Helikopter Böceği

Helikopter Böceği

Helikopter böceği, yusufcuk böceği olarak da bilinen bu böceklerin en önemli özelliği bulunduğu yerlerde tek olmak istemeleri ve bu nedenle de çevrelerindeki diğer böcekleri uzaklaştırmalarıdır. Bu böcekler kanatları ve oldukça narin olan yapıları sayesinde pek çok böcekten daha çok sevilmektedir.

Halk arasında bu böceğe Yusuf Peygamber’in güzelliğinden dolayı yusufçuk adı verilir. Özellikle yaz aylarında sıkça görülen helikopter böceklerinin göz alıcı renkleri oldukça dikkat çeker. Uzun vücut yapıları olan helikopter böceklerinin gözleri de birbirine oldukça yakındır.

Helikopter Böceğinin Beslenmesi,

Genellikle böcekler, sivrisinekler,  kelebekler,  arılar ve soluncanlarla beslenirler. Helikopter böcekleri larvaların daha fazla akıntısı olmayan sulara bırakmaları nedeniyle genellikle durgun sularda görünürler. Bilinen 500 ‘e yakın alt türü bulunan helikopter böceklerinin insanlara herhangi bir zararı yoktur.
Helikopter Böceğinin Özellikleri,

Sıcak ve güneşli havalarda daha çok uçtukları için bu böcekler en çok sıcak iklim şartlarında görülmektedir

Gözleri çok iyi derecede görme yeteneğine sahiptir. Özellikle de hareket halinde olan nesneleri çok iyi algılarlar.İki çift saydam yapıda kanatları bulunan helikopter böceklerinin bazı türlerinin uçuş hızı saatte ortalama 95 kilometre hıza ulaşmaktadır.Uzun sürede havada asılı şekilde kalabilen bu böceklerin çiftleşmelerinden sonra dişi helikopter böceği erkeğinin kafasını yiyerek bir müddet onunla beslenirler.Her bir helikopter böceği yumurtadan çıktıktan sonra farklı yaşam sürelerine sahiptir. 6 aydan başlayıp 7 yıla kadar süren yaşam süreleri vardır. Yumurtlama zamanı gelen dişi helikopter böcekleri yumurtalarını sıklıkla su kıyılarına veya kıyıda bulunan bitkilerin yapraklarına bırakırlar. Suyun üzerinde uçar iken de yumurtalarını bırakabilirler. Yavru böcekler solungaçlara benzeyen organları bulunduğu için uzun süre su altında yaşayabilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın