Hamza Yerlikaya

Hamza Yerlikaya

Henüz 17 yaşında dünya şampiyonu olarak tüm dikkatleri üzerine çektikten sonra minderlerde fırtına gibi esmeye devam eden Hamza Yerlikaya’nın gözü 4. olimpiyat altın madalyasında. Bu yıl 16.sını düzenlediğimiz “Yılın Sporcusu Anketi”nde Zaman okurlarının Yılın Sporcusu seçtiği Hamza, kendisine 36 yaşında olimpiyat şampiyonu olan Mahmut Atalay’ı örnek alıyor.

Henüz 17 yaşında dünya şampiyonu olarak tüm dikkatleri üzerine çektikten sonra minderlerde fırtına gibi esmeye devam eden Hamza Yerlikaya’nın gözü 4. olimpiyat altın madalyasında. Bu yıl 16.sını düzenlediğimiz “Yılın Sporcusu Anketi”nde Zaman okurlarının Yılın Sporcusu seçtiği Hamza, kendisine 36 yaşında olimpiyat şampiyonu olan Mahmut Atalay’ı örnek alıyor.
1992 yılında kazandığı dünya şampiyonluğuyla minderlerde fırtına estiren Hamza Yerlikaya 1996, 2000, olimpiyatlarındaki başarısıyla ‘Asrın Güreşçisi’ unvanına mazhar oldu. 2008 ve 2012 olimpiyatlarında da boy göstermeyi hedefleyen güreşçimiz, kendisine 36 yaşında olimpiyat şampiyonu olan Mahmut Atalay’ı örnek alıyor.
Başta olimpiyatlar olmak üzere birçok dünya ve Avrupa şampiyonluğu kazanan asrın güreşçisi unvanlı Hamza Yerlikaya’nın tatmadığı başarı yok gibi. Geride bıraktığımız yıl dünya ve Avrupa şampiyonu olarak 2005′te Türk sporunun zirvesine çıkan Hamza Yerlikaya, 2012 Londra Olimpiyatları’na kadar güreşeceğini söyledi. Şu anda 30 yaşında olan Yerlikaya, performansından hiçbir şey kaybetmediğini belirterek güreşseverlere şu müjdeyi verdi: “Çorumlu efsane güreşçi Mahmut Atalay 36 yaşında olimpiyat şampiyonu oldu. Mahmut abi yaşına rağmen bunu başardı. İkinci bir Türk güreşçi olarak altı yıl sonra ben de bu onura layık olmayı arzuluyorum. Üstelik dördüncü olimpiyat madalyasını boynuma geçirerek inşaallah Türk milletinin göğsünü kabartacağım.”

2004 Atina Olimpiyatları’nda kürsüde yer alamaması sonucu çok yıkıcı eleştirilere maruz kaldığını ifade eden Yerlikaya, “Başta medya olmak üzere birtakım çevrelerce yaşlandığım ve mindere veda etmem gerektiği dile getirildi. Hatta yerime ithal güreşçi getirilmek istendi. Çok yıpratıldım. Ama kimseye küsmedim. Çünkü bir konuda hata yapmıştım.” dedi.

Yıllardır mücadele ettiği 84 sıkletinde kalmakta ısrar etmesinin en büyük yanılgısı olduğunun altını çizen Yerlikaya, “Bazen 10 kilo düşmem gerekiyordu. Yıllarca kilo alıp vermekten çok yorgun düştüm. Artık bir üst kategoriye yani 96 kiloya geçmem gerekiyordu. Fakat bir yıl daha bu geçişi erteledim. Ve başarısız oldum. Bu durumu, yaşayarak öğrendim.” açıklamasını yaptı.

Artık kilo konusunda hiçbir problemi olmayan Yerlikaya, sanki yeniden dirildiğini ve rahatça beslenebildiğini belirtti. 7. Avrupa şampiyonluğunu ve 2005 dünya şampiyonluğunu yeni geçtiği kiloda elde eden şampiyon güreşçi, “Bu kiloda inşallah 2008 ve 2012 Olimpiyatları’nı göreceğim.” dedi.

Aziz Yıldırım’dan güreş şubesi açmasını istedi

Son yıllarda ‘Türk güreşi nereye gidiyor?’ tartışmalarını da son derece yersiz bulan asrın güreşçisi, Türk sporunda hiçbir branşın ata sporu güreşin yerini dolduramayacağını ileri sürerek şunları söyledi: “Bazı spor dallarını uluslararası arenada güreşe alternatif olarak görenler, son iki üç yılda yaşanan hadiselerle ne kadar yanlış bir yol izlediklerini açıkça gördüler. Adeta tuttukları dal ellerinde kaldı. Bu millet asırlardır pehlivanlarına sahip çıkmıştır. Halen çıkmaktadır.” Kendisine ve genç sporculara sahip çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Güreş Kulübü gibi 4 büyük futbol kulübünün de güreşe destek vermesini arzulayan Yerlikaya, eski kulüp başkanları Nuri Albayrak’ın Trabzonspor’da açacağı güreş kulübünü, tüm amatör sporlarda zirveyi hedefleyen Fenerbahçe’den de beklediğini, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’la bu konuyu konuştuğunu söyledi.

Güreş Federasyonu Başkanı Recai Ustaoğlu’yla ilgili kamuoyuna yaptığı açıklamaların son derece yanlış taraflara çekildiğini kaydeden Yerlikaya, “Ben hem minderde hem de sosyal hayatımda ülkeme faydalı olmak için çabalıyorum. Boş zamanlarımda okullara giderek seminerler veriyorum. Konuştuklarım bazen yanlış taraflara çekiliyor. Ayrıca ben kendimi ispat etmiş biriyim. Herkes gibi kendi fikirlerimi söylemekte özgür olduğum kanaatindeyim.” dedi.
Güreş Federasyonu’nun mutlaka özerk olması gerektiğini savunan Yerlikaya, en kariyerli sporcu olmasına rağmen sponsor bulamadığından yakındı. Tecrübeli güreşçi “Hükümetin spor konusunda attığı adımlar takdir edici. Sponsorluk ve özerklikte yapılan icraatların başında geliyor. Ancak yetkililer sponsorluğun önemini şirketlere daha iyi anlatmalı.” diyerek yaşadığı bir olayı şöyle anlatıyor: “Bazen reklam filmleri için arıyorlar. Geçen, bir temizlik firması aradı. Ancak teklif ettikleri rakamlar o kadar komikti ki, cevap olarak ‘paraya gerek yok hayır olsun’ diye yanıt verdim.”

Hamza futbolda da yenilmiyor Minderlerde yıllardır başarılı bir grafik çizen Hamza Yerlikaya’nın, güreş dışında en fazla sevdiği spor dalı futbol. Hafif antrenmanlarda ve boş zamanlarında halı sahada futbol oynamaktan çok hoşlanan milli güreşçi, neredeyse her maçta gol attığını söylüyor. Röportajımız öncesinde de güreş milli takımından kurulu arkadaşlarıyla çok çekişmeli bir maç yapan başarılı sporcu attığı gollerle takımının galip gelmesini sağladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın