DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 652476-16,56%
Adana
18°

AÇIK

17:44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Gürer: “Ücretli öğretmenler mevzuat mağduru ” 

Gürer: “Ücretli öğretmenler mevzuat mağduru ” 

ABONE OL
14 Kasım 2021 08:50
Gürer: “Ücretli öğretmenler mevzuat mağduru ” 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Milletvekili Gürer’in ücretli öğretmenlerin beklentilerini TBMM gündemine taşıdığı soru önergesine Bakan Selçuk yanıt verdi:

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kamuda ücretli öğretmenlerin yaşadığı mağduriyeti soru önergesiyle Meclis gündemine getirdi. 

Önergeyi yanıtlayan Bakan Ziya Selçuk, girdikleri ders karşılığı ücret alabilen ücretli öğretmenler için, mevcut mevzuat çerçevesinde başka bir uygulaman mümkün olmadığını açıkladı. 

Bakan Selçuk, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesinde dikkat çektiği sorunlarla ilgili olarak “emek-ücret ilişkisi bütünlüğündeki malî haklarında iyileştirme sağlanmasına yönelik çalışmalar kamu kurum ve kuruluşları nezdinde sürdürülmektedir” diyerek, ücretli öğretmenlerin beklentilerinin kısmen de olsa karşılanma ihtimaline karşı açık kapı bıraktı. 

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİN BEKLENTİLERİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, soru önergesinde ücretli öğretmenlerin aynı saat üzerinden ders verdikleri halde ücretlerinin kadrolu öğretmenlere göre çok düşük olması, özlük haklarının yok denecek kadar az olması, sömestr ve yaz tatili dönemlerinde sigortasız sayılmaları ve sendikal haklarının bulunmaması gibi sorunlara dikkat çekti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ücretli öğretmenlere sadece girdikleri ders sayısı kadar ücret ödenmesi ve bu rakamın da oldukça düşük olmasının nedeni nedir?

Ücretli öğretmenlerin ders saat ücretleri, kadrolu öğretmenlerin gireceği ek ders saat ücreti ile eşit tutulması ciddi mağduriyet yaratmakta olup ücretli öğretmenlerin ders saat ücretlerinin yeniden düzenlenmesi için bir düzenleme yapılacak mıdır?

20 saat derse giren bir ücretli öğretmen ile 20 saat derse giren bir kadrolu öğretmen arasındaki farklılıkların giderilmesi için bir çalışma planlanmış mıdır?

Ücretli öğretmenlerin özlük hakları iyileştirilecek midir?

Sömestr ve yaz tatili döneminde ücretli öğretmenlerin çıkışı verildiği için sigortası yatırılmamaktadır. Bu süre esnasında hastalanan kişi gerekli desteği alamamaktadır. Bu durumun düzeltilmesi için bakanlığınız tarafından bir çalışma yapılmakta mıdır?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gürer: “Kadına karşı şiddetin önlenmesi için basın desteği şart”

Ücretli öğretmenlerin sendikal haklan bulunmamaktadır. Türkiye’deki eğitim sendikaları Milli Eğitim mensubu kadrolu öğretmenlerin dışındaki ücretli öğretmenler, özel okul veya kursların öğretmenlerini üye almadığı için sorunlarıyla da ilgilenmemektedir. Ücretli ve özel kumrulardaki öğretmenlerin sendikal hakları elde etmesini sağlayacak düzenleme yapılması düşünülmektedir?” şeklinde sorular yöneltti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı ziya Selçuk, ilgili yönetmelik kapsamında, yönetici ve öğretmenler dışındaki resmî görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate, Resmî görevi bulunmayanlar ile emeklilere, okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlan ile yabancı uyrukluların eğitim gördüğü geçici eğitim merkezlerinde haftada 30 saate kadar ek ders görevi verilebildiğini hatırlattı.

MEVZUAT!…

Bakan Selçuk, İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlerden; Resmî görevi bulunanlara haftada 10 saate, Resmî görevi bulunmayanlara haftada 40 saate, kadar okul öncesi, meslekî ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebileceği yönünde mevzuat hükmünün bulunduğunu belirtti.

MÜMKÜN DEĞİL

İlgili mevzuat kapsamında görevlendirilen öğretmenlerin, öğretmen ihtiyacının kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerle karşılanamadığı veya öğretmenlerin uzun süre izinli olması gibi durumlarla sınırlı olarak yukarıda belirtilen mevzuat kapsamında ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilebildiğine vurgu yapan Bakan Selçuk, “Bu çerçevede, ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görev yapanlar, yalnızca fiilen yaptıkları ders görevi karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmakta olup bunun dışında bir uygulama yapılabilmesi mümkün değildir” açıklamasında bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam’dan “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” Mesajı

BAKAN SELÇUK, SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN AÇIK KAPI BIRAKTI

Bakan Selçuk, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesiyle gündeme taşıdığı ücretli öğretmenlerin mağduriyetlerin giderilmesine yönelik çalışma yapıldığına da vurgu yaptı.

Selçuk, “Bununla birlikte, devletin ekonomik imkânları, kalkınma planları ve hükümet programları çerçevesinde, ek ders ücreti karşılığında görev yapanların emek-ücret ilişkisi bütünlüğündeki malî haklarında iyileştirme sağlanmasına yönelik çalışmalar kamu kurum ve kuruluşları nezdinde sürdürülmektedir” dedi.

KADRO BEKLEYEN ÖĞRETMENLER

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise 12 yıllık zorunlu eğitim sistemimizde öğretmen açığı yaşanmasıyla beraber bu açığın kadrolu yerine ücretli öğretmenlerle kapatılmaya çalışıldığına dikkat çekti.

Ücretli öğretmenliğin; okulların artan acil öğretmen ihtiyaçlarını, kadro beklemeden ders saat ücreti üzerinden karşılanması anlamına geldiğine işaret eden Ömer Fethi Gürer,” Hamilelik, askerlik, hastalık, eğitim ve benzeri nedenlerle öğretmen açığı oluşması sorununa ücretli öğretmenlik çözüm olarak görüldü” dedi.

ÖĞRETMENLER ARASINDA AYIRIM YAPILMAMALI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Aynı işi yapmalarına rağmen ücretli, sözleşmeli, vekil ve kadrolu öğretmen arasındaki ücret farklılıkları, çok yüksektir. Kamuda öğretmen ihtiyacının karşılanması için kadro bekleyen öğretmenlere mutlaka kadro verilmeli ve ücretli, sözleşmeli gibi değişik adlarla öğretmenler arasında ayırım yapılmamalıdır. PIKTES kapsamında 4 yıldır öğretmenlik yapan 5 bin öğretmenin de MEB kapsamına bir an önce alınması gereklidir” diye konuştu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet