DOLAR 8,6307-0.43%
EURO 10,1288-0.36%
ALTIN 492,690,25
BITCOIN 363411-4,82%
Adana
29°

AÇIK

05:18

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hitler Ve Hatırlattıkları

ABONE OL
17 Eylül 2014 20:31
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adolf Hitler;BenitoMussolini ve Stalin gibi Birinci Dünya Savaşındansonra Almanya, İtalya ve Rusya’da yaşanan kargaşaların, sonucu ortayaçıkmıştır.

Adolf Alois Hitler (1889-1945) vasat bir Avusturya-Alman ailesininoğluydu. Asıl soyadı Schicklgruber ve mesleği ev boyacılığı idi.

İlk darbe denemesi Münih’te Birahane Darbesi başarısız olur ve Hitlerhapiste MeinKampf/ Kavgam kitabını yazar ve gelecek hakkındaki projeleriniaçıklar.

Birinci Dünya savaşı sonucu Almanya, mağlup olduktan sonra müttefiklerin Versay Diktasıyla güçsüzhale getirildi. Weimar Demokratik Cumhuriyeti (1919- 1933), kargaşa-cadı  kazanı dönemiydi. Liberaller, Sosyal Demokratlar ve Komünistler at koşturuyorlardı.

Savaştan şeref madalyası sahibi ve zehirli gaz yaralısı olarak çıkanOnbaşı Adolf Hitler; mevcut DAP, Alman İşçi Partisi’ni NDAP, NasyonalSosyalist Parti yapar.

Savunduğu;Versay şartlarına karşı direniş, Almanya’nın hezimetinden sorumlututtuğu Yahudilere karşı anti semitizm, Aryan ırk Irkçılığı idi. VeHitler, kitleleri etkileyen bir hatipti! Weimar Hükümetlerininliderlerinin zaaflarına mukabil, inandırıcı idi! Önce, yeni NaziPartisinin liderliğini ele geçirir. Rakiplerinin bazılarını öldürerekbertaraf eder ve Tek Halk-Tek Reich (Devlet) ve Tek Führer (lider) olur.

Vurucu silahlı güçleri; SA-StrumAbteilungu,SS-Schutzstaffelparamiliter teşkilatıdır. Teşkilatın kurucusu ve rakipsaydığı ErnstRoehm’u öldürtür.

Hitler; başlangıçta generalleri kullanır ve eski Şansölye VonPapen’i deyanına alır. Hitler iktidara 1933’de demokratik seçimle gelir. Almanya’nınŞansölyesi olur. Ama aynı yılın Şubat ayında Berlin’deki Parlamento binasının(Reichstag) kundaklanmasını bahane ederek demokratik hükümete-demokrasiye- son verir. Tek başına diktatör olur. SA ve SS

teşkilatları, Gizli Polis GESTAPO Almanya’da dehşet saçar. Almanya tam birPolis Devleti olur. GESTAPO, SA ile birlikte Partinin dehşet kollarıidi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  MİT KANUNU’NU İHLAL EDENLERİN RÜTBELERİ SÖKÜLECEK Mİ ?

Yahudilere karşı Hitler’in Nihai Çözüm dediği dehşet yöntemleri; 1934’deSA’lar Kristal Gece diye anılacak bir gecede Yahudi ev vedükkanlarına yaptıkları saldırılarla başlar. Toplama kamplarına, gazodalarına ve fırınlara kadar sürecek vahşet, Hitler ve Nazilerin sonunakadar devam eder!

Başlangıçta Alman Ordusu ve generalleri Hitler’den yanadır ama giderekHitler; onlara karşı ikinci silahlı gücü SS’iSchtzstaffel’i adeta ayrıtam bir Ordu haline getirir. Almanya’nın felakete gittiğini anlayan albayve generaller yakalanır ve yargılanmadan öldürülürler!

Hitler; Almanya’nın içinde rakipsiz diktatör olduktan sonra hayal ettiğiDaha Büyük Reich’ı oluşturmak için önce Çekoslovakya’da Südet bölgesinizamanın İngiliz ve Fransız yönetiminin gafletinden yararlanarak elegeçirir ve sonra da Polonya’ya saldırır. Büyük Savaş başlar ve Fransa’yıdize getirene kadar sürer. İngiltere de hedeftir. Sonun başlangıcı

Rusya’ya saldırısıyla başlar. Stalingrad’da başarısızlık, dönüm noktasıolur. Alman Ordusu ve eş Ordu SS, perişan halde geri döner.

ABD’ninNormandiya çıkarması ile ve Afrika dahil her cephede NaziAlmanyası’nın yenilgisi kesinleşir. ABD Ordusu Paris’i geri alırkenKızılordu, Berlin kapılarına dayanır ve Adolf Hitler, Berlin’deyakınlarıyla sığındığı bunkerde (yeraltı sığınağı) metresi Eva Braun’labirlikte intihar eder. Binlerce yıl yaşayacağına inandığı Üçüncü Reicho bunkerde sona erer. Hitler ve Braun’un cesetleri yakılır.

Hitler ve Nazi travması; en büyük Nazi gösterilerinin yapıldığıNüremberg’de yapılan Uluslararası Mahkeme duruşmalarında suçlulara idam veağır cezalar verilmesine rağmen devam eder. Savaş sonrası Almanlariçin kötü yıllardır. Ama çok geçmeden kendilerine geldiler vegene bir ekonomik endüstri gücü oldu. Bu Alman mucizesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  AŞI VE BİLİM

Tarihte benzerleri gibi Hitler’in öyküsü de ibret alınacak bir öyküdür.

GüNüNSöZü: Geçmiş bugünün başlangıcı, yarınların ise temelidir.

 

Bu makale 8 Aralık 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.