DOLAR 15,7529 1.32%
EURO 16,6488 2.4%
ALTIN 925,501,61
BITCOIN 4834724,72%
Adana
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Hesap Büyük İmiş!.. 

ABONE OL
20 Eylül 2014 07:31
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin Avrupa Birliği kapısında 50 yıldır bekletildiği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından tenkid edilince, stratejik yazarlarımız konunun altındaki gizleri açıklamaya başladılar. Ergün Diler, geçmişten günümüze gelişmeleri mahir biçimde hikaye ediyor köşesinde; kamuoyuna ileriye dönük umutlar veriyor. Mahir Kaynak da ondan geri değil. Oluşturulan büyük hesaptan bahsedip, aklımızı kullanmamız gerektiğine vurgu yapıyor. 

Mahir Kaynak’ın Star gazetesindeki ‘AB üyeliği’ başlıklı yazısındaki şu cümle, aklı kullandırmaya yarayabilir: ”Türkiye’de yaşanan sol hareket hiç bir sol düşünceyi içermiyordu. Amaç stretejikti ve Türkiye’nin Avrupa’nın kontrolüne girmesini sağlamaktı”.Bkz: http://haber.stargazete.com/yazar/ab-uyeligi/yazi-726113

Dindar bilinen kişilerin, cemaatlerin ve kurumların yıllardır, durmadan, bıkmadan şikayet ettikleri darbeler, Ergün Diler’in son günlerdeki hatırlatığına bakılırsa İngiltere ve ABD paslaşmasıyla yapılıyordu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşundaki etkin güç İngiltere’de idi; bu güç 1947 12 Temmuz antlaşmasıyla ABD’ye geçmişti. Bu durumda dindar camianın durmadan şikayet ettiği darbeler, Türkiye’nin Avrupa kontrolüne girmesini önlemek için yapılmış sayılırdı. 

Başbakan Erdoğan’ın dün Şangay Beşlisi’ni öne sürüp Avrupa’ya rest çekişini nasıl anlayalım? 

Bu rest çekişi Türkiye’yi Avrupa’nın kontrolüne sokmayız olarak mı anlasak acaba? Yoksa 1947’de kontrol altına girilen ABD’den Türkiye’yi kopturmayız olarak mı?.. İnternetin haber sayfalarında bazı konularda Erdoğan’ın Obama ile el sıkıştığından bahsediliyor. 

Mahir Kaynak, karşı karşıya kalınan ‘büyük hesap’ için ideolojik hareket etmekten sakınmayı tavsiye edip ”aklımızı kullanmalıyız” dese de, benim böyle konuya aklım ermiyor işte. Erseydi, AKP taraftarı yazarlar Irak’ı hedef gösterirken, Türkiye’nin büyümesin oraya girmeyle mümkün olacağını söylerken, Başbakan Erdoğan’ın Suriye’ye dönüp Beşşar Esad’a esip gürlemesinin sebebini anlardım. 

Mahir Kaynak Türkiye adına ”hesap büyük” diyor ya, ben de merak ediyorum; büyük hesabın üstesinden gelebilecek matematik dahileri ülkenin neresinde? 

İbrahim Faik Bayav


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.