Hava Yoluyla Bulaşan Hastalıklardan Korunma İlkeleri

Hava Yoluyla Bulaşan Hastalıklardan Korunma İlkeleri

Hava Yoluyla Bulaşan Hastalıklardan Korunma İlkeleri

Hava yoluyla bulaşan hastalıklar, toplumda en sık görülen hastalıklardır. Özellikle kış aylarında çok sık görülürler. Vücut direncinin düştüğü durumlarda daha kolay hastalığa neden olurlar. Kalabalık ve sıkışık yaşanan ortamlarda görülme olasılıkları çok daha yüksektir. Kentlerde daha sık görülürler. Sinema, otobüs, işyerleri, okullar gibi kalabalık ortamlarda yayılım kolaylaşır. Okul, kışla gibi yerlerde salgınlara neden olurlar. Bu hastalıklardan en sık görülenleri; nezle, grip, kızamık, kızamıkçık, suçiçeği, kabakulak, verem, boğmaca, difteridir.

Bu hastalıklardan korunmak amacıyla şunlar yapılmalıdır:
– Tüm koruyucu hizmetlerde olduğu gibi, burada da sağlık eğitiminin büyük önemi vardır. Kişilere öksürürken, hapşırırken ağzın kapatılması, ortalığa tükürülmemesi, çatal, kaşık, bardak, havlu gibi kişisel gereçlerin ayrı olması, hasta olan kişinin hasta olmayanlara fazla yaklaşmamasının önemli olduğu anlatılmalıdır.
– Ortamdaki mikropların miktarını azaltmak amacıyla, kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalıdır.

– Hastalıkların bulaşmasında kişinin vücut direnci önemli rol oynadığından, yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.

– Bu hastalıklar, bildirimi zorunlu hastalıklardır. Görüldükleri zaman en kısa zamanda yakındaki bir sağlık ocağına bildirilmelidir.
– Hastalık belirtileri görüldüğünde, hemen bir sağlık kuruluşuna başvurularak, kesin tanının konması sağlanmalıdır.
– Genel olarak bu hastalıklarda, hastanın bulaştırıcı olduğu 2-3 haftalık sürede bulaşma olasılığı olan kişilerden ayrılması uygun olur. Maske kullanmak da yararlıdır.
– Bu hastalıklardan çoğu, aşı ile korunulabilen hastalıklardır. Aşılama, sağlık kuruluşlarının rutin hizmetleri içinde yer almaktadır. Bu konuda gerekli bilgiyi almak için, en yakın sağlık ocağına başvurmakta yarar vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Pfizer/BioNTech aşısıyla ilgili müthiş sonuç: Yüzde 96 etkili

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın