Hizmet mi, eziyet mi?

Hizmet mi, eziyet mi?

Kozan belediyesi yeni bir hizmete pardon eziyete başladı. Eski su sayaçları değişecek! Peki çalışıyorsa? Olsun, değişecek.

Belediye görevlisi endeks okuyucu endeksleri okurken ev sahibini de çağırıyor.

-Bak bu saat değişecek.

-Saat bozuk mu?

-Hayır, eski saatler değişecek.

-Peki.

Görevli devam ediyor.

-Su parasını yatırmaya giderken yeni takılan sayacın garanti belgesini de götüreceksin.

-Baş üstüne!

Görevli çekip gidiyor. Vatandaşı bir telaş alıyor tabi. Su parası gelmiş. Sayaç değişecek bir masraf, değiştirecek usta bulunacak bir masraf. Elde avuçta yoksa birde eşten dosttan borç para bulunacak. Emekli maaşını borçlara harcadık. Elektrik, su parasını ayırmıştık ama hiç hesapta olmayan bir masraf çıktı.

Bir su malzemesi satıcısına gidiyoruz istemeyerek te olsa. Su sayacı 40 TL. Sayacı alıyoruz, usta da bulduk. Usta “Bu sayaç eski model çok parça gider buna” diyor, bir de el emeği. “Borcumuz kaç lira?” “Yirmibeş lira.” Durup durduk yerde 65 lira masraf. Diyeceksin ki “Kardeşim belediye hizmet bedeli diye bir şey var.” Onu da anladık.

Borç borçtur. Hele gidip bir yatıralım. Sayacın garanti belgesini de yanına al demişti endeks okuyucu görevli. Onu da aldım. Vezneye su borcunu yatırdık kurtulduk ondan. Durumu izah ettik vezneye, vezne tahakkuk servisine yönlendirdi. Tahakkuk servisindeki görevliye su makbuzuyla sayaç garanti belgesini uzatıp sayacı değiştirmemiz gerektiğini ve değiştirdiğimizi söyledik. Tahakkuk görevlisi;-Eski sayaç nerde? Dedi.

-Bana eski sayacı getir demediler, hem eski sayaç sağlam çalışıyor bana köyde lazım.

-Olmaz eski sayacı getireceksin.

-Arkadaş sayaç benim değil mi? Yeni sayacı da paramla aldım. Bana lazım sayaç.

-Olmaz. Bakanlığın emri. Eski sayaçlar imha edilecek.

-Peki o zaman. Gelin alın eski sayacı. Birde sayaç mı gezdireceğim elimde, diyerek belediyeden ayrılmak zorunda kaldım.

Böyle hizmet, pardon eziyet olmaz.

Bunu bir zamanlar TEK (Türkiye Elektrik Kurumu) olan TEDAŞ (Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi) de yaptı. Ama nasıl yaptı? Getirdi yeni veya bakımı yapılmış elektrik sayacını taktı, eskisini söktü götürdü. Canıma minnet. Vatandaşa hizmet böyle olur.

Lütfen!..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın