DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 433310-0,01%
Adana
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Her şey “eskisi” gibi olacak mı?

Her şey “eskisi” gibi olacak mı?

ABONE OL
05 Eylül 2021 08:30
Her şey “eskisi” gibi olacak mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Küresel “salgın” nedeniyle, nüfusun büyük bir çoğunluğu aşı umudunu koruyor!

Başta nasıl “algı” oluşturulmuşsa, “aynı” biçimde “aşı” için de sürdürülüyor!

Dışarı çıkmayın dediler, yan yana durmayın dediler, aynı bankta oturmayın dediler, yakınlarınızdan/ çocuklarınızdan/ sevdiklerinizden uzaklaşın dediler, altmışbeş üstünü/ yirmi yaş altını engelleyin dediler, kurallara uymayanları cezalandırın dediler, gelirin yoksa aç kal dediler, “maske sözümüz oldu, ancak vermiyoruz” dediler…

Hepsi/ hepsi bir yıl içerisine tıkıştırılan, sorulduğunda “ivedi” kullanım koşuluyla üretildiğini yineleyen “firma” yandaşlarını konuşturan “her kimde”, şimdi “aşı” için de aynısını yapıyor!

Üçüncü faz belirsizliği sürerken, yan etkileri konusunda bilimsel sonuçlar beklenirken, dünyanın birçok ülkesinde “karşıtlar” sokaklarda seslerini yükseltirken “biraz daha dayanın” söylevi veriyorlar!

Ya sonra?

***

Sonrası konusunda “bir şey” söylemek için erken!

Bir yıl önce yan/ yana söyleştiğiniz arkadaşınız “eskisi gibi olacak mı” diye soruyor haklı olarak; bunca çekilen acıların ardından!

Parka gideceksiniz, ya da bir dinlenme alanına, cız/ bızınızı yapacaksınız, Adana kebabınızı pişireceksiniz, bardaklarınızı kaldıracaksınız, çocuklarınız yandaki alanda koşturacak, top oynayacaksınız, sevdiğinizi öpebileceksiniz…

Şaka gibi, daha çok da “aşıyla” verilmeye çalışılan algı bu gibi…

Bilim kurulu üyeleri, ya da Sağlık Bakanı’nın “aşı ile birlikte rehavete kapılmayacağız, yine maske/ sosyal aralık/ temizlik kurallarına uyacağız” dediğini kaç kez duydum bilmiyorum!

Daha “aşının” nasıl bir etki göstereceği, virüsü nasıl yapacağı, bulaşı için nasıl sonuç oluşturacağı belirsiz, üstelik “karmaşık/ çelişkili” açıklamalar duyuyoruz çeşitli isimlerden!

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Zalimler Korkak Olurlar!

Buna karşın hiç birinden “kullanmayın” dediğini duymadığımız gibi, özellikle “kullanılmalı” diyenlerden geçemiyoruz!

“Kobay” olarak kullanıldığımızın farkında mıyız?

***

Değiliz!

Her şey öyle gülen gözlerle, öyle tane tane, öyle sindirtilerek anlatılıyor ki; bir başkasının “çelişkili” açıklamaları bile “aşının” umut sayılmasına gölge düşürmüyor!

Covid 19’un yeni yıla denk gelen günlerinde “kutlama” yapılamayışını “zaten bunun olmasını istiyorduk, kutlama bizim yapımıza uygun değil, halkımız günah işlemekten uzak tutuldu” diyerek “süreci” kazanca dönüştürenlerin sesleri duyuldu zaman zaman…

İnsanlar “aşı” olmalı ki; yeniden eskisi gibi koşabilsin, eskisi gibi kutlamalara katılabilsin, eskisi gibi günlerin önemi anlaşılsın…

Öyle bir şey söyleyen yok! Aşı olduğunuzda yeniden eskisi gibi olacaksınız, diyen yok! Çiçekli güzel günler göreceksiniz, diyen yok!

Nereden/ kimden duyuldu böyle bir söz?

Bill Gates, önümüzdeki yıllar için “yeni salgınlardan, kuraklıktan, iklim değişikliğinden” söz ediyor sıkça! Sözüm ona “biteceğini” söylemiyor, aşıyla sorunun biteceğini dile getirmiyor; ucu açık, olasılıklı konuşuyor!

2021’in “en azından zengin ülkeler” için daha iyi olacağını ileri sürüyor!

***

“Eskisi gibi olur mu” sorusuna verilecek yanıt “aslında” bizim ülkede o denli zor değil!

Birçok kez/ birçok değişik yerde duyduğun bir diyalog var; şöyle:

Bir çift geçmişin yaşananlarını birbirine bağışlatmak için buluştuklarında “her şeyi unutalım, her şey eskisi gibi olsun” der içlerinden biri, salt ortamı yumuşatmak için…

Diğeri eğik başını yavaşça kaldırarak, çay bardağını yere düşürür, bardak param-parça olur, cam kırıkları her yana dağılır…

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Atatürk Parkı’nda politika…

“Bu kırıkları birleştirebilir misin, bardağı eski durumuna getirebilir misin” der…

Her bir parçası masa altlarına yayılmış, kırıntıları halının üzerine saçılmış cam kırıntılarını “yeniden/ eskisi” gibi kullanmak olası mı?

O bardağın, o bankın, o duyguların, o masanın “aynı koşullarda” yaşamımızda yer bulması olası mı?

***

Yaşam yine sürecek…

İnsanlar işlerine gidecek, birlikte zaman geçirecek, duygularını üleşecek…

Kırılan bardağın parçaları “eski” işlevini göstermese de bir araya getirilerek “bardak” biçimi alması sağlanacak; ancak hepsi o kadar!

İnsanların bu denli birlikteliği, bu denli sorunlarına sahipliliği, bu denli bir birini araması bizdeki “kentsel dönüşüm” adlı bölüşümle nerelere geldiğini görmeyen yok!

Aynı apartmanda, aynı katta olan “komşunun” kim olduğunu sormak/ bilmek/ öğrenmek “merak konusu” değil çoğu yerde!

Covid 19 ile de “biraz daha” makas aralığı açtırıldı!

Bundan sonra “aralığın” düşürüleceği aklımın ucuna bile gelmiyor!

Aşıyla birlikte “maske, sosyal aralık, temizlik” kuralının üstüne bastırılarak yinelenmesi de “aralığın” korunması için olmalı!

Daha olayın başında, ne denli yadsınmış olsa da ABD’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Matthew Pottinger’in “Covid-19 salgını Wuhan’da Çin hükümetine ait bir laboratuvardan sızdı” sözleri konuyu özetliyor kanımca…


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.