Haset Etmenin Toplumda Oluşturduğu Olumsuzluklar Nelerdir

Haset Etmenin Toplumda Oluşturduğu Olumsuzluklar Nelerdir

Kıskançlığın bireysel olduğu kadar toplumsal yıkımları korkunç boyutta olup , bireylerin olduğu kadar toplumların gelişmesinin önündeki en büyük engel ve korkunç bir hastalıktır.

John Dryden’in dediği gibi , “ Kıskançlık ruhun hastalığıdır ”. Bütün bedeni etkisine alıp söylemlerinin ve eylemlerinin üzerinde egemenlik kurarak, toplumsal huzur ve barışın , birliktelik ve bütünleşmenin, paylaşım becerilerinin , eğitim ve öğretimle birlikte gerek bireysel gerekse toplumsal başarının kanser hücreleridirler. Bütün felaketlerin hazırlayıcısı ve tertip komitesinin başkanı durumundadır.

Kıskançlık insanı alçaltan ve küçülten bir duygudur. ” ( Tolstoy )İş yerlerinde , okullarda , yüksek eğitim kurumlarında, dernek ve meslek kuruluşlarında, siyasi partilerimizde olan ve yaşan olaylara baktığımızda alçaltan ve küçülten duyguların nelere kadir oldularını görürüz. Ekip ve takım kurma, yardımlaşma ve dayanışma becerilerinin önündeki en büyük engel olan kıskançlık yüzünden ne kadar verimsiz bir çalışma içinde olduklarını çok iyi bilmekte ve tam teşhisi konulamadığı için de alınan bütün önlemler başarıya ulaşamamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Enbiya Suresi 96'daki Yecüc Mecüc Nedir?
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın