Hemşirelik Ve Sağlık Hizmetleri

Hemşirelik Ve Sağlık Hizmetleri

Hemşirelik Ve Sağlık Hizmetleri
Amacı:
Hemşirelik Esasları dersi, hemşirelik eğitimine yeni başlayan öğrencilere yönelik olup, insanı kendine özgü varlığı ve gereksinimleri içinde çevresi ve toplumla birlikte, bütüncül bir anlayışla ele alan, bireysel sağlık kuralları ve temel insan gereksinimleri doğrultusunda mesleğin temel kavram ilke, kural, yöntem ve uygulamalarını öğreterek, diğer mesleki derslere temel oluşturan bir derstir. Hemşirelik Esasları ile ilgili temel kavram ve ilkeleri inceleyerek bunları ülke gereksinimleri doğrultusunda; öğrencinin, birey, aile ve toplumun sağlığının korunması ve geliştirilmesinde hemşirelik disiplininin önemini, konumunu, rol ve işlevlerini, diğer sağlık disiplinleri ile ilişkilerini kavramasını; hastalık veya sakatlık halinde, birey ve ailesine ilişkin sağlık sorunlarını belirleyip çözümleme ve bakım süreci uygulamasında doğru ve yerinde karar verme yeteneğini ve bu bilgiler doğrultusunda psikomotor becerilerini geliştirmeyi sağlamaktır.

Öğrenimi:
Eğitimleri süresince öğrenciler; Hemşirelik Mesleğinin Tarihçesini, İnsan Yapısı ve Fonksiyonlarını, İlaçları, İlaçların Etki ve Yan Etkilerini, İlaçların Korunması ve Uygulanmasını, Mesleği Uygularken İnsan Davranışlarının Sebeplerini, İnsan İlişkilerini, Bulaşıcı Hastalıkların Bulaşma ve Yayılma Yolları ile Alınacak Tedbirleri, Uygun Eğitim Araçlarının Seçimini, İlkyardım, Temel Hasta Bakımı İlke ve Yöntemlerini, Bunların Hastaya Uygulanmasını, Cerrahi Müdahale Gerektiren Hastaların Bakımını, Çocuk Hastaların Bakım İlkeleri ve Uygulamasını, Doğum ve Aile Planlamasını, Akıl Sağlığı ve Hastalıklarını, Hastaların Özelliklerine Göre Gerekli Bakımı, Sağlık Hizmetleri ile İlgili İstatistiki Bilgi Toplama ve Değerlendirme Yöntem ve uygulamalarını öğrenirler.

Aranılan Özellikler:
Bu bölümü tercih edecek adayların; üst düzeyde genel yeteneğe sahip, biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, insanlara yardım etmekten hoşlanan, sorumluluk duygusu yüksek, çabuk ve doğru karar verebilen, tedbirli, tertipli, şefkatli, sevecen, bedence sağlıklı, dayanıklı ve soğukkanlı kişiler olmaları gerekmektedir.

Kariyeri:
Üniversite bünyesinde bulunan hastanelerde, devlet hastanelerinde, Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı hastanelerde, dispanserlerde, özel sağlık kurumlarında, çeşitli kurumların bünyesinde bulunan sağlık birimleri ve kreşlerde görev yaparlar. Meslekte işsiz kalma durumu hemen hemen yok denecek kadar azdır. Sağlık alanında, en çok ihtiyaç duyulan meslek elemanıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın