DOLAR 18,5983 0%
EURO 18,2293 0.22%
ALTIN 1.022,970,02
BITCOIN 371143-0,64%
Adana
26°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hacılar dikkat Altı yüz bin hacının haccı nasıl kabul edildi?
78 okunma

Hacılar dikkat Altı yüz bin hacının haccı nasıl kabul edildi?

ABONE OL
23 Haziran 2020 08:02
Hacılar dikkat Altı yüz bin hacının haccı nasıl kabul edildi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tabiînden âlim, fazıl, Abdullah bin Mübârek Hazretleri, haccı îfâ ettikten sonra Mekke’de Harem’de yakaza hâlinde iken semâdan iki melek gelir. Biri diğerine: “Bu sene 600 bin kişi haccetti. Hepsinin haccı, Şam’da Ali bin Muvaffak ismindeki bir ayakkabı ta‘mîrcisinin yaptığı amelin hürmetine makbûl oldu. Bu kişi hacca gitmeye niyet etti, lâkin gidemedi. Onun yaptığı bir amel hürmetine bu kadar hüccâcın (hacıların) haccı kabûl edildi.” der.

Abdullah bin Mübârek Hazretleri uyku ile yakaza arası olan bu hâlden uyanınca, merak ve hayret içinde kalıp Şam kervânı ile Şam’a gitti. O zâtı bulup sordu: “Sen hacca gitmediğin hâlde ne amel işledin?” Ali bin Muvaffak, Abdullah bin Mübârek Hazretleri gibi meşhur bir zâtı karşısında görünce şaşırdı. Heyecanından bayıldı.

Kendisine geldiğinde şöyle anlattı: “Otuz sene hacca gitmeyi arzu eder dururdum. Eskicilikten 300 dirhem para biriktirdim. Hac yolculuğuna niyet ettim. Hâmile hanımım: “Komşudan et kokusu geliyor; bana bir parça et ister misin?” dedi. Komşuma gittim. Durumu anlattım. Komşum ağladı: “Yedi gün oldu ki, çocuklarım açtır. Yolda ölü bir hayvan buldum. Ondan bir parça kestim. Şimdi onu kaynatıp onları avutuyorum. Helâl bir gıda bulamaz isem, mecbûrî onu yedireceğim. İsterseniz vereyim, fakat bu kaynayan et, bunlara ölümle burun buruna geldikleri için helâl, size ise haramdır.” dedi.

Ali bin Muvaffak devamla: “Bunu duyunca, sanki içimden bir parça koptu. Birbir zorlukla biriktirdiğim bu 300 dirhemi ona verdim; “Ya Rabbi, hac niyetimi kabûl et!… diye Rabbime iltica ettim.” dedi. Bunun üzerine Abdullah bin Mübârek: “Rabbim bana rüyada doğruyu bildirmiş!” dedi ve o zâtı tebrîk etti.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.