DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

78 okunma

Hak Din İslam ve Egemen Bağış

ABONE OL
13 Eylül 2014 21:35
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gündeme birden bire cuma hutbelerinde Al-i İmran Suresi”nin 19”ncu ayetindeki bir cümlenin okunmasın yasaklanması düştü. 6 yıl önce, Avrupa ileri gelenleri, Avrupa birliğine katılma çabası gösteren Türkiye”de, camilerde imamların okuduğu ”Allah katında din islamdır” sözünden ürkmüşler, yetkililerimize bu sözün söylenmemesi tavsiyesinde bulunmuşlar. Bu tavsiye doğrultusunda kısa bir zaman da olsa teşebbüste bulunulduğu farkediliyor. Son zamanlarda Avrupalılarla sürtüşme, Fransa”ya sert çıkma, Almanya”daki yangınlar üzerine nota verme, hükümette, Avrupa”dan gelen tavsiyeye ””Hadi get len”” hiddetini oluşturmuş olmalı ki, birileri bunu kaşımaya tevessül etmiş.
Konu, hem internet sayfalarından hem de televizyon ekranlarından ülkeye duyurulunca, hükümetin yetkililerini almış endişe. Cuma hutbelerinin sonunda okunan ”Allah katında din İslam”dır” sözünün yasaklandığı iddiası üzerine Bakan Egemen Bağış ””Gerçek dışı, mesnetsiz söylenti”” feveranında bulunuyor.

Şimdi düşünelim: Bakan Egemen Bağış, muhalefete mensup bir kişinin Cuma hutbelerinde okunan -Allah katında din İslam”dır- sözünün yasaklandığı iddiasına ””yalan””, ””mesnetsiz””, ””karalama”” sözcükleriyle karşı çıkarken neyi anlatmaya çalışıyor?

Allah katında tek dinin İslam olduğunun hükümetçe kabul edildiğini mi?..

İnanması zor. Daha bir kaç gün önce, Bülent Arınç, ””Başbakan”a hiç bir zaman biat etmedim”” sözünün sebebini açıklarken, ””Çünkü biat sözcüğü dini bir terimdir”” demesi, hükümetin misyonunun dine mesafeli olunacağının işaretidir. Din sözcüğü İslam olarak anlaşılmasa da, Hz. Muhammed”in kendine inananları ”biat” uygulamasıyla düzene koymaya çalışması, ”biat” sözcüğünü İslami şiar durumuna getirir. Beyefendi, kendi partisinin başkanına biat etmemiş ise denebilir ki, herhalde, Hz. Muhammed”e ait değerden onun misyonunda ve şahsında görmemiş!..

Bakan Egemen Bağış, muhalif kişinin iddiasını yalanlarken, AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Füle”nin sözünü delil getiriyor. Füle demiş ki; ””””Bu konuda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve AİHM içtihatları sebebiyle AB dini inançlara müdahale edemez””. Dikkat edilirse Egemen Bağış, Avrupa”daki anlayıştan bahsediyor, Türkiye”dekinden değil. Türkiye Avrupa birliğine dahil olma işlemini bitirirse, hüküm burası için de geçerli olur.

Şimdi, gündeme düşen ”Allah katında din İslam”dır”” cümlesinin geçtiği Al-i İmran Suresi”nin 19”cu ayetinin mealine beraber bakalım: ””Allah nezdinde hak din İslam”dır. Kitap verilenler, kendilerine ilim geldikten sonradır ki, aralarındaki kıskançlık yüzünden ayrılığa düştüler. Kim Allah”ın ayetlerini inkar ederse, Allah”ın hesabı çok çabuktur””. (Diyanet”in meali)

Bakan Egemen Bağış, Cuma hutbelerinde ”Allah katında din İslam”dır” sözünün yasaklandığı iddiasını çürütmek için Diyanet”e de danışmış galiba. Diyanet İşleri Başkanlığı bile, ”Allah katında din İslam”dır” sözünün yasaklandığı iddiasına ””hayal mahsulü”” açıklamasını yapmış. İmamların cuma hutbelerinde o sözün geçtiği Al-i İmran Suresi”nin 19”nu ayetinin neden tamının söylemediğini de danışsın Egemen Bağış. Diyanet”in Kur”an mealindeki cümle mantığa uyuyor mu? Hutbelerden söylene söylene dinin, Allah katında sedece İslam olduğunu anlayacağız. Belki Avrupalılar da anlayacaklar. Diyanet”in ayet için verdiği meali aynen kabul edersek, ilmin, kitap verilenlerde, gelmesi sonrası ayrılık (ihtilaf) oluşturduğunu anlarız ki, bu, Allah”ın dikkat çektiği ilme gölge düşürür. İlim, toplum bireylerinin düzene girmesi için gelir. Aralarındaki aşırılığın, -o her ne ise- giderilmesi için gelir. Öyleyse bahsedilen ayrılık (ihtilaf) ilim gelmeden önce olması gerekir. Sonra gelen ayette, kitap verilmiş olanlara ””Siz de İslam”ı kabul ettiniz mi?”” diye sorulması tavsiyesi bunun kanıtıdır.

Son söz: Allah katında din, İslamdır. Biz kabul ettik. Hükümetin üyeleri de kabul edecek mi?

İbrahim Faik BAYAV

Bu makale 17 Aralık 2011 tarihinde yayınlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.