derhal bu yüksek fiyat artışları geri çekilmeli, pandemi döneminde zaten zor durumda olan vatandaşların, şoförlerin haklı tepkilerine de kulak verilmelidir. Özelleştirmeleri yurttaşa iyi bir iş yapılıyor gibi sunan AKP iktidarı kamudan özelleştirdiği her alanı yandaşa rant, vatandaşa ise yüksek zam ve işsizlik olarak yansımıştır” diye konuştu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet