Hasta Yakınlarının Darp Ettiği Doktor Gözünden Oluyordu

Hasta Yakınlarının Darp Ettiği Doktor Gözünden Oluyordu

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Servisi’nde görevli Uzman Dr. Durmuş Alpaslan Demirci, göz servisinde ameliyat olmayı bekleyen hasta yakınları tarafından darp edildi. Saldırıda gözüne yumruk yiyen hekim acil servise kaldırılırken saldırganlar polis merkezine götürüldü.

Sağ gözüne yumruk yedikten sonra kendinden geçtiğini, sol gözünü acil serviste açtığını ifade eden Üroloji Uzmanı Dr. Durmuş Alparslan Demirci, olayı şöyle anlattı: “Koridorda gelen sesler üzerine baktığımda göz servisi önünde küfürlü konuşup, bağıranları gördüm. ‘Hastamızı ameliyathaneye almazsanız biz bu hastaneyi yakarız. Burada çalışanların, doktorların ‘anasını, avradını bilmem ne yapayım’ diye benim söyleyemeyeceğim tarzda küfürler ediyorlardı. Ben de sakinleştirmek için yanlarına yaklaştım. Arkadaşlar ‘Ben üroloji hekimiyim, sakin olun. Elbette sizin hastanızda ameliyata alınacaktır’ dedim. Benim de doktor olduğumu anlayınca hasta yakını olan 3 kişi birden bana saldırdı. Gözümün üstüne yediğim yumruktan sonra mide bulantısı, kusma ve bilinç kaybı yaşadım. Diğer gözümü acil serviste açtım.” Darbe aldığı gözünden daha önce ameliyat olduğunu bildiren Demirci, “Canım çok yandı. Görme problemim sürüyor. Ben bir insanın başka insana şiddetine zaten karşı olan biriyim. Ama insanların hayatını kurtaran, insan canıyla uğraşan hekim ve sağlık çalışanlarının şiddetten izole edilmesi gerekir. İnsanlık dışı davranışları hiç kimseye yakıştırmıyorum. Saldırganların hastası benim hastam olmadığı gibi bizim servisin hastası bile değildi. Bana bunu yapanlardan şikayetçiyim. ‘Beyaz Kod’ uygulandı.” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Elektronikçi esnafından muafiyet çağrısı

‘ŞİDDET HER GÜN KARŞILAŞTIĞIMIZ BİR DURUM HALİNE GELMİŞTİR’

Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan, Dr. Durmuş Alparslan Demirci’yi hastanede ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti. Mungan, burada yaptığı açıklamada, sağlıkta kışkırtılmış şiddet sebebiyle her gün bir veya birkaç hekimin veya sağlık çalışanının canına ya da onuruna kast edildiğini söyledi. “Hastane içinde bağırıp, küfürler savurarak gezen hasta yakınlarını yatıştırmak, sorunlarını anlayıp yardımcı olmak ve başka birilerine zarar vermelerini önlemek isteyen doktora kalkan el cezasız kalmamalıdır.” uyarısında bulunan Mungan, şunları kaydetti: “Meslektaşımız Demirci, hasta yakınları tarafından darp edildi, fiziksel ve sözlü şiddete uğradı. Hekimimiz kafa travması ve gözde yaralanma nedeniyle hastaneye yatırılarak tedavi altına alındı. Darp edilen meslektaşımız kendisini merak ederek telefon açan evladına ve eşine, kendi hastasının yakını bile olmayan birilerinin tüm yaşam hıncını çıkartmak istercesine kendisine saldırdıklarını, bu nedenle yaralandığını ve hastanede yattığını anlatamadı. Utandı, üzüldü ve sadece ameliyatının uzadığını söyleyebildi. Çünkü hem bedeni, hem de meslek insanlık onuru ağır bir biçimde zedelenmişti. Üstelik bu bir ilk değildi. Verilen adli cezalara rağmen aynı hastanede veya farklı sağlık kurumlarında, doktora, hemşireye veya diğer sağlık çalışanlarına şiddet her gün karşılaştığımız bir durum haline gelmiştir. Nedeni çok basittir. Sağlıkta aksayan her şeyin bedelinin hekime ve sağlık çalışanına ödetilmeye çalışılarak sorunlarından sıyrılmayı amaçlayan demeçler, tavırlar ve politikalar. Halka hekimleri paragöz, çalışmayı sevmeyen bir meslek grubu olarak göstermeye çalışarak şiddeti özendiren ve meşru kılmaya yönelten tüm bu politikaları ve bu politikaları üretenleri kınıyor ve derhal kalıcı, çözüm odaklı tedbirler alınmasını talep ediyoruz.”Bu arada darp edilen Dr. Durmuş Alparslan Demirci’yi hekim arkadaşları yalnız bırakmadı. Demirci’nin, gözünü muayene eden hekim arkadaşlarına kendisini darp edenlerin hastalarının tedavisini aksatmamaları yönünde söylemde bulunması dikkat çekti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ADANA KOZAN'DA SAĞANAK, SU BASKINLARINA NEDEN OLDU

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın