DOLAR 15,5402 0.39%
EURO 16,2317 0.67%
ALTIN 906,270,51
BITCOIN 454910-2,82%
Adana
24°

AZ BULUTLU

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Hak Aramaya Evet. Ya Hak Vermeye?.. 

ABONE OL
21 Eylül 2014 07:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Taksim’de ‘Gezi Parkı’ protestosu tüm ülkeye yayılıp tehlikeli boyuta gelince, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç göründü televizyon ekranlarında. Gayet makul açıklama yaptı; ülkeyi tehlikeli boyuttan geri çekici rol oynadı. Ondan sonra İstanbul’un Valisi, Belediye Başkanı ve Emniyet Müdürü bir araya gelip ortak açıklama yaptılar. Kadir Topbaş çevreyi düşünen iyi niyetli protestocuların isteklerine cevap verir nitelikte, Taksim’e Topçu Kışlası ve AVM yapmanın planlarında olmadığını dile getirdi. Fakat Başbakan Erdoğan’ın kışkırtıcı sesi duyuldu yurtdışından; ”Topçu Kışlası Taksim’e mutlaka yapılacak” diye ültimatom verdi. Tüm Türkiye’ye, AVM yapılmayacak açıklaması yapan Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ülke gözünde bir anda yalancı durumuna düştü.

Başbakan Erdoğan, bilerek mi yaptı o açıklamayı? Yoksa birileri öyle açıklama yapmaya mı zorladı Başbakan’ı?

Zaman gazetesi yazarlarından Şahin Alpay, yazısının başlığını ”Başbakan değişmeli” şeklinde attı dün. Anlaşılıyor ki, Erdoğan cemaat nazarında ‘vahim’ bir hâl aldı. ‘Başbakan Değişmeli’ sözünden kim nasıl istiyorsa öyle anlayabilir. Şahin Alpay, yazısının sonunda, ‘değişme’ sözcüğünü kendine çeki düzen verme biçiminde gibi göstermeye çalışsa da, o ifadeden mutlaka anlaşılması gereken, Gülen cemaatinin Erdoğan yönetiminden ya da Erdoğan arkasına gizlenmiş güçten hoşnut olmadığıdır.

Ben, olayı, ‘Taksim Olayının Sebebi Ne’ başlıklı yorumumda, Suriye’ye bindirme bahanesi bulan AK Parti hükümetinin önünün kesilmesi olarak gösterdim. Protestolar devam etse de eski şiddet kayboldu. Suriye’ye bindirme planı gerçekten akim kaldı mı acaba?

STK olarak bilinen bazı kuruluşlar, gösteri hürriyetini dile getirip hak aramada şiddetin işe yaramayacağını bildiriyorlar. (Bkz: http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id=56385) Günaydın o STK’lara!.. Uyandıklarını mı belirtiyorlar, yoksa Suriye’ye baskın planının akim kaldığını zihinlerden gizlemeye mi çalışıyorlar. Mesela, televizyonda izledik, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ortalığın yatışması sonrası yaptığı açıklama ‘kem-küm’ içeriyor. Hisarcıklıoğlu topluma açıklama yapmıyor, açıklıyormuş gibi yapıyordu sanki. Bazı STK’lar adına konuşan Hisarcıklıoğlu, çevre duyarlılığı gösteren vatandaşları, demokratik haklarını kullandığı için destekliyormuş da, marjinal grupların olayı kötü niyetlerine alet ettikleri için üzülüyormuş. Olayın başladığı anlarda nerdeydi bu mühteremler? Daha başlarda toplanıp kamuoyuna yatıştırıcı açıklama yapamazlar mıydı? Marjinal grupların kepazeliğini farkedemedilar mi on gün boyunca?

Başbakan Erdoğan’ın Kadir Topbaş’ı yalanlarcasına yaptığı ”Topçu Kışlası Taksim’e mutlaka yapılacak” açıklamasına rağmen, aynı şiddetteki gösteriler oluşmayacaksa, Türkiye’nin Suriye’ye çullanmayacağı garantisi alınmış demektir. Buradan öteye kullansınlar vatandaşlar demokratik ‘hak arama’ haklarını!.. Onlara kim karışır ki!

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 8 Haziran 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.