DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 649650-17,32%
Adana
18°

AÇIK

17:44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Gürer:“Okullarda engellilerin erişimi kolaylaştırılmalıdır”

Gürer:“Okullarda engellilerin erişimi kolaylaştırılmalıdır”

ABONE OL
14 Kasım 2021 08:46
Gürer:“Okullarda engellilerin erişimi kolaylaştırılmalıdır”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2019’da 4 bin 591 okul onarıldı.192 okul engelli erişimine uygun hale getirildi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Milli Eğitim Bakanlığı’na yönelttiği yazılı soru önergesiyle, engelli erişimi olmayan okullarda yaşanan sorunları TBMM gündemine taşıdı.

Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2019 yılında 4 bin 591 okulun onarım ve tadilatının yapıldığını, 194 okulun da engelli erişilebilirliğine uygun hale getirildiğini açıkladı.

ENGELLİ ERİŞİMİ OLMAYAN OKULLAR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, soru önergesinde, “Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı engelli kişi erişimi sağlanamayan okul sayısı kaçtır? Bu okullara engelli kişi erişimi ne zaman sağlanacaktır?

İstanbul Üsküdar Çağrıbey Anadolu Lisesi’nin bakanlığınızdan ve valilikten talep ettiği, projesi çizilen engelli asansörünün iptal edilme nedeni nedir?

Öğretmen evi ve akşam sanat okulu müdürlüğünde, kadrosuz ve taşeron firmada çalışan kişi sayısı kaçtır? İŞKUR üzerinden işe alman kişi sayısı kaçtır ve çalışma süreleri ne kadardır? Bu çalışanların Milli Eğitim Bakanlığı kadrosuna alınmaları düşünülmekte midir?” şeklinde sorular yöneltti.

4 BİN 591 OKUL ONARILDI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2019 yılı içerisinde büyük onarım ve tadilat ödeneğinin tamamının, yaklaşık 4.591 okulun harcamalarında kullanılmak üzere 81 il saymanlığına aktarıldığını bildirdi.

194 OKULUN ENGELLİ ERİŞİMİ SAĞLANDI

Bakan Ziya Selçuk, 2019 yılında 194 okul engelli erişilebilirliğine uygun hale getirildiğini belirterek, söz konusu ödenek aktarımı ve izleme faaliyetlerinin yürütülmesinin 2020 yılı için de devam ettiğini vurguladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yangın Bölgesindeki Mesire Alanı Ağaçlandırıldı

ÖĞRETMENEVLERİ VE AKŞAM SANAT OKULLARINDA 3 BİN 852 İŞÇİ ÇALIŞIYOR

Bakan Selçuk, “Bakanlığımıza bağlı, yurt genelinde faaliyet göstermekte olan öğretmenevi ve akşam sanat okulu müdürlüklerinde belirsiz süreli (sözleşmeli) 2.167 ve hizmet alımı yoluyla 1.685 olmak üzere toplam 3.852 işçi çalışmaktadır” dedi.

ÇAĞRIBEY ANADOLU LİSESİ’NİN ASANSÖR TALEBİ

Çağrıbey Anadolu Lisesinde 1 görme engelli, 2 bedensel engelli öğrencinin bulunduğunu belirten Bakan Seçuk, Çağrıbey Anadolu Lisesine engelli asansörü yapılması talebinin gönderildiğini, yapılacak teknik incelemeler sonucuna göre değerlendirmeye alınacağını ifade etti.

GÜRER: “ENGELLİ BİREYLERİN OKULLARA ERİŞİMİ MUTLAKA SAĞLANMALIDIR”

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise , “Engelli öğrencilerin bir bölümü özel rehabilitasyon merkezlerinde eğitim alsalar da engel düzeyine göre, normal eğitim veren okullarda da eğitim gören çok sayıda engelli öğrencimiz ve eğitim veren engelli öğretmenimiz bulunmaktadır. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okulların engelli eğitim erişimi olmadığı da bilinen bir gerçektir. Bu konuda Bakanlığın, okullarda gerekli düzenlemeyi yapıp, engelli öğrencilerimiz ile öğretmenlerimizin okullara ve sınıflarına daha rahat erişmelerini sağlamaları gerekmektedir” diye konuştu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet