Hava kirliliği kanser yapıyor!

Hava kirliliği kanser yapıyor!

kirli_hava_989070591

Açık hava kirliliğinin kansere de neden olduğu açıklandı

Dünya Sağlık Örgütü ile Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’na göre 2010’da 223 bin kişi hava kirliliği nedeniyle akciğer kanserinden öldü.

İnsan sağlığı açısından bir çok risk oluşturan açık hava kirliliğinin kansere de neden olduğu açıklandı. Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) tarafından yapılan açıklamada, kansere yol açan maddeler bakımından hava kirliliğinin, tütün dumanı, UV radyasyonu ve plütonyum ile aynı kategoride sınıflandırıldığı bildirildi.
Hava kirliliğinin kalp ve akciğer hastalıklarına yol açtığının bilindiği hatırlatılırken artık kansere de neden olduğuna dair deliller bulunduğu açıklandı. Hava kirliliğine bağlı olarak 2010 yılında akciğer kanserine yakalananların sayısının 223 bin olduğu tahminine yer verilen açıklamada, hava kirliliğine bağlı akciğer kanserine yakalanma riskinin önemli oranda arttığı ve 3.2 milyon kişinin erken ölümüne neden olduğu kaydedildi.
Hava kirliliğine bağlı ölümlerin yarıdan fazlasının Çin ve Doğu Asya ülkelerinde olduğu sanılırken, özellikle hızlı sanayileşme nedeniyle Pekin gibi kentlerde yoğun hava kirliliği yaşandığı hatırlatıldı.

ABD’de astım ikiye katlandı

Açık hava kirliliğinin insanlar için kanserojen olduğuna yönelik sınıflandırmayı “önemli bir adım” diye nitelendiren IARC Direktörü Christopher Wild şunları söyledi: “Hava kirliliğini dünya genelinde azaltmak için birçok etkili yol var. Bu rapor da uluslararası topluma daha fazla erteleme olmadan eyleme geçmesi için güçlü bir sinyal verdi” dedi. Çevre Koruma Ajansı Başkanı Gina McCarthy de ABD’de, Obama yönetiminin belirlediği yeni standartların, kömür yakıtlı santrallerin yaydığı karbon kirlilik miktarını sınırlamayı amaçladığını belirterek, ülkenin astım oranlarının son 30 yılda iki kat arttığına dikkati çekti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın