Haramın Kokusu

Haramın Kokusu

Hindistan’da yaşayan âriflerden biri kervan yolcularına şöyle merhametli bir nasîhatta bulunuyordu.

“Şimdi gideceğiniz yerde fil yavruları bulunmaktadır. Ne yerseniz yiyin. Ama sakın o fil yavrularını yemeyin. Onlar pek taze ve semizdirler, canınız çeker. Ama şunu bilin ki, anaları pusuya yatmış, yavrularını gözetlemektedir. Sözüme kulak verin! Otlarla yapraklarla, yemişlerle idare edin ama sakın fil yemeyin! Ben size öğüdümü verdim, vazîfemi yaptım. Hadi Allah hayırlar versin hepinize…”

Ve yolcular yollarına devam ettiler. Çok gitmediler ki, yollarına semiz bir fil yavrusu çıktı. Onlar o fil yavrusunun üzerine azgın kurtlar gibi üşüştüler. Avladılar, kestiler, pişirdiler ve yediler.

İçlerinden sâdece bir tanesi fil yavrusunun etinden yemedi. Diğerlerini de bu işten vazgeçirmeye çalıştı. Çünki ârif kişinin söylediklerini unutmamıştı.

Fil yavrusunu yiyenlerin hepsi, uzanıp yattılar, uykuya daldılar. O aç adam ise sürüyü bekleyen çoban gibi uyanıktı.

Birdenbire korkunç bir filin çıkageldiğini gördü. Fil önce ona doğru koştu ve yakaladı. Ağzını üç kez kokladı; ağzından yavru fil etinin kokusunu almadığından, hiçbir yerini incitmedi, sağ sâlim bıraktı.

Sonra, uyuyanların yanına gitti. Her birinin ağzını tek tek kokladı. Onların ağızlarından yavrusunun kokusu gelmekteydi. Fil onları önce kokluyor, sonra tutuyor havaya kaldırıyor ve yere vuruyordu. Böyle böyle her biri paramparça olarak öldü gitti.

Ey rüşvet yiyen kişi! Sen fil yavrusu yiyorsun. Bir gün senin de kökünü kazırlar. Ağzındaki haram lokmanın kokusu kişiyi rezîl eder!

Ey gāfil! Sen uyuyorsun; fakat yediğin veya işlediğin bir haramın kokusu, şu yeşil renkli gökyüzünde yükselir durur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın