DOLAR 9,5848-0.19%
EURO 11,1400-0.5%
ALTIN 556,490,55
BITCOIN 6069303,24%
Adana
25°

AZ BULUTLU

05:54

İMSAK'A KALAN SÜRE

Halikarnas Balıkçısı

Halikarnas Balıkçısı

ABONE OL
04 Ekim 2016 19:17
Halikarnas Balıkçısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Halikarnas Balıkçısı” ismi ile ün yapmış olan yazar, Cevat Şakir Kabaağaçlı’dır.

“Halikarnas Balıkçısı” ismi ile ün yapmış olan yazar, Cevat Şakir Kabaağaçlı’dır. Cevat Şakir Kabaağaçlı, 17 Nisan 1890 tarihinde doğmuştur. Osmanlı döneminin ünlü ailelerinden Şakir Paşa ailesine mensup komiser babasının görevi nedeniyle bulundukları Girit’te doğan Cevat Şakir Kabaağaçlı, altı çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu idi.

AİLEDEN SANATÇI

Ailedeki tüm bireylerin sanatın farklı dalları ile ilgisi bulunmakta idi. Fahrelnisa ismindeki kız kardeşi resim alanında; Aliye adlı kız kardeşi ise gravür sanatında ün kazanmış sanatçılardır. İkinci nesilde de sanata olan ilgi ve yetenek devam etmiştir. Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın kız kardeşlerinden Hakiye’nin kızı Füreya Koral ilk kadın seramik sanatçısı idi. Fahrelnisa’nın oğlu da kendi gibi resim alanında ün kazanmış olan Nejad Devrim’dir. Nejad Devrim’in kardeşi Şirin Devrim de tiyatrocu olmuştur.

DENİZ AŞKINA AİLE ENGELİ

Bu çok yönlü aile içinde renkli bir hayat yaşayan Cevat Şakir Kabaağaçlı çocukluk yıllarını babasının mesleği nedeni ile bulundukları Atina’da geçirmiştir. İlk öğrenimini Büyükada’da tamamlamıştır. Orta ve lise öğrenimini ise Robet Kolej’de tamamlayan Cevat Şakir, Oxford Üniversitesi’nde tarih öğrenimi görmüştür. Aslında, ünlü yazar liseden sonra denize olan aşkı nedeni ile İngiltere’de denizcilik üzerine yüksek öğrenim görmek istemişse de ailesini bu konuda ikna edememiştir.

1913 yılında İtalyan bir bayanla evlilik yaparak İtalya’da yaşamaya başlayan Halikarnas Balıkçısı, burada resim öğrenimi görmüştür. Daha sonra İstanbul’a dönen Cevat Şakir Kabaağaçlı çeşitli gazete ve dergiler için yazılar yazmıştır. Meslek hayatının ilk yazısı gençlik yıllarında “İkdam” adlı gazete yayımlanmıştır.

MAVİ YOLCULUĞUN MUCİDİ

Halikarnas Balıkçısı daha çok, 1926 yılından sonra yazmaya başladığı deniz hikayeleriyle tanındı. Denizle, denizcilikle, balıkçılarla, denize dair tüm unsurlarla ilgili şiiri de kapsayan hikayeler ve romanlar kaleme almıştır. 1971 yılında kendisine Kültür Bakanlığı’nca Devlet Kültür Armağanı verilmiştir.

Halikarnas Balıkçısı, bugün “mavi yolculuk” olarak bilinen gezi türünün de mucidi olarak bilinir. İlk mavi yolculuğu kendisinin yaptığı söylenir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.