DOLAR 17,9655 0.12%
EURO 18,4653 -0.41%
ALTIN 1.036,230,36
BITCOIN 428434-3,14%
Adana
34°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Halk Eğitim Kurslarına Ücret Ödemeyin. Çünkü HEM Kursları Ücretsizdir!
813 okunma

Halk Eğitim Kurslarına Ücret Ödemeyin. Çünkü HEM Kursları Ücretsizdir!

ABONE OL
06 Eylül 2018 10:38
Halk Eğitim Kurslarına Ücret Ödemeyin. Çünkü HEM Kursları Ücretsizdir!
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Merhaba sevgili okurlar

Bu haftaki yazımda sizlerden gelen yoğun eleştirilerden birisi olan Halk Eğitim Merkezi kurslarından alınan ücret hakkında bilgilendirme yapacağım.

Bazı okurlarımız açılan kurslardan para alındığını belirtirken bazı okurlarımız da kursların ücretsiz olduğunu fakat kurs sonunda sertifika alırken kendilerinden Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği adına zorla bağış yapmalarını istediklerini belirtiyorlar.

Bazı okurlarımız da şikayetlerinde kurs sonunda kendilerinin sertifika ücreti ödemelerine rağmen ayni kursa katılan bazı arkadaşlarından bu ücretin alınmadan sertifikalarının teslim edildiğini belirtiyorlar.

Şikayetlerin en çoğunda da Halk Eğitim Merkezlerinin siyasi bir oluşumu desteklediği ve usta öğreticilerin bu kıstastan geçirildiği isim listelerinin ona gore hazırlandığı ve köylerde kurs açmalarının sağlandığı, açılan köy kurslarında öğrenci sayısının yeterli olmamasına rağmen kursa katılan hayali isimlerin listeye yazıldığını ve sadece denetleme zamanında bir çay içme bahanesiyle o kişileri kurs yapılan yerlerde bulundurduklarını belirtiyorlar. (Bununla ilgili yazımızı ilerleyen günlerde paylaşacağız)

Türkiye’nin en eski sanat ve meslek edindirme kursları olan Halk Eğitim Merkezi (HEM) yarım asırlık tarihi geçmişi bulunmaktadır. Ülke genelinde her il ve ilçede bulabileceğiniz bu merkezler son zamanlarda talep edilen kurs ücretleri ile şikayet konusu olmaya devam ediyor. Peki bu kurslar ücretli mi, talep edilen ücretler yasal mı? bugün bu konuyu detaylıca ele alacağız.
Halk Eğitim Merkezi Kursları ÜCRETSİZDİR!
Evet arkadaşlar başlıkta da belirttiğim şekilde HEM’de verilen tüm kurslar tamamen ücretsiz olup, isteğiniz dışında kimse sizden kayıt, öğretim ve sertifika alımı esnasında ücret talep edemez, zorlayamaz.

25.Madde Zorla Ücret Almayı Yasaklıyor
Kayıtlarda ücret talep eden kurs yöneticilerinin en büyük dayanağı MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YAYGIN EĞİTİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ 25. maddesi olup, aslında yönetmelikte kurs yöneticilerine istem dışı ücret alamayacaklarını belirtiyor. Şimdi dilerseniz birlikte 25. maddeye bir göz atalım.

MADDE 25 – (1) Kurs düzenlenmesi ile ilgili eğitim ihtiyaçlarını belirleme çalışmalarından sonra talep edilen kurs, merkezin imkânlarıyla açılır. Gerekli olan araç, gereç, teçhizat, bina, bütçe, personel ihtiyaçları merkezlerce karşılanır. Kursa katılanlardan durumu uygun olanlar, kendi istekleriyle etkinlik giderleri için okul aile birliğine katkıda bulunabilirler.

İsterseniz (Gönüllü) Olarak Bağış Yaparsınız
Yukarıda MEB tarafından yapılan açıklamayı inceledik, maddenin son satırlarında sadece durumu iyi olan, kursa katkıda bulunmak yani kendi isteği ise gönüllü olarak bağış yapmak isteyenlerden alınabileceği belirtiliyor. Siz istemiyorsanız kimse size bağış yaptıramaz.

Halk Eğitim Merkezlerinin amacı zaten ücretsiz eğitim imkanı sağlamaktır. Okul yöneticileri buna rağmen hala para istemeye çalışıyorlarsa ordakilerin paradan gözü dönmüş demektir. Okul Aile Birliği Derneği adına istedikleri para için onlara ilkokul mu yönettiklerini söyleyerek gülümseyebilirsiniz…Bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, tekrar belirtmek gerekirse, HEM kursları ücretsiz olup, siz istemediğiniz sürece hiç bir ücret alınamaz. Sadece istemeniz halinde bağış (yardım) yapabilirsiniz. Sizden zorla ücret talep eden kurs yöneticilerini lütfen Milli Eğitim Bakanlığına bildiriniz.

Bu konudaki şikayetlerinizi;

T.C. Milli Eğitim Bakanlığına, BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi’ne), Valiliklere, İlçe Kaymakamlıklarına, Tüketici Hakem Heyeti Başkanlıklarına ve İlçe Milli Eğitim Merkezi Müdürlüğüne yapabilirsiniz.

.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.