KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Hayvan Besleme Slaj

Hayvan Besleme Slaj

KALİTELİ KABA YEMİN ÖNEMİ

Bulunduğu coğrafya ve iklim özzellikleri nedeni ile, ülkemizde her türlü tarımsal üretim yapılabilmektedir.

Hayvancılıkta ülkemiz, tarımsal faaliyetleri arasında önemli bir yere sahiptir. Büyük ve küçük baş hayvan ağırlığı açısından ülkemiz, dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. Bununla birlikte, hayvan başına et ve süt verimi açısından, Avrupa ortalamasının çok altındadır.

Bunun nedenlerinden bazılarını şu şekilde sayabiliriz:

• İşletmelerimizde et ve süt verimleri düşük, yerli ırkların fazla olması,

• Kültür ırkı ve melezi hayvanların sayılarındaki artışın, yeterli düzeyde olmaması,

• Ülkemiz tarla bitkileri ekim alanlarındaki yem bitkileri ekiliş oranının az olması,

• Kaliteli kaba yem üretimi için yeterli ekim alanlarının bulunmaması, bu da elde mevcut olan verimi yüksek hayvanlardan, yeterli ürünün elde edilmemesi ile sonuçlanmaktadır.

Ülkemizde, kültür ırkı ve melezi hayvanların sayılarının arttırılması da, yalnız başına bir çözüm değildir. Çünkü, bir hayvan çok iyi bir genetik potansiyele sahip olsa bile; uygun bir şekilde beslenemediği takdirde, o hayvandan yeterli verimin alınması söz konusu olamaz.

Hayvan beslemesinde kullanılan yemler: kesif ve kaba yemler olarak ikiye ayrılır.

Kesif yemler; gerek süt hayvanı, gerekse besi hayvanın beslenmesinde, kaba yemle yeterince verilemeyen, günlük enerji ve protein ihtiyacının denkleştirilmek için verilir.

Eğer işletmede; kaliteli kaba yem, yeterli miktarda kullanılmıyor ise, kesif yem miktarının artması gerekmektedir. Bunun sonucu olarak maliyet artar. İşletmeden elde edilen kâr düşer. Oysa, hayvanlardan elde edilecek verim, aynı miktarda besin maddesi içeren kaliteli kaba yem kullanılarak da elde edilebilir. Böylece, yemleme daha ekonomik olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gürer: “Binlerce ton patates çürümeden kurtarılsın”

Ayrıca kaba yemin, özellikle süt hayvanlarının beslenmesinde, süt-yağ oranı üzerinde önemli etkisi vardır. Kaba yemler, yüksek oranda selüloz içerir. Yem rasyonunda selüloz oranının düşmesi yani, kesif yem ağırlıklı beslenen süt hayvanlarının süt kalitesi, olumsuz etkilenir. Ayrıca; hem süt hayvanlarında, hem de besi hayvanlarının işkembelerinde rumen parakeratozu denilen rumen, içi duvarında boynuzlaşma hastalığına da zemin hazırlar. Bunun yanısıra; yem rasyonunda ham selüloz miktarının yetersiz olması halinde, işkembede yem yağlarının meydana getirdiği bazı asitlerin fazlalaşması nedeni ile, hayvanlarda sindirim bozuklukları meydana gelmektedir.

Kesif yemin fazla kullanılması, süt hayvanlarında gebe kalma süresinin uzamasına sebep olmaktadır. Besi hayvanlarında ise, bazı ayak hastalıkları ve damar rahatsızlıklarına neden olmaktadır.

Bu nedenlerle; gerek süt hayvanlarında, gerekse besi hayvanlarının beslenmesinde kullanılacak rasyonda, kesif yem ve kaba yemin uygun ve ekonomik oranlarda olması gerekir.

Ülkemizde yem bitkileri ekimine gereken önemin verilmeyişinden kaynaklanan, kaba yem yetersizliği mevcuttur. Bu nedenle, verim potansiyeli yüksek olan hayvanlardan yeterli ürünü alabilmek için, aşırı derecede kesif yemin kullanılması gerekir. Bu da gerek sütün, gerekse etin kalitesinin azalmasına sebep olmaktadır. Kaliteli kaba yemin işletmede kullanılması ile hem ekonomik, hem de kaliteli hayvansal ürün elde etmek mümkün olacaktır.

Kaliteli kaba yemden; yonca, uygun zamanda hasat edilmiş mısır hasılı, kaliteli çayır mera bitkileri, anlaşılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın