DOLAR 18,6426 0.01%
EURO 19,5682 0.07%
ALTIN 1.062,180,34
BITCOIN 316231-0,60%
Adana
15°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Hamilelik bulantılarının ne kadarı normal ne kadarı değil !

Hamilelik bulantılarının ne kadarı normal ne kadarı değil !

ABONE OL
02 Haziran 2015 13:02
Hamilelik bulantılarının ne kadarı normal ne kadarı değil !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anne adaylarını hamilelik sürecinde en çok rahatsız eden olaylardan biri de bulantı ve kusmalar. Nedeni üzerinde çeşitli teoriler olsa da kesin bir neden açıklanamadı henüz. Hamilelikte bulantı ve kusma çoğu zaman normal karşılansa da aşırı halde meydana gelmesi hem başka sorunların belirtisi hem de ciddi problemlerin habercisi olabilir.Kadın Hastalıları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mine Kabakaşhamilelikte yaşanan bulantı ve kusmalarla ilgili bilgiler veriyor.hamilelikte yaşanan bulantı ve kusmalarla ilgili bilgiler veriyor.
Hamilelikte görülen bulantılar oldukça inatçı, tedaviye dirençli ve sinsi bir şekilde nerede ise tüm gün boyu süren tatsız bir duygu olabilir. Kusmalar ise genellikle sabah saatlerinde daha yoğun olabilmektedir. Bulantılar, kişiden kişiye çok değişik günlük salınımlar gösterir ve döneminin bitişi de aynı şekilde çeşitlilik göstermektedir. Hamilelikte bulantı ve kusmaların gerçek nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, hamileliğin erken döneminde yaşanan hormon seviyesi değişikliklerinin kısa süreli bulantı ve kusmalara neden olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, hamileliğin erken döneminde yükselmeye başlayan östrojen seviyelerinin ilk üç ay içinde en üst seviyelere çıkması ve bu dönemin bulantı ve kusmaların fazlalaştığı dönem olması, yükselen östrojen seviyelerinin koku duyusunu keskinleştirdiğine ve bu sebeple bazı kokuların bulantıyı tetikleyebileceğine dikkatleri çekmektedir.

Çoğul hamilelikler, önceden araç tutması rahatsızlığı olanlar, anne ve kız kardeşlerinde hamilelik kusması öyküsü olanlar ve migren hastalarında bulantı ve kusmalar daha yoğun olarak ortaya çıkabilir. Hamilelikte görülen bulantı ve kusmanın nedeni tam olarak aydınlatılamamakla birlikte psikolojik faktörlerle hormonal değişimlerin ortak ürünü gibi görülmektedir. Kanda betahcg ve estrogen hormonlarının yüksek oranda bulunduğu ikiz hamilelikler ve üzüm hamileliklerde bulantı ve kusma da çok daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkmaktadır.Bulantı ve kusmalara karşı tedavi iki aşamalıdır
Hamilelik bulantı ve kusmasının tedavisinde iki basamak vardır. Bunlardan ilki anne adayını bulantı uyaranlarından mümkün olduğunca uzak tutmaktır. Rahatsız eden kokular (yemek, sigara, parfüm, v.s.), mutfak ortamı, hatta kendi ev ortamından uzaklaştırmak bile gerekebilir. Mümkün olduğunca az miktarda ama sık öğünler, sabah saatlerinde kuru gıda tüketimi, erken hamilelikte sağlıklı beslenme konusunda ısrarcı olmamak ve bulantı uyaran yiyecek maddelerini bir dönem tüketmemek, çok gerekli olmadıkça multivitamin ve kan ilacı benzeri mide irritasyonu yapacak ilaçların kullanılmaması, mide yanma ve ekşimelerinin yoğun olduğu dönemlerde soda ve soğuk içeceklerin tüketimi işe yarayabilir.

İkinci sırada, doktorun uygun gördüğü dozda B6 vitamini, bulantı önleyici ve mide asidini azaltıcı ilaç tedavileri gelir.

Her hamilede görülmesi doğal bulantı ve kusmaların aşırı olması durumunda ise, vücutta doku ve hücre içi suyunun azalmasına yol açacak bir boyuta erişebilir. Bu durum tüm sistemleri olumsuz etkileyen, hastane koşullarında tedavi gerektiren ciddi bir hamilelik komplikasyonu haline dönüşebilir. Bu yüzden dikkatli olmak gerekir.
Hamileliğin ilk aylarında, bulantı ve kusma sorunları fazlalaştığında ve yapılan tedavilere yanıt vermediği durumlarda, aynı belirtileriyle kendini gösteren başka hastalıklar için de araştırma ve tahlil yaptırılmalıdır.
Kusmalar 6. haftadan sonra görülebilirHamileliğin 6. haftasının ardından, bulantıyla birlikte görülen kusma, anne adaylarının çoğunlukla karşılaştığı bir durumdur. Hamilelerin %80’inde görülen bulantı ve kusmalar 8. haftada maksimum seviyeye ulaşır ve epey sıkıntı verir. 8. haftadan sonra azalmaya başlayan bulantı ve kusmalar, hamileliğin 14. haftasında hemen hemen biter.
Bulantı ve kusmalar, ciddi bazı sorunlara yol açtığı takdirde vücudun diğer organlarında oluşabilecek bazı rahatsızlıkların habercisi olabilir. Hamilelerin aşırı ve uzun süren bulantı ve kusma şikayetleri, hormonal değişimlerden ziyade mide ve sindirim organlarının, migren, böbrek taşı, sinir ve denge sistemi gibi çeşitli hastalıklardan da kaynaklanıyor olabilir. Genel olarak peptik ülser, safra kesesi taşı ya da kolesistit, pankreatit, piyelonefrit ve hipertiroid de sayılabilir.
Aşırı hamilelik kusması
“Aşırı hamilelik kusması” dediğimiz olay, tüm hamileliklerin 1000’de 4’ünde görülen ve Hyperemesis Gravidarum yani, hamilelikte çok şiddetli bulantı ve kusma durumunun kesinlikle tedavi edilmesi gereken hastalık olduğu bir problemdir. Hyperemesis Gravidarum, her hamile kadında normal olarak seyreden, bulantı ve kusmalardan farklı bir biçimde, bütün gün devam eden, aşırı şiddetli seyreden ve kendiliğinden düzelmeyen bir tablo sergiler. Kusma ve bulantılar fazlalaştığında vücutta doku ve hücre içi suyunun azalması meydana gelir ve tüm vücut sistemleri ciddi şekilde olumsuz etkilenir. Hiperemesis gravidarum tespit edildiğinde, hastanın hemen hastaneye yatırılarak tedavisine başlanması gerekmektedir. Ağızdan beslenme tamamen kesilerek kan biokimyası ve elektrolit düzeylerindeki dengesizlikler değişik serum kombinasyonları ile düzeltilmeye çalışılır, eksilen sodyum, potasyum gibi mineraller ile glikoz, B vitamini takviyesi yapılır.
Bu arada merkezi sinir sistemi üzerinde etkili güçlü kusma engelleyici ilaçlar ile sıvı kaybının engellenmesine çalışılır. Kardioloji, iç hastalıkları, gastroenteroloji ve psikiyatriden hastanın yönlendirilmesinde yardım alınır.
Ayrıca, aşırı kusmaya yol açabilecek diğer muhtemel hastalıkların (peptik ülser, safra kesesi taşı ya da kolesistit, pankreatit, piyelonefrit ve hipertiroid) da incelenmesi de yapılmalıdır.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.