DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 650333-17,29%
Adana
18°

AÇIK

17:44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Her 1000 aboneden 63’ünün doğalgazı kesildi

Her 1000 aboneden 63’ünün doğalgazı kesildi

ABONE OL
31 Ekim 2021 22:34
Her 1000 aboneden 63’ünün doğalgazı kesildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Milletvekili Gürer sordu, Bakan Dönmez yanıtladı…

Gürer: “Faturasını ödeyemeyen abone sayısı, ülkemizdeki ekonomik krizin önemli bir göstergesidir”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, doğalgaza art arda gelen zamların dar gelirli vatandaş üzerinde yarattığı mağduriyeti soru önergesiyle TBMM gündemini getirdi.

Gürer’in ödenemeyen faturalarla ilgili soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye genelinde 16, 5 milyon doğalgaz abonesinin bulunduğunu belirtti. Bakan Dönmez, 2019 yılında, abone gruplarının binde 63’ünde, faturaların ödenmemesi nedeniyle zorunlu kesinti yapıldığını açıkladı.

ÖDENEMEYEN FATURALAR…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesinde, “Ülkemizde, doğalgaz abone sayısı ve bu aboneler içinde 2019 yılında aboneliği iptal ettiren hane sayısı ne kadardır? Doğalgaz abonesi olduğu halde ödeme sorunu nedeniyle doğalgazı kesilen hane sayısı ne kadardır? Ülkemizde 2019 yılında ödenmeyen doğal gaz fatura tutarlarının toplamı ne kadardır?” şeklindeki sorularına yanıt istedi.

16.5 MİLYON DOĞALGAZ ABONESİ VAR

Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Dönmez, Ülkemizde 620 bini serbest tüketici olmak üzere yaklaşık 16,5 milyon doğal gaz abonesi bulunduğunu açıkladı.

HER 100 ABONEDEN 7.64’Ü ABONELERİNİ İPTAL ETTİRDİ

Bakan Fatih Dönmez, 2019 yılı içinde konut abonelerinin yüzde 7,64’ü, Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nin ilgili hükmü kapsamında kendilerinin talebi üzerine; taşınma, bina yıkımı, kentsel dönüşüm vb. sebeplerle aboneliklerini iptal ettirdiğini bildirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yangın Bölgesindeki Mesire Alanı Ağaçlandırıldı

ABONE GRUPLARINDAN BİNDE 63’ÜNÜN DOĞALGAZİ KESİLDİ

Bakan Dönmez, “Ülkemizde 2019 yılı içinde tahakkuk edilen 153milyon 222 bin 580 doğalgaz faturasından sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmeyen muhtelif doğalgaz abone gruplarından yüzde 0,63’ünde geçici olarak zorunlu kesinti yapılmıştır” açıklamasında bulundu.

DOĞALGAZ ZAMLARI, VATANDAŞI PERİŞAN ETTİ

Önerge sahibi CHP Milletvekili Gürer ise doğalgaz fiyatlarının her yıl neredeyse yüzde 50 oranında arttığına dikkat çekti. Ülkedeki ekonomik kriz ve artan enflasyonunun da etkisiyle çok sayıda vatandaşın doğalgaz, elektrik ve su gibi faturalı borçlarını ödeyemez duruma geldiğine işaret eden Gürer, “Faturasını ödeyemediği için doğalgazı kesilen abone sayısının büyüklüğü, ülkedeki ekonomik krizin önemli bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor” dedi. Gürer doğalgazın kullanımı düştüğü dönemde fiyatlarda yapılan ayarlamaların kullanımın arttığı kış aylarında katlı zam olarak faturalara yansımasının kullanımda sıkıntı yarattığını da belirtti. Doğalgaz kullanımının azalması büyük kentlerde hava kirliliğine de neden olduğunu ifade etti.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet